Odnawialne źródła energii (OZE) -Produkcja energii przez fotowoltaikę

Produkcja energii przez oze w Polsce w 2022 roku. Rynek energetyczny stawia na odnawialne źródła energii jakimi jest fotowoltaika

Według danych Agencji Rynku Energii już ponad 30% mocy w krajowym systemie energetycznym stanowią odnawialne źródła energii, a ich zainstalowana moc wynosi około 21 GW. I choć bywają dni, w których energia z OZE pokrywa ponad jedną trzecią naszego zapotrzebowania, to niestety nie jest to produkcja stała, tylko zależna od panujących warunków atmosferycznych. Dotychczasowe wyniki potwierdzają jednak, że rozwój sektora fotowoltaiki w naszym klimacie jest jak najbardziej zasadny. W każdym kolejnym roku zdarzają się dni, w których padają rekordy produkcji energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. Ostatni rekord według portalu Gram w Zielone, padł 19 czerwca 2022, kiedy to w ciągu jednej godziny (miedzy 13 a 14) fotowoltaika wyprodukowała 6,1 GW mocy, a wszystkie instalacje OZE łącznie wytworzyły 9,6 GW, co stanowiło niemal 60% krajowego zapotrzebowania na energię w tym czasie. Warto dodać, ze zgodnie z danymi Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych jeszcze w 2021 roku maksymalna energia, którą dostarczała fotowoltaika w najlepszej godzinie wyniosła tylko 3,4 GW (a w 2020 jedynie 1,7 GW). Efekt ten nie byłby możliwy do osiągnięcia, gdyby nie gwałtowny rozwój zainteresowania montażem mikroinstalacji PV, z jakim mieliśmy do czynienia na przełomie 2021 i 2022 roku. Było to spowodowane zapowiedziami wprowadzenia nowych, mniej korzystnych zasad rozliczania energii wprowadzonej do sieci. Na koniec 2021 roku do sieci podłączonych było 845 505 prosumentów, a łączna moc instalacji określana była na 7670 MW, co stanowiło ponad 90% wzrost w stosunku do wartości z 2020 roku. Przy dalszym tak dynamicznym rozwoju w 2022 roku ilość prosumentów powinna przekroczyć 1 milion, zwłaszcza że obowiązująca od 1 kwietnia 2022 roku nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadza dwa dodatkowe typy prosumentów:

  • prosumenta wirtualnego

prosumentem wirtualnym jest podmiot, który co prawda wytwarza energię odnawialną z OZE, ale nie konsumuje jej w miejscu jej wytwarzania (bo instalacja produkująca energię jest zlokalizowana w zupełnie innym miejscu, niż miejsce poboru);

  • prosumenta zbiorowego

prosumentem zbiorowym jest podmiot, który również wytwarza energię odnawialną z OZE na własne potrzeby, ale jej pobór następuje przez instalację elektryczną w budynku wielolokalowym. Wprowadzenie pojęcia prosumenta zbiorowego powstało z myślą o wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach oraz ich lokatorach, którym umożliwiono w ten sposób obniżenie indywidualnych rachunków.

Dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce

Rynek produkcji energii z OZE w Polsce powinien się nieustannie rozwijać, bo mamy ku temu bardzo dobre warunki. I choć nie jest u nas tak słonecznie, jak w południowych krajach europy ani tak wietrznie, jak w krajach położonych nad brzegiem Atlantyku, to otoczenie do dalszego rozwoju OZE mamy sprzyjające. Co więcej, ocieplenie klimatu może mieć jeszcze bardziej pozytywny wpływ na tego rodzaju inwestycje. Już choćby porównanie z naszym bezpośrednim zachodnim sąsiadem pokazuje, że możliwości do rozwoju mamy jeszcze duże. W kraju o podobnym nasłonecznieniu, jakim są Niemcy, skumulowana moc zainstalowana fotowoltaiki wynosi aż 57 GW, czyli niemal ośmiokrotnie więcej niż w Polsce. A mamy przecież regiony jak: Lubelszczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Opolszczyzna, Dolny Śląsk, czy Łódzkie, gdzie średnie nasłonecznienie wynosi nawet o 20 % więcej niż w Niemczech (1200 kWh/m2) więc ulokowane tam instalacje fotowoltaiczne powinny być bardziej opłacalne.

Farmy fotowoltaiczne na wodzie

I choć do nasycenia gruntów fotowoltaiką jeszcze nam daleko, dobrze wiedzieć, że nie powinniśmy się martwić tym, że zabraknie nam terenów, na których będziemy mogli je stawiać. W Singapurze powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych umiejscowiona na wodzie. Jej powierzchnia jest równa powierzchni 45 boisk piłkarskich, a moc 60 MW wystarcza do zasilenia 5 stacji uzdatniania wody. Nie jest to jednak pierwszy tego typu obiekt zrealizowany na wodzie. Prekursorami tego trendu byli Japończycy, którzy w 2007 roku uruchomili w prefekturze Aichi, pierwszą pływającą na wodzie instalację fotowoltaiczną. Rok później, w 2008 roku, podobny obiekt o mocy 175 kW wybudowano w Kalifornii (na terenach jednej z winnic). Obecnie na całym świecie są już tysiące takich inwestycji, bo umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie posiada wiele zalet. Bezpośrednie sąsiedztwo wody ochładza bliskie otoczenie paneli, co podnosi ich sprawność o 12-15%. Na takiej instalacji osiada też zdecydowanie mniej pyłów, co również wpływa pozytywnie na ich pracę. W Polsce, pierwszy tego typu projekt zrealizowała w 2018 roku, Energa. Obiekt zlokalizowano tuż przy elektrowni Wodnej Łapino (koło Gdańska), a kolejne podobne instalacje powstały w województwie kujawsko-pomorskim.