Wpływ współczynnika Lambda na ocieplenie poddasza

Ocieplenie poddasza jest jedną z najważniejszych inwestycji w budynku. Największe oszczędności eksploatacji wynikają ze sposobu i materiału termicznego użytego do ocieplenia.


Ocieplenie poddasza pianką poliure-tanową PUR otwarto- lub zamknięto-komórkową zależy między innymi od położenia naszego obiektu, techniki wykonania poddasza i naszych oczekiwań co do komfortu mieszkania. Wybierając ocieplenie poddasza musimy wiedzieć iż grubość stosowanej warstwy zależy od współczynnika Lambda ʎ, który określa termiczność danego materiału.

Przykład:

Ocieplenie poddasza Pianką Pur zamknięto-komórkową o wartości ʎd=0,022 W/m.K będzie dwukrotnie lepszym rozwiązaniem niż np. wełna o wartości ʎd= 0,042 W/m.K. Zatem zamiast zastosować 25 cm wełny można zamiennie użyć 13 cm piany zamknięto-komórkowej, lub np. 20 cm pianki otwarto-komórkowej o wartości ʎd=0,036 W/m.K. Ze względu na bezspoinowość i tym samym brak mostków termicznych izolacja z piany Pur w oecieplenie poddasza staje się dodatkowo bardzo efektywnym rozwiązaniem w ociepleniu poddasza

Uwaga:

Standardem dzisiaj w ociepleniu poddasza jest zastosowanie ok 25-30 cm wełny o średniej wartości Lambda ʎd=0,038 W/m.K, co odpowiada ok 20-25 cm pianki otwarto-komórkowej o wartości Lambda ʎd = 0,036 W/m.K , lub 12-15 cm pianki zamknięto komórkowej o wartości Lambda ʎd=0,022 W/m.K.