Hasłem przewodnim przyszłorocznych targów jest „zielona przyszłość budownictwa”. Ten zauważalny trend kieruje się ku zrównoważonym i ekologicznym rozwiązaniom. Optymalne wykorzystanie energii odnawialnej, efektywność energetyczna budynków i ekologiczne materiały to kluczowe elementy, które kształtują nową erę świadomego i ekologicznego budownictwa. To nie tylko norma, ale także wybór, który sprzyja ochronie środowiska i poprawie jakości życia.
W ramach przyszłorocznej edycji targów BUDMA odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących, w tym na szczególną uwagę zasługują: Kongres Budownictwa Polskiego, którego II edycja odbędzie się w terminie 29-30 stycznia 2024, Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina (31 stycznia 2024) oraz dwudniowe Forum Designu i Architektury D&A (31 stycznia – 1 lutego 2024).
Debaty branżowe dla profesjonalistówKongres Budownictwa Polskiego, to spotkanie czołowych przedstawicieli sektora budownictwa, obejmujące cykl debat i wykładów z udziałem liderów największych firm budowlanych, naukowców i praktyków, decydentów sektora finansów, ubezpieczeń, administracji państwowej, mających realny wpływ na życie gospodarcze kraju. W ciągu dwóch dni zaplanowano sześć bloków tematycznych: Infrastruktura i budownictwo w Polsce – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, Innowacje i nowe technologie w budownictwie i infrastrukturze, Klimat i środowisko, Ekonomia i finanse obszaru budownictwa i infrastruktury oraz Zagrożenia na rynku pracy i kształcenia kadr.
II edycja Konwencji Budownictwo Polska – Ukraina jest kontynuacją merytorycznej dyskusji nad szansami i zagrożeniami dla polskich firm budowlanych planujących uczestnictwo w powojennej odbudowie Ukrainy. Podczas Konwencji omawiane będą obostrzenia prawne, problemy wynikające z braku transparentności oraz ogólnej sytuacji społeczno-ekonomicznej i politycznej na Ukrainie. Przedstawione zostaną zasady funkcjonowania rynku inwestycji i ich realizacji, problemy rynku pracy na Ukrainie, zasobów materiałowych i maszynowych.
Niezwykle istotnym zagadnieniem związanym z pojęciem zielonego budownictwa jest termomodernizacja. Polska Izba Budownictwa we współpracy z organizacjami eksperckimi planuje zorganizowanie paneli dyskusyjnych, skupiając się na tematach związanych z efektywnością energetyczną w budownictwie. Polska ma dostęp do największych transferów pieniężnych na ten cel, 17% społeczeństwa zmaga się z ubóstwem energetycznym, a rosnące koszty energii i ciepła wytwarzanych ze źródeł węglowych podnoszą koszty życia. Głęboka termomodernizacja istniejących budynków wymaga lepszych i nowych materiałów, technologii i produktów – na opracowanie innowacyjnych rozwiązań Ministerstwo dysponuje programem Inteligentnych Specjalizacji i środkami w nowej perspektywie. Wydarzenie ma na celu edukację i wymianę poglądów na temat roli efektywności energetycznej w budownictwie przyszłości.
Tematem wydarzeń zorganizowanych przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe jest drewno jako materiał budowlany przyszłości. Eksperci z leśnictwa, nauki zastanowią się nad rolą drewna w budownictwie w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jaka przyszłość czeka drewno w naszym kraju w najbliższych dekadach? Jaką strategię rozwoju powinny przyjąć polskie przedsiębiorstwa przerabiające i wykorzystujące drewno? Czy przemysł w Polsce przygotowuje się do zmian? Sporo miejsca w dyskusji zostanie poświęcone tematowi prefabrykacji i jej wkładu w zrównoważoną architekturę. Analizie zostanie poddane drewno jako kluczowy element budynków niskoemisyjnych oraz zasady gospodarki cyrkularnej w budownictwie.
Podczas Dni Inżynierskich, które odbędą się w terminie 31 stycznia – 1 lutego 2024 tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo w rewitalizowanych budynkach wielkopłytowych. Eksperci współpracujący z Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa przedstawią kierunki rewitalizacji osiedli z budynków wielkopłytowych, możliwości dostosowania istniejących budynków z wielkiej płyty do perspektywicznych wymagań UE dotyczących ich efektywności energetycznej, a także realne możliwości i korzyści nadbudowy budynków wielkopłytowych.
BUDMA dla Architekta
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner w Kengo Kuma and Associates, która podzieli się swoim doświadczeniem w prowadzeniu projektów architektonicznych na całym świecie.
Międzynarodowy biznes jak zawsze obecny na targach BUDMA
Szeroka oferta dla fachowców z branży budowalnej
Jak zawsze w programie Budmy goszczą na stałe wydarzenia, na które czekają przede wszystkim fachowcy z branży budowalnej.
Prezentujemy kilka wybranych pozycji z programu przyszłorocznej BUDMY:
Maszyny dla prawdziwych fachowców
W ramach ekspozycji INTERMASZ zobaczymy pełen przekrój najnowszych propozycji uznanych na rynku marek, wraz z propozycją dodatkowego osprzętu, części zamiennych oraz technologii stosowanych w budownictwie infrastrukturalnym. Warto na pewno zwrócić uwagę, podobnie jak w przypadku targów BUDMA, na laureatów Złotego Medalu MTP, maszyny, które zdecydowanie wyróżniają się swoimi właściwościami i jakością. Tuż obok znajdziemy również szeroką ofertę wyposażenia BHP, ważnego elementu każdej budowy, szalunków i rusztowań, czy także manipulatorów, przenośnych podnośników i mobilnych dźwigów
Poznań od ponad trzech dekad jest niekwestionowanym centrum całego sektora budowlanego. Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ to doskonała okazja do nawiązania relacji biznesowych, zdobycia najnowszych informacji o trendach, produktach i technologiach.
Już dzisiaj zapraszamy na 32. Edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2024.