rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


ARBET z kulturą i fotografią – reaktywacja w Zielonej Górze

image

Po prawie roku działalność wznawia projekt ARBET z kulturą. Pandemia COVID-19 zatrzymała większość inicjatyw kulturalnych, w których ARBET za zwyczaj uczestniczył. Towarzyszyliśmy tylko dwóm wystawom. Dziś wracamy z Grzegorzem Funke – tym razem do Zielonej Góry.Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów ARBET z kulturą wraz z Grzegorzem Funke zapraszają na czternastą odsłonę Nocy Muzealnej do Zielonej Góry.


ARBET z kulturą – Chiny w Zielonej Górze
“Chińska noc” zapanuje w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Motywem przewodnim wystawy będzie kultura i historia Chin. Wciąż zmagamy się z COVID-19, dlatego też w tym roku spotkanie będzie miało nieco inny charakter niż dotychczas. Z uwagi na kruchą jeszcze stabilizację sanitarną zostało podzielone na dwie tury. Pierwsza odbędzie się 15 maja br. (sobota) w godz. 14.00-20.00 i składać się na nią będą wystawy związane z dziedzictwem kulturowym Państwa Środka. Obok możliwości bezpośredniego kontaktu z tymi wyjątkowymi obiektami, Muzeum przygotowało także filmy będące krótką wędrówką po wystawach. Jeszcze bardziej interesująco zapowiada się druga odsłona Nocy Muzeów. Odbędzie się ona 25 września. Zostanie wzbogacona o wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym. No i – co ważne – w planie organizatorzy mają spotkanie z autorem zdjęć, Grzegorzem Funke.


Co więcej o Chinach i autorze zdjęć?
O wystawie Grzegorza Funke, inicjatora powstania projektu ARBET z kulturą, pisze Erazm W. Felcyn, członek ZPAF. -“Uchwycić to, co nieuchwytne, opisać to, co wymyka się słowom…" Trudnego zadania podjęli się autorzy niniejszej ekspozycji, a owoc ich starań jest niecodzienny. Rzadko zdarzają się prezentacje, w których dobór zdjęć i tekstów jest tak konsekwentnie podporządkowany celowi nadrzędnemu – i w których występuje tak znakomity synergizm we współdziałaniu słowa z obrazem. Słowo bez obrazu byłoby tu martwe, a obrazy bez komentarza byłyby w znacznej części trudne do zrozumienia. Narracja autorów prowokuje nas do konstatacji zjawisk metamorfozy i przemijania: idzie nowe, przemija stare. Nowe idzie zawiłymi ścieżkami, a relikty najstarszej bodaj kultury świata bezpowrotnie odchodzą w przeszłość. Przekaz intelektualny jest niewątpliwie dominantą tej wystawy. Nie byłby on tak czytelny bez świetnego doboru fotografii i bez znakomitego opracowania tekstowego. Walor edukacyjny ekspozycji jest oczywisty i komentarza w tym miejscu nie wymaga. Ciekawa jest tu natomiast sfera artystyczna wydarzenia –E.G. Funke nie tylko po raz kolejny udowadnia, jak znakomitym jest obserwatorem i fotografikiem. Pokazuje on również dobitnie rolę, jaką może pełnić współczesna fotografia artystyczna, jak cennie potrafi ona przemawiać skromnym, pozbawionym sztucznych udziwnień językiem.Grzegorz Funke i ARBET z kulturą
Autorem zdjęć, które będzie można podziwiać w Zielonej Górze, jest Grzegorz Funke, współzałożyciel i współwłaściciel FS ARBET. Grzegorz Funke rozpoczął działalność fotograficzną o wiele wcześniej niż działalność biznesową. Fotografuje od ponad 50-ciu lat, kiedy to pracował redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Zadebiutował w 1967 roku indywidualną wystawą „Zimowe refleksje” w studenckiej galerii „Artema”. Od kilkunastu lat z żoną Krystyną realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”. Państwo Funke razem odwiedzili sześć kontynentów. Następnie przygotowali aż 18 wystaw autorskich, prezentowanych ponad 70 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Ze swoich wypraw do Chin i Tybetu Grzegorz Funke przywiózł bardzo bogaty materiał fotograficzny. Z tego materiału powstały dwie wystawy, obrazujące Chiny i Tybet. Wybór fotografii – jak mówi sam ich autor –  jest subiektywny.
“Zdajemy sobie sprawę, że jest to nasze spojrzenie na ten olbrzymi kraj kryjący w sobie wiele tajemnic. Dokonując wyboru zdjęć kierowała nami chęć utrwalenia tego, czego za chwilę nie będzie można zobaczyć czyli Chin bez masy turystów i „dobrodziejstw” cywilizacji, która napływa w ekspresowym tempie, Tybetu nierozdeptanego przez tłumy turystów i zasiedlanego przez Chińczyków. Prezentowane zdjęcia uzupełniają podpisy, które pozwolą Państwu odbyć krótką podróż wraz z nami po tym ciekawym państwie, przyjrzeć się tradycji i kulturze tego regionu świata.” – piszą autorzy wystawy.


Reasumując – warto zajrzeć do Zielonej Góry.

Szczegóły techniczne wystawy

Kiedy będzie można zwiedzać? Początek to 15 maja 2021, godz. 14.00-20.00.

Wystawy:
 •     Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
 •     Sztuka Chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
 •     Chiny – tradycja i kultura, fotografie Edwarda Grzegorza Funke.
 •     Prace plastyczne dzieci i młodzieży z Chin.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Arbet

E-mail: sekretariat@arbet.pl

WWW: www.arbet.pl

Tel: +48 94 342 20 76
Fax: +48 94 342 23 90
Adres:
Bohaterów Warszawy 32
75-211 Koszalin

Systherm: Warsztaty klimatyzacyjne

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Spółka Florian Centrum S.A. od czasu swojego powstania w 1996 roku roz…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Polecamy
dodaj+ «»