Siatka na okna – czyli jak zabezpieczyć balkon i zwierzęta

Siatka na okna i drzwi balkonowe to nie tylko moskitiera. To również sposób na zabezpieczenie domowych zwierząt, zwłaszcza kotów, przed ucieczką i potencjalnymi wypadkami. Zobaczcie, jakie są rodzaje siatek na okna i drzwi dla kotów. Kiedy się przydadzą i jak je zastosować.


Myśląc o siatkach na okna, mamy na myśli przede wszystkim owady i moskitiery. W sumie słusznie, gdyż siatki są niezwykle praktycznym zabezpieczeniem domu przed owadami. Doceniamy je zwłaszcza w letnie wieczory, gdy komary, muszki, ćmy i inne latające owady próbują za wszelką cenę dostać się do światła.

Siatka na okna typu moskitiera — kilka słów o niej

Oferta moskitier jest obecnie bardzo szeroka. Obejmuje rozwiązania bardzo proste w montażu i ekonomiczne, a także bardziej skomplikowane, ale i wytrzymalsze. Te pierwsze to m.in. siatki na okna przeciw owadom, które przykleja się do ram za pomocą kleju albo taśmy dwustronnej. Są łatwe w montażu, ale i nietrwałe. Bardziej wytrzymale są siatki na specjalnych aluminiowych stelażach, które mocuje się do ram okien np. za pomocą zatrzasków. Jeszcze wygodniejsze są moskitiery mobilne, które można otwierać jak skrzydła okien lub drzwi. Na uwagę zasługują też moskitiery plisowane, które sprawdzają się w przypadku drzwi tarasowych przesuwnych typu HST albo SLIDE. Je wystarczy przesunąć, by zapewnić sobie zabezpieczenie przed owadami. Siatka na okna może mieć i inne funkcje. Nie tylko uniemożliwia dostanie się do domu nieproszonych gości, ale i powstrzymuje niektórych przed jego opuszczeniem. O kim mowa? Oczywiście o domowych zwierzętach – przede wszystkim kotach i psach. Zwierzaki te na ogół uwielbiają wyglądać przez okna, a także wygrzewać się na balkonach w słoneczne dni. Siatka na okna i siatka na balkon zabezpieczają je na wiele sposobów

Siatka na okna dla kota – dlaczego i kiedy jest potrzebna?

O tym, że domowe koty nie powinny opuszczać samodzielnie domów, mówi się od coraz głośniej i powszechniej. Dlaczego? Z dwóch względów. Przede wszystkim dlatego, że koty są drapieżnikami i mogą narobić poważnych strat w ogrodzie. Zabijają nie tylko gryzonie, ale i ptaki. Te ostatnie są bardzo wrażliwe na substancje znajdujące się w ślinie kota i zazwyczaj, nawet lekkie ugryzienie kończy się dla nich śmiercią. Drugim powodem, dla którego koty nie powinny wychodzić same, jest ich bezpieczeństwo. Zwłaszcza w miastach czeka na nie wiele zagrożeń. Mowa o zwierzętach, zwłaszcza psach, ale również ruchu ulicznym. Liczba kotów, które giną każdego roku pod kołami samochodów, jest ogromna. Do tego dochodzi jeszcze samo niebezpieczeństwo upadku. Mimo powszechnego przekonania, że koty zawsze spadają na cztery łapy, wcale tak nie jest. Upadek z kilku metrów może się dla nich zakończyć tragicznie. Dotyczy to również psów, a zwłaszcza szczeniaków, które mogą przecisnąć się między barierkami. Innym powodem, dla którego siatki na okna, a zwłaszcza drzwi balkonowe są potrzebne, są… ptaki. I to nie hodowane w domu papugi, ale te dzikie zamieszkujące na okolicznych drzwiach. Siatki doskonale chronią nas przed wizytą nieroszonych gołębi, a w nocy… nietoperzy. Tak – sytuacje, w których nietoperze wlatują przez otwarte okna – się zdarzają. I to wcale nie tak rzadko.

Siatka na okno dla kota – jaką wybrać?

Odpowiednio zamontowane siatki na oknach stanowią niezbędne zabezpieczenie każdego domu i mieszkania, w których mieszkają czworonogi. Tylko jak je wybrać? I jak wykonać osiatkowanie balkonu?

Jakie rozwiązania mamy do wyboru? W sklepach znajdziemy kilka rodzajów siatek.

Najłatwiejsza w montażu jest zwykła, elastyczna siatka nylonowa. To również najtańsze rozwiązanie, dostępne w wielu kolorach. Są siatki białe i kremowe, siatki czarne i szare. Warte rozważenia są też siatki transparentne, które są najbardziej dyskretnym wyjściem. Nie burzą widoku elewacji ani nie zaciemniają zbyt mocno wnętrza domu. Niestety ten rodzaj siatek nie jest najwytrzymalszym rozwiązaniem. Kocie zęby i pazury mogą sobie z nim poradzić i szybko zrobić dziury. Poza tym siatki nylonowe, a nawet bawełniane nie są zbyt odporne na działanie warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Dlatego znacznie lepiej wybrać siatki balkonowe wzmacniane drutem lub innym materiałem odpornym na wysiłki kota i czynniki zewnętrzne. Inną opcją są aluminiowe siatki dla kotów, a także specjalne okratowania. To rozwiązanie bardziej wytrzymałe, ale i droższe. Poza tym wiele osób postrzega je jako mniej estetyczne.

Jak osiatkować balkon i okna?

Osiatkowanie okien i balkonu wcale nie jest trudne. Można je zrobić nawet bez wiercenia w ścianach, więc z siatek mogą korzystać również osoby wynajmujące mieszkanie. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie balkonu i okien. Warto zabezpieczyć nawet te skrzydła, które otwieramy stosunkowo rzadko, albo wyłącznie uchylamy. Okna w ten sposób otwarte stanowią dla kotów pozostawionych samych w domu szczególne niebezpieczeństwo. Następnym krokiem jest zakup siatki. Jak wspomnieliśmy, są one dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i materiałach. Siatka na okna jest dostępna w sklepach zoologicznych – stacjonarnych i online, a także na platformach zakupowych.

Montaż siatki na okno – jak to zrobić?

Sam montaż siatek polega na przyklejeniu odpowiednich haczyków albo zaczepów, do których przyczepiane jest osiatkowanie. Siatka powinna być odpowiednio naciągnięta. Krawędzie znajdujące się przy ścianach powinny zostać dokładnie zabezpieczone. Co ważne, tak zamontowaną siatkę możemy łatwo i szybko zdemontować, gdy będzie to potrzebne. Nieco więcej wysiłku wymaga montaż siatek aluminiowych i kratek. Tu wiercenie może okazać się konieczne. Niemniej warto rozważyć tę opcję, gdy posiadamy większe i silniejsze zwierzęta np. psy większych ras. Ostatnim krokiem jest test. Naprawdę warto pozwolić zwierzakom przyzwyczaić się do nowych zabezpieczeń. To też dobry moment, by przekonać się, że siatka jest skuteczna i bezpieczna, a kot nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz.