rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dekarz ma dziś wzięcie. Ekspert firmy Dorken radzi, dlaczego warto nim zostać i jak zacząć pracować w zawodzie

image

Bardzo często mówi się o rosnącym zapotrzebowaniu na lekarzy, nauczycieli czy programistów, jednak coraz większym problemem staje się także zbyt mała liczba fachowców takich jak dekarze. Ekspert firmy Dorken, a zarazem mistrz dekarski potwierdza, że jest to zawód deficytowy, a w ciągu najbliższych lat może nastąpić jego prawdziwe odrodzenie. 

 Na początku września naukę zaczęli uczniowie klas i szkół, specjalizujących się w kształceniu w obrębie tego zawodu, a wśród tych placówek jest m.in. 25 jednostek biorących udział w projekcie Zawód Przyszłości Dekarz. Jaką drogą należy podążyć, aby zostać dekarzem i jak poszerzać swoją znajomość fachu? Przygotowaliśmy przegląd możliwości dla przyszłych i obecnych dekarzy. Jako odpowiedź na duże potrzeby rynku, na początku ubiegłego roku zawód dekarza został wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Z kolei od września 2021 można kształcić się w zawodzie technik dekarstwa1. Z danych Głównego Urzędu statystycznego z połowy 2020 roku wynika, że w tym czasie było około 20 tysięcy dekarzy w Polsce. Na rynku potrzeba ich dużo więcej. Dekarstwo znalazło się na liście zawodów, będących profesjami deficytowymi w 2022 roku2 . Serwis pracuj.pl3  podaje, że w roku 2022 roku największe braki były w branży medyczno-opiekuńczej oraz budowlanej, gdzie wymienieni zostali także dekarze. Aktualnie mediana zarobków dekarzy wynosi 3 449 zł netto4 . Przewiduje się jednak zwiększenie wynagrodzeń z powodu braku pracowników mogących zaspokoić popyt na te usługi. Jest kilka ścieżek, które pozwalają na zostanie dekarzem, zarówno osobom, które tuż po szkole podstawowej chciałyby wybrać ten kierunek rozwoju, jak i tym przebranżawiającym się. To zawód, w którym, aby być dobrym, należy śledzić zmiany w branży, dlatego nawet osoba z tytułem mistrza powinna stale dbać o poszerzanie swoich umiejętności.

 

Dekarstwo już po podstawówce
Już po ukończeniu szkoły podstawowej można podjąć decyzję o zostaniu dekarzem. W takim przypadku kontynuacja edukacji odbywa się w technikum dekarskim lub w szkole branżowej. To klasyczna i najpopularniejsza ścieżka umożliwiająca wejście do profesji. Podczas nauki w szkole szczególnie ważne jest podjęcie stażu lub praktyk w przedsiębiorstwie specjalizującym się w się dekarstwie, aby przyszły dekarz mógł zapoznać się ze swoim zawodem od strony praktycznej. Wykonywanie tej pracy zza biurka jest całkowicie niemożliwe, a zatem staże i praktyki są niezbędne. Jednak samo ukończenie kierunku nie daje tytułu zawodowego i kwalifikacji. Aby go otrzymać, należy zdać specjalny egzamin zawodowy organizowany przez Izbę Rzemieślniczą. To właśnie dzięki niemu można zostać czeladnikiem dekarstwa. Absolwent może też podejść do egzaminu CKE, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
– Niestety jest niewiele szkół zawodowych, które specjalizują się w kształceniu w tej profesji, mimo że zapotrzebowanie na dekarzy rośnie. Jeśli nie uda się znaleźć szkoły, do egzaminu można również podejść po przepracowaniu 3 lat w zawodzie. W tym przypadku należy mieć udokumentowany staż pracy i można spróbować zdać bez konieczności udziału w szkoleniach czy szkołach branżowych – radzi Mariusz Długosz, mistrz dekarski i ekspert firmy Dorken Delta.
 

