Fotowoltaika na elewacji – co warto wiedzieć o nowym systemie AGS?

Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji to nowatorskie rozwiązanie, które stanowi doskonałą alternatywę dla powszechnie stosowanych konstrukcji naziemnych czy dachowych.


Co istotne, odpowiednio zaprojektowany system mocowań pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału modułów PV. Chcąc zaopatrzyć się w efektywną fasadę fotowoltaiczną warto wziąć pod uwagę wybór AGS jako doświadczonego producenta mocowań elewacji wentylowanych.


Co daje montaż paneli fotowoltaicznych na pionowej ścianie?

Umiejętne ulokowanie fasady fotowoltaicznej przekłada się na jej wysoką wydajność. Badania pokazują, że moduły zamocowane na południowej ścianie budynku potrafią wygenerować nawet około 70% maksymalnej mocy instalacji. Tego rodzaju dane mogą zaskakiwać, szczególnie zważając na fakt, że standardowe konstrukcje wsporcze projektowane są tak, aby moduł osiągał kąt nachylenia 25 czy 30 stopni. Co ciekawe, ilości generowanej przez panele PV energii elektrycznej różnią się także o każdej porze roku. Okazuje się, że fotowoltaika na pionowej ścianie najlepsze uzyski osiąga zimą, kiedy to położenie słońca na niebie jest znacznie niższe, niż latem.


Kluczem do stworzenia wydajnej fasady fotowoltaicznej jest jej specjalnie zaprojektowana podkonstrukcja. Umożliwia ona zachowanie 20 mm szczeliny między materiałem izolacyjnym a okładziną wierzchnią, co przekłada się odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci, a także poprawia izolacyjność termiczną obiektu. AGS posiada w ofercie dwa rodzaje systemów BIPV – klejone (do montażu modułów bezramkowych typu szkło-szkło) oraz mocowane mechanicznie (do montażu paneli PV z ramkami). Możliwość tworzenia z modułów wielu konfiguracji oraz zastosowanie różnokolorowych ogniw mogą pozytywnie wpłynąć na walory estetyczne budynku i podkreślić jego wyjątkowość.


Jakość potwierdzona badaniami

Montaż paneli fotowoltaicznych na pionowej ścianie wymaga zastosowania się do obowiązujących przepisów i uwarunkowań prawnych. Realizując tego rodzaju inwestycję, należy uwzględnić przede wszystkim jej bezpieczeństwo użytkowe i pożarowe.


W tym zakresie systemy BIPV wyróżniają się:

  • spełnieniem nowych wymagań Warunków Technicznych związanych ze współczynnikiem ciepła (Uc max= 0,20 W/m2⋅K),
  • spełnieniem wymagań §225 Warunków Technicznych w zakresie nieodpadania okładzin elewacyjnych w czasie aż 120 minut,
  • odpornością na korozję do klasy korozyjnej środowiska C5.

Powyższe cechy sprawiają, że fasady fotowoltaiczne AGS znacznie przewyższają jakością produkty oferowane przez inne firmy.


Fasady fotowoltaiczne – jakie mają zalety?

Panele fotowoltaiczne na pionowej ścianie:

  • produkują więcej energii elektrycznej zimą,
  • mniej się brudzą, rzadziej osiada na nich kurz czy liście, a także same „czyszczą się” pod wpływem deszczu i nie ma potrzeby ich odśnieżania,
  • mają zmniejszone ryzyko uszkodzenia w wyniku gradobicia,
  • poprawiają izolacyjność termiczną budynków,
  • poprawiają estetykę budynku, różnorodne rodzaje modułów PV sprawiają, że obiekt staje się bardziej rozpoznawalny.


Podsumowanie

Montaż paneli fotowoltaicznych na pionowej ścianie to dla inwestorów szansa na efektywne wykorzystanie elewacji budynku do produkcji energii elektrycznej. Oprócz konstrukcji PV na elewację w ofercie AGS znajdują się także systemy do montażu elewacji wentylowanych, murowanych (klinkierowych), ciężkich okładzin, a także profili montażowych, wykorzystywanych jako ruszty do mocowania okładzin zewnętrznych, np. profile aluminiowe czy profile stalowe.