rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Barometr zdrowych domów 2017 – wyniki raportu

image

W budynkach spędzamy dużo czasu, dlatego klimat wewnętrzny ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.  Niepokojące są wyniki raportu „Barometr zdrowych domów 2017”, który wykazuje, iż istnieje konieczność pilnej poprawy warunków mieszkaniowych w Polsce. Problem dotyczy przede wszystkim domów jednorodzinnych, niestety tylko połowę właścicieli stać na modernizację.

 

Wieloaspektowe badanie


 „Barometr zdrowych domów 2017” to już trzecia edycja ogólnoeuropejskiego raportu badającego wpływ warunków mieszkaniowych na zdrowie społeczeństwa. Inicjatorem akcji jest Grupa VELUX. Tegoroczne badanie przeprowadziła firma doradcza Ecofys, korzystając z bazy danych Eurostatu. Z kolei eksperci z Fraunhofer IBP dokonali analizy przeszło 200 publikacji naukowych o wpływie wilgoci i pleśni na układ oddechowy człowieka. Eksperci z Copenhagen Economics określili natomiast wartość dostępnego kapitału gospodarstw domowych możliwych do przeznaczenia na cele modernizacji, korzystając z danych OECD. Śmiało można więc uznać raport za wiarygodne źródło wiedzy.
W polskiej edycji raportu zamieszczono dodatkowo wypowiedzi ekspertów takich jak prof. W. Piątkowski, dr A. Kassenberg, dr K. Księżopolski, M. Zaborowski, E. D. Ryńska.
 

Niedogrzane i zawilgocone


Raport przeprowadzono na skalę ogólnoeuropejską. Wyniki są frapujące, gdyż jeden na sześciu Europejczyków mieszka w domu, który źle wpływa na jego zdrowie. Zły wpływ może mieć pleśń, zawilgocenie, brak dostatecznej ilości dziennego światła, nieodpowiednia temperatura (za gorąco w miesiącach letnich, za zimno w okresie zimowym). Na podstawie analizowanych danych wyciągnięto wniosek, że problemy zdrowotne dwa razy częściej dotykają osób, których mieszkania są zawilgocone niż tych, którzy na co dzień żyją w dobrych warunkach. Podobnie jest z niedoświetlonymi mieszkaniami – odsetek osób z problemami zdrowotnymi w tym przypadku jest półtora razy wyższy.
W Polsce największy problem stanowi niedogrzanie mieszkań – dotyczy to aż 26% mieszkań w naszym kraju. Zauważono ponadto, że 23% mieszkań jest niedoświetlonych, 22% – zawilgoconych. W bardzo złym stanie technicznym są domy jednorodzinne. Co ważne, w domach jednorodzinnych mieszka ok. 90% mieszkańców wsi oraz 30% mieszkańców miast. Wiele domów powstało jeszcze przez 1970 rokiem, nie były modernizowane, a upływ czasu odbił na nich swoje piętno.
 

Ubóstwo energetyczne


Autorzy raportu podnoszą, że problemy finansowe gospodarstw domowych w wielu przypadkach skutkują ubóstwem energetycznym. W Polsce 40% gospodarstw domowych przeznacza na energię więcej niż 10% dochodów. Prawie 9 mln Polaków przyznaje, że nie ogrzewa domu w wystarczającym stopniu – powodem jest właśnie brak środków na ten cel. Blisko 6 mln osób z kolei nie opłaca w terminie rachunków za energię. W związku z problemami finansowymi wiele osób nie dogrzewa i nie doświetla mieszkań – a to skutkuje wieloma chorobami.
 

Aspekt społeczny i środowiskowy


Warunki mieszkaniowe to nie tylko odpowiedni metraż, porządek, ciekawa tapeta na ścianach i kolorowy dywan na podłodze. To przede wszystkim wpływ na zdrowie człowieka takich czynników, jak pleśń, wilgoć, niedogrzanie, niedoświetlenie. Mieszkanie w złych warunkach może skutkować pojawieniem się astmy, alergii, a nawet nowotworów. Skala problemu jest jednak jeszcze większa. Niemodernizowane budynki bowiem przyczyniają się też do zanieczyszczenia powietrza, marnotrawienia energii oraz do zmian klimatu. W skali Europy za 36% emisji dwutlenku węgla do atmosfery odpowiadają właśnie budynki. Niska efektywność energetyczna domów może poskutkować pojawieniem się smogu. Problem ten dotyczy przede wszystkim domów jednorodzinnych (gdzie mieszka ok. 60% Europejczyków).
Eksperci dowiedli, że osoby mieszkające w domach zawilgoconych/zagrzybionych są o 40% bardziej narażone na zachorowanie na astmę. Dane są zatrważające – ponad 2 mln Europejczyków choruje obecnie na astmę wywołaną złymi warunkami mieszkaniowymi. W Polsce co roku odnotowuje się ponad 100 tys. nowych zachorowań w związku ze złymi warunkami mieszkaniowymi – nie tylko na astmę, ale także na alergie i nowotwory. Złe warunki mieszkaniowe mogą doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci albo niepełnosprawności.
Tak duża skala problemu ma też swoje drugie oblicze. Chodzi o koszty społeczne związane z leczeniem coraz liczniej występujących schorzeń. Konsekwencje złego stanu domów w Europie ponoszą zatem wszyscy obywatele. W raporcie czytamy, że w Europie na leczenie astmy i obturacyjnej choroby płuc wydawanych jest w skali roku aż 42 mld euro – kolejne 40 mld to koszty pośrednie, a więc spadek wydajności pracy i inne.


Konieczna modernizacja


Modernizacja budynków mieszkalnych znacząco przyczyniłaby się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa oraz do poprawy stanu środowiska. Jak dowodzą eksperci, kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych pomogłaby bardzo w zwalczaniu smogu – a przy okazji udałoby się poprawić komfort życia mieszkańców. Niestety, tylko 50% Polaków stać na taką modernizację. Pewnym wyjściem z tej trudnej sytuacji może być opracowanie ogólnokrajowych programów wsparcia. Dzięki kompleksowej modernizacji domów udałoby się rozwiązać wiele problemów zdrowotnych i środowiskowych oraz wesprzeć rozwój gospodarki, przez pobudzenie do działania małych oraz średnich przedsiębiorstw. Co ciekawe, do 2015 roku w Polsce nie obowiązywał żaden program wsparcia dla właścicieli domów jednorodzinnych. Eksperci są zgodni co do tego, że opracowanie długofalowego programu wsparcia jest konieczne.


Opracowanie, redakcja: A.S.
Na podstawie materiałów firmy Velux
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

VELUX Polska

E-mail: kontakt@velux.pl

WWW: www.velux.pl

Tel: +48 22 337 70 00
Fax: +48 22 337 70 75
Adres:
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa

Katalog Firm

 • Daikin

  Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczy…
  Daikin
 • Orgadata East Europe
 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań

Polecamy
dodaj+ «»