Parapet zewnętrzny, kiedy i po co jest potrzebny ?

Choć niepozorne i rzadko dostrzegane, parapety zewnętrzne pełnią w budynkach wiele ważnych funkcji. Między innymi chronią przed wodą i zabrudzeniem elewacji. Dlatego trudno sobie wyobrazić dom bez nich. Tymczasem wcale nie są elementem niezbędnym. Zobaczcie, za co odpowiadają parapety zewnętrzne, jakie są ich rodzaje i zasady montażu, a także, kiedy można się obyć bez nich.

Parapety zewnętrzne – po co?

Parapety zewnętrzne pełnią kilka istotnych funkcji w budynkach. Przede wszystkim pomagają zabezpieczyć elewację przed deszczem i działaniem wilgoci. Tym samym redukują ryzyko powstawania zacieków, pleśni i omszeń. Ma to niebagatelny wpływ na trwałość i estetykę fasady. Ponadto zapewniają efektywne odprowadzanie wody deszczowej, co może zapobiegać ewentualnemu zalaniu i uszkodzeniu konstrukcji stolarki. Chronią też okna przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak uderzenia czy zadrapania. Dotyczy to zwłaszcza budynków wielokondygnacyjnych. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, dodając charakteru i estetyki zewnętrznej części budynku. Są dostępne w różnych kształtach, kolorach i materiałach. Pozwala to dostosować je do stylu architektonicznego danego budynku. Popularne są zwłaszcza utrzymane w kolorach okien parapety zewnętrzne złoty dąb, winchester, antracyt.

Parapety zewnętrzne — stalowe, plastikowe, aluminiowe, a może kamienne?

Parapety mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najczęściej spotyka się parapety zewnętrzne stalowe, ale coraz częściej wypierają je parapety plastikowe i aluminiowe. Parapety stalowe i z PVC mają tę zaletę, że dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je dopasować do barwy i stylu elewacji domu. W wielu wypadkach mogą one być utrzymane we wzorach inspirowanych drewnem albo metalem. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, warto sięgnąć po mniej popularne rozwiązania. Niewiele osób wie, że parapety zewnętrzne można również wykonać z cegiełek, kształtek czy płytek klinkierowych. Wówczas dopasowanie do elewacji i ogrodzenia będzie perfekcyjne. Coraz modniejsze są też parapety zewnętrzne z kamienia na przykład granitowe.


Jak montować parapety zewnętrzne?

Zalecenia montażowe dotyczące parapetów są jasne. Parapet powinien być wpuszczony w ścianę – po bokach okna na ok. 2-3 cm. Z kolei pod oknem głębokość wpuszczenia powinna być nieco mniejsza – wystarczy około 0,5-1,5 cm. To jednak nie wszystko. Zaleca się, aby parapet był wysunięty poza obrys muru o 3-4 cm. Ponadto musimy zadbać o odpowiednie jego nachylenie. Parapety muszą być ułożone z odpowiednim spadkiem – w granicach 5-10%. Oczywiście ze spadkiem na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi woda opadowa spływająca z parapetu nie będzie zalewała elewacji.

Zewnętrzne parapety nie są konieczne!

Większość deweloperów i inwestorów jest tak bardzo przyzwyczajona do obecności parapetów zewnętrznych w budynkach, że nie bierze pod uwagę ich braku. A przecież parapety wcale nie są niezbędną opcją. Mało tego – wiele osób uważa, że budynek bez nich wygląda estetyczniej i ciekawiej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań skutecznie je zastępujących. Jednym z nich są okna bluDECORO Abakus. Wykonane na bazie profili bluEvolution 82 marki Salamander wyposażone są w rozwiązanie okalające glif z zewnątrz. Co to znaczy? Konstrukcja ramy okien bluDECORO została zaprojektowana tak, by zamocować ją nie tyle w murze, ile na nim. Mało tego. Można je montować nawet po zakończeniu prac elewacyjnych. To bardzo ważne na przykład w przypadku elewacji zabytkowych i poddanych ochronie konserwatorskiej. Tak zagospodarowany glif pozwoli wyeksponować urok elewacji lub muru, a jednocześnie nie będzie szpecił zaciekami i omszeniem.