Ścieżka dekarskiej kariery
Osoby, które chcą zacząć rozwijać się w tej profesji mogą też zapisać się na specjalny kurs. Warto mieć jednak na uwadze, że wiele ofert nie daje możliwości podejścia do egzaminu organizowanego przez CKE, a jedynie umożliwia otrzymanie wewnętrznego dyplomu. Dobrym rozwiązaniem są także kursy organizowane przez Izby Rzemieślnicze. Izby działają na terenie poszczególnych województw i zrzeszają cechy rzemiosł oraz spółdzielnie rzemieślnicze. Kurs w takiej organizacji pozwala na podeście do egzaminu czeladniczego i otrzymanie tytułu. Taka droga jest często wybierana przez osoby, które myślą o przebranżowieniu. Z racji tego, że zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie, to rozwiązanie może stać się popularniejsze. Kolejnym krokiem w branżowej edukacji jest uzyskanie tytułu mistrza. Po przepracowaniu trzech lat w profesji od momentu stania się czeladnikiem dekarstwa, możliwe jest podejście do egzaminu organizowanego przez Ośrodki Kształcenia Dekarzy lub Cechy Rzemiosł. Do testu może też podejść osoba, która wykonywała zawód przez ponad 6 lat w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej i ukończyła szkołę ponadgimnazjalną albo dotychczasową ponadpodstawową. Natomiast dla osób, które mają już tytuły wchodzące w zakres zawodu lub ukończoną szkołę wyższą na pokrewnym kierunku obowiązują inne przedziały czasowe. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się najwyższy możliwy tytuł w zawodzie.   
 
Dekarz - zawód nieustannego rozwoju
Postępujący rozwój technologii wymaga od dekarza stałego dostosowywania się do zmieniających się realiów oraz trendów na rynku. Aktualnie osoby pracujące w tej profesji powinny znać się nawet na takich kwestiach, jak instalacja paneli fotowoltaicznych. Z powodu ciągłych zmian należy nieustannie podążać za nowościami w obszarze rozwiązań budowlanych, produktowych i technicznych. Można to robić samodzielnie, korzystając chociażby z zasobów internetu, albo uczestnicząc w szkoleniach wyspecjalizowanych firm i instytucji.
– Dekarz to nie tylko rzemieślnik, jego praca wymaga również podejścia kreatywnego. Musi nauczyć się wyobrażać sobie dokładnie układ elementów dachu i budować konstrukcję za pomocą własnych umiejętności manualnych i plastycznych. W takim sensie dach można potraktować jako pewien rodzaj sztuki, a dekarza jako artystę – mówi Mariusz Długosz, mistrz dekarski i ekspert firmy Dorken Delta.
 
Ponadto dekarz musi być wszechstronny – jest rzemieślnikiem, fachowcem swojej branży, który uważnie rozważa swoje działania. Praca na dachu wymaga też sprawności fizycznej, bo trwanie w niewygodnych pozycjach i podnoszenie materiałów jest nierozłącznym elementem codzienności w tej profesji. Dekarz musi również umieć komunikować się z innymi, gdyż działa w zespole. Z powodu rosnącego zapotrzebowania na dekarzy coraz więcej osób będzie rozwijać właśnie te umiejętności oraz kształcić się w profesji. Ministerstwo Edukacji i Nauki w lutym br. obwieściło, że dekarz jest aktualnie zawodem o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa5 .

________________
[1] Ministerstwo Edukacji i Nauki, 4 nowe zawody w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/4-nowe-zawody-w-klasyfikacji-zawodow-szkolnictwa-branzowego
[2] Barometr zawodów 2022, https://obserwatorium.mazowsze.pl/pliki/files/Raporty/2021/Barometr_Polska_2022.pdf
[3] https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/zawody-deficytowe-na-rynku-pracy-jakich-pracownikow-brakuje/
[4] Wynagrodzenia.pl, Ile zarabia dekarz?, https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-dekarz
[5] Monitor Polski 2022, Obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracyKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

E-mail: biuro@ddf.pl

WWW: www.dorken.pl

Tel: +48 22 798 08 21
Adres:
ul. Ostródzka 88
03-289 Warszawa

Zimowa promocja OknoPlus pełna rabatów oraz innowacyjnych NOWOŚCI
Emiter: Szkolenie Smart Home GRENTON

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»