rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Potrzeby rynku pracy rozmijają się z ambicjami polskiej młodzieży

image

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, organizator kampanii pod hasłem „Zawód Przyszłości Dekarz”, działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego młodzieży w kierunku dekarstwa. „Zawodówka” jest passe! – stwierdza wielu młodych ludzi, a do kształcenia pozostałych brakuje nauczycieli. Jak zatem zapobiec zapaści na rynku usług rzemieślniczych?Klasy dekarskie są już rzadkością w szkołach branżowych, dotychczasowy brak wsparcia ze strony organów administracji państwowej dla kształcenia zawodowego spowodował, że samorządy inwestują środki głównie w funkcjonowanie szkół ogólnokształcących. Dzięki zaangażowaniu członków Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy w lokalną promocję zawodu, a także bezpośrednio w jego nauczanie, możemy cieszyć się z kolejnych absolwentów klas dekarskich m.in. Białymstoku czy Biłgoraju. To wciąż jednak tylko kropla w morzu potrzeb, a sytuacja na rynku pracy jest bliska stanu krytycznego!


Zespół Szkół Technicznych w Toruniu z entuzjazmem włączył się do wspólnych działań z PSD w ramach kampanii „Zawód Przyszłości Dekarz”. Czas rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 zweryfikował jednak plany dyr. Agnieszki Jankowskiej, a do klasy dekarskiej zgłosiło się zaledwie dwóch chętnych uczniów. Wydział Edukacji Miasta Torunia, które objęło patronatem honorowym kampanię, zdecydował o likwidacji kierunku ze względów ekonomicznych, nie dając szans na pozyskanie kolejnych uczniów w rekrutacji uzupełniającej.
- Jest szansa, że ktoś jednak pójdzie po rozum do głowy i zechce zostać dekarzem -  argumentuje Łukasz Staniszewski, wiceprezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. - To może nie jest lekka praca, ale za to dająca dobre wynagrodzenie i dużą liczbę zleceń. Wydaje mi się, że miasto popełniło spory błąd decydując pochopnie o likwidacji klasy dla przyszłych dekarzy. Informacje o podobnych sytuacjach docierają do PSD także z innych placówek w Polsce, lecz w części z nich udaje się stworzyć co najmniej klasę wielozawodową, gdzie wykształcimy po kilku młodych dekarzy. Dostajemy kolejne zgłoszenia i prowadzimy rozmowy ze szkołami, które mają potencjał by otworzyć klasę dekarską – mówi Artur Bednarski z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Zależy nam na promocji tego kierunku, dlatego w ramach projektu „Zawód Przyszłości Dekarz” oferujemy wiele profitów dla uczniów chętnych kształcić się na dekarza. Stypendia za wyniki w nauce, certyfikowane szkolenia specjalistyczne pod okiem ekspertów branży budowlanej i wyjazdy do fabryk producentów materiałów dachowych to tylko część z nich. Zachęcamy też uczniów do startu w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy, gdzie najlepsi zdobędą bilet na wyjazd na Mistrzostwa Świata w 2020 r., odbywające się tym razem w Chinach. Dla niektórych może to być podróż życia. – dodaje Artur Bednarski.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy

E-mail: biuro@dekarz.com.pl

WWW: www.dekarz.com.pl

Tel: +48 570 922 440
Adres:
Puławska 405
02-801 Warszawa

Akademia GERDA: Modułowy program szkoleń – drzwi do domów

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Xella Polska

  Xella Polska Sp. z o.o. jest pionierem energooszczędnych rozwiązań w budownic…
  Xella Polska
 • Koelner

  Koelner Polska jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, ele…
  Koelner

Polecamy
dodaj+ «»