Jakie pokrycie dachowe zamiast eternitu? Najlepsze propozycje

W latach 60. i 70. XX wieku w Polsce powszechną praktyką było zakładanie dachów eternitowych. Niestety, z czasem okazało się, że zawierają one azbest, z którym kontakt może być niezwykle szkodliwy dla człowieka.


Dlatego w 2002 roku powstał Krajowy Program Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest, który zobowiązuje właścicieli takich dachów do ich wymiany na inny rodzaj pokrycia. Sprawdź, dlaczego to takie istotne i co zamiast eternitu sprawdzi się najlepiej!

Wymiana dachu z eternitu – dlaczego jest konieczna?

Konieczność wymiany eternitu, jak wspomnieliśmy na początku, wynika z faktu, że materiał ten zawiera azbest. Jest to nazwa włóknistych materiałów nieorganicznych, które naturalnie występują w przyrodzie. Ze względu na swoje właściwości, a więc odporność na ogień, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, stosowany był do tworzenia płyt azbestowo-cementowych, które następnie układano na dachach i elewacjach.Z czasem, w wyniku wielu przeprowadzonych badań, odkryto, że azbest wykazuje działanie rakotwórcze. O ile nieuszkodzony dach z eternitu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o tyle w momencie, gdy pojawią się na nim pęknięcia lub zacznie korodować (zwykle ma to miejsce po około 30 latach), uwalnia włókna azbestowe. Ich wdychanie może skończyć się tragicznie, dlatego wymiana dachu z eternitu to absolutna konieczność.

Wymiana eternitu – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Posiadasz dach z eternitu? Wymiana jest Twoim obowiązkiem, który wynika ze wspominanego częściej programu wdrożonego w 2002 roku. Jednak zanim zdecydujesz się na usunięcie szkodliwego materiału, zapoznaj się z odpowiedziami na często zadawane pytania, dzięki czemu cały proces przebiegnie sprawnie i, co najważniejsze, w stu procentach bezpiecznie.

  • