Wybieramy okno na klatkę schodową

Na klatce schodowej zazwyczaj nie spędzamy za dużo czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że warto ją odpowiednio zaprojektować. I mowa tu nie tylko o schodach i poręczach. Niezbędne jest również dobre oświetlenie. Najlepsze, bo naturalne zapewnia odpowiednia stolarka. Tylko jakie okno na klatce schodowej sprawdzi się najlepiej?

Przy wyborze stolarki okiennej istotne jest zrozumienie specyfiki budynku oraz indywidualnych preferencji mieszkańców. Okna na klatce schodowej powinny być zgodne z prawem budowlanym, lokalnymi przepisami oraz wymaganiami bezpieczeństwa. Powinny wpisywać się estetycznie w bryłę budynku i zapewniać skuteczną ochronę przed ucieczką ciepła. Również w przypadku klatek schodowych znajdujących się nie w sercu domu, ale na jego uboczu. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę? Oto 4 najważniejsze kwestie.

Wymiary okna na klatce schodowej, a światło dnia

Jeśli istnieje możliwość, warto wybierać okna, które pozwalają na dostarczanie jak największej ilości naturalnego światła. Dlatego coraz modniejsze są okna pionowe, które znakomicie doświetlają nawet dużą przestrzeń. W przypadku okien na najwyższych kondygnacjach, zwłaszcza gdy schody znajdują się pod skosem dachu, nad nimi montuje się okna dachowe lub świetliki. To rozwiązanie zapewniające optymalne doświetlenie. Inną opcją – nadal często występującą, ale coraz mniej popularną, jest okno na klatce schodowej poziome np. w kształcie prostokąta. Takie okna często są montowane jedno pod drugim na klatkach schodowych w budynkach starszego typu i w blokach. Ale nie tylko. To rozwiązanie ma swoje niepodważalne zalety. Między innymi – bezpieczeństwo. Więcej o tej kwestii poniżej.

Okno przy wejściu i schodach czy to jest bezpieczne ?

Bezpieczeństwo w przypadku okien jest kwestią absolutnie kluczową. I mowa tu nie tylko o doświetleniu samych schodów. Okna na klatce schodowej mogą być otwierane lub stałe. Otwieralne okna umożliwiają wentylację i dostęp do świeżego powietrza, co jest bardzo ważne, gdy w budynku nie ma mechanicznej wentylacji. Możliwość otwarcia skrzydła jest wówczas niebagatelną zaletą. W takim wypadku koniecznie trzeba jednak położyć duży nacisk na rodzaj okuć. Okna na klatkach schodowych i obok drzwi wejściowych powinny być maksymalnie zabezpieczone przed ewentualnymi próbami sforsowania przez włamywacza. Należy zwrócić uwagę na okucia i klamkę, a także rodzaj zamków. Okna Abakus np. bluENERGY i bluSYNEGO wyposażone są w szereg zabezpieczeń antywłamaniowych. Inną opcją są okna nieotwierane. Fixy, bo o nich mowa, coraz częściej zastępują tradycyjną stolarkę rozwierno-uchylną. Dlaczego? Bo to rozwiązanie bezpieczniejsze z punktu widzenia użytkowników. I to zarówno pod kątem ewentualnych włamań, jak i domowników. Nawet największy urwis nie otworzy podczas zabawy okna typu fix.

Efektywność energetyczna, a okno na klatce schodowej

Kolejnym elementem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę niezależnie od tego, czy montujemy okna w salonie, czy na klatce schodowej jest ich efektywność energetyczna. Stolarka PVC o dobrej izolacji termicznej może pomóc w zminimalizowaniu strat ciepła i zmniejszeniu kosztów ogrzewania. I to, nawet jeśli klatka schodowa znajduje się poza obrysem głównego budynku, jak to ma często miejsce w starszym budownictwie. Warto też pamiętać, że okna na klatce schodowej powinny być również odporne na warunki atmosferyczne. Szczególnie jeśli klatka nie jest w pełni osłonięta od deszczu, wiatru czy śniegu. I ta cecha pomoże w ograniczeniu ucieczki ciepła

Okno ozdobą klatki schodowej

Wybierając stolarkę, nie można zapomnieć o estetyce. Ma to znaczenie również w przypadku klatki schodowej, w której to okna determinują aranżację i ewentualne dekoracje. Odpowiednie okna na klatce schodowej mogą być wręcz jej dekoracją! Olbrzymie znaczenie ma tu ich design: kształt, wymiary i liczba, ale również poziom ich zamontowania. Wysoko zamontowane okna wpuszczą dużo światła, ale bardzo trudno będzie je zaaranżować.