rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dobrze ułożona miejska architektura

image


Nowy sklep szwedzkiej sieci meblowej IKEA na wiedeńskiej stacji kolejowej Westbahnhof zwraca uwagę przestrzenną, stalową strukturą nadającą mu wygląd „miejskiego regału”, a ponadto spełnia wymagające kryteria zrównoważonego rozwoju. Do realizacji oryginalnego założenia architekci wybrali aluminiowe systemy fasadowe i okienne Schüco.Poprzez swój nowy sklep, który powstał na jednej z największych stacji kolejowych w Austrii, szwedzki producent mebli chciał zaprezentować się jako „dobry sąsiad”. Oznaczało to zerwanie z tradycyjną formą zamkniętych brył na rzecz szeroko otwartej formuły, która wchodzi w dialog z tkanką miejską. Inwestorowi zależało również na zaznaczeniu swojej obecności z wykorzystaniem wysokiej jakości architektury zamiast kontrastowych kolorów czy wielkoformatowych logotypów. Przed architektami stanęły również wyzwania stawiane przez specyficzne uwarunkowania śródmiejskiej lokalizacji. Nowa przestrzeń musiała być na przykład w 100% wolna od samochodów, a sklep miał powstać w miejscu po wyburzonym budynku z XIX wieku, gdzie większość mieszkańców wolałaby zobaczyć park. W efekcie powstał niecodzienny projekt, który łączy w sobie indywidualny design gamy produktów szwedzkiej marki IKEA z trzypoziomowym parkiem, w którym zasadzono aż 160 drzew.


Przestrzeń handlowa jako wielopoziomowy park
Na obiekt o powierzchni aż 30000 m2 składa się główny budynek i okalająca go stalowa konstrukcja z naprzemiennie ułożonymi modułami, które nawiązują do budowy szafek marki IKEA. Głęboka na 4,5 metra struktura zwraca uwagę ciekawym układem wysuniętych, zaślepionych i przeszklonych sekcji, a także „pustych” przestrzeni z metalowymi rusztami, na których zamocowano białe, stalowe donice o wysokości 1,9 m z zasadzonymi drzewami. Każda z nich została wyposażona w automatyczny, sterowany sensorycznie system irygacji, który zapewnia indywidualny poziom nawodnienia roślin. Architekci krajobrazu wybrali takie gatunki drzew, które dobrze sprawdzą się w klimacie Wiednia lub są popularnie spotykane na południu Szwecji. Dzięki przemyślanej koncepcji naturalnej zieleni, ten pierwszy śródmiejski sklep IKEA stał się również jednym z pierwszych budynków z platynowym certyfikatem GREENPASS, a także uzyskał ocenę „Excellent” w systemie środowiskowej oceny budynków BREEAM. Komputerowe symulacje wykazały, że w gorący dzień drzewa obniżają temperaturę powietrza na poziomie pasażu pieszego wokół budynku o ponad 1,5 °C. Jeśli wziąć pod uwagę temperaturę odczuwalną, ten efekt może być intensywniejszy. Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, oprócz sklepu marki IKEA w wielkopowierzchniowym obiekcie funkcjonują także inne firmy. Na piątej i szóstej kondygnacji działa hostel dla 345 gości, zaś na parterze znajdują się sklepy przeniesione z wyburzonego budynku.


Elastyczna technologia fasadowa dla wielofunkcyjnego obiektu
Największą atrakcją dla odwiedzających budynek jest jego dach, z rozległym, ogólnodostępnym tarasem zapewniającym widok na okolicę. Można na niego dotrzeć zewnętrznymi klatkami schodowymi lub windami, które wraz z drogami ewakuacyjnymi i pionami instalacyjnymi zostały zintegrowane w zewnętrznej stalowej konstrukcji. „Właściwą” elewację budynku wykonano w całości w systemie fasady słupowo-ryglowej Schüco FWS 50.SI z certyfikatem Cradle to Cradle. Umożliwiła ona bezproblemową realizację układu złożonego z naprzemiennie ułożonych pól przeziernych i nieprzeziernych, a ponadto gwarantuje doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie system jest na tyle elastyczny, że inwestor może relatywnie późno podjąć decyzję o rozlokowaniu pól przeziernych i nieprzeziernych. Szczególnym wyzwaniem było wykonanie wielkoformatowych przeszkleń w wysuniętych do przodu modułach. Każde z nich ma 8 m szerokości i 3 m wysokości oraz składa się z trzech pól. Profile systemu Schüco FWS 50 mają niezwykle wąską szerokość czołową zaledwie 50 mm, dzięki czemu podziały szyb są niemal niewidoczne. W elewację budynku wpięto także aluminiowe okna AWS 75.SI+, które w części zajmowanej przez sklep IKEA zostały zaprojektowane jako wyjścia na balkon, zaś w części hotelowej – jako okna uchylne, ze względów bezpieczeństwa. Architektom udało się również harmonijnie połączyć minimalistyczny design z wymaganą ochroną przeciwpożarową. Na najwyższych piętrach zastosowano przeszklone drzwi przeciwpożarowe Schüco ADS 80 FR 60, zaś w atrium – świetlik dachowy zrealizowany w systemie fasad nakładkowych na podkonstrukcji stalowej Schüco AOC 50 ST. Zintegrowano w nim skrzydła, które w razie pożaru są automatycznie otwierane w celu odprowadzania dymu i ciepła.


Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl
 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Schüco International Polska Sp.z o.o.

E-mail: schueco@schueco.pl

WWW: www.schueco.pl

Tel: +48 46 858 32 00
Fax: +48 46 858 32 01
Adres:
Żelechowska 2
96-321 Siestrzeń k/Warszawy

Seminarium ZWCAD 2024 z warsztatami

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Polecamy
dodaj+ «»