Rodzaje dachów

Dach zabezpiecza dom przed utratą ciepła, chroni przed warunkami atmosferycznymi, a także nadaje całej bryle kształt i ostateczny wygląd. Dlatego tak ważny, już na etapie projektu, jest wybór jego kształtu.


Obok walorów estetycznych podczas wyboru kierujemy się głównie kosztem wykonaniu dachu oraz materiałami, których użyjemy do jego pokrycia. Cena dachu zależy głównie od jego skomplikowania, skosów i lukarn, które wymagają dodatkowych materiałów, elementów zabezpieczających czy izolacyjnych. O ile w przypadku dachu płaskiego lub prostego skośnego łatwo jest oszacować ilość potrzebnego materiału, o tyle dachy o skomplikowanej budowie mogą sprawić trudność. Dlatego zanim wybierzemy kształt dachu rozważmy kilka opcji, rodzaj oraz ilość pokrycia dachowego, biorąc pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale także warunki klimatyczne i usytuowanie domu. Dach to duże oraz kosztowne przedsięwzięcie, w związku z czym jego wybór powinien być precyzyjnie przemyślany, ponieważ na etapie budowy na zmiany może być już za późno.


Jaki kształt?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów dachów: płaskie, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe, namiotowe, mansardowe, naczółkowe.

  • Dachy płaskie pomimo nazwy są lekko pochylone pod kątem 5-20 stopni, aby zabezpieczyć go przed stojącą wodą opadową. Dach ten charakteryzuje się prostą konstrukcją, może być wentylowany lub nie, a jego powierzchnię można oryginalnie zaadoptować jako taras lub bardzo popularny w ostatnim czasie zielony ogród.
  • Dachy jednospadowe mają jedną połać dachu przez co mogą przypominać dachy płaskie, jednak ich wykonanie jest trudniejsze. Najczęściej tego typu dach wybierany jest na przybudówkach, garażach przylegających do ściany domu lub długich i wąskich budynkach.
  • Dachy dwuspadowe o prostej w wykonaniu konstrukcji charakteryzują dwie skośne połacie. Pod tego typu dachem można urządzić poddasze użytkowe, o ile kąt nachylenia połaci na to pozwala. Dach dwuspadowy jest nie tylko łatwy w budowie, ale także w konserwacji i utrzymaniu w czystości.
  • Dachy czterospadowe, czyli cztery skośne połacie wyróżniają się dużą sztywnością. Dach tworzy poddasze użytkowe, jednak o mniejszej powierzchni niż w przypadku dachu dwuspadowego. Dwie większe połacie dachu są w kształcie trapezu, natomiast dwie mniejsze to trójkąty.
  • Dachy wielospadowe zbudowane są z wielu połaci w formie trapezów, trójkątów czy równoległoboków o tym samym kącie nachylenia. Najczęściej stosowany jest w dużych budynkach z rozbudowanym poddaszem użytkowym. Aby było one funkcjonalne dach powinien opierać się na ścianach kolankowych o wysokości min. 115 cm. Przyjmuje się, że dachy wielospadowe są jednym z trudniejszych, a zarazem droższych rodzajów dachów.
  • Dachy namiotowe składają się z czterech trójkątnych skosów, które w całości przypominają piramidę. Najczęściej stosuje się w budynkach kwadratowych i zaliczany jest do typów dachów łatwych w budowie.
  • Dachy naczółkowe to dach dwuspadowy, lecz ze ściętymi narożnikami połaci, które nazywane są naczółkami. Dach może tworzyć poddasze użytkowe w zależności od kąta nachylenia. Może być wykonany w różnych rodzajach konstrukcji, co wpływa na trudność jego budowy.
  • Dachy mansardowe to jeden z najbardziej skomplikowanych oraz najtrudniejszych w realizacji. Na ten typ dachu składają się dwie lub cztery połacie, z czego każda z ich ma inny kąt nachylenia. Rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku domu z poddaszem użytkowym. Przy dachu mansardowym szczególną uwagę zwraca się na jego wytrzymałość, szczelność oraz termoizolację.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (K.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.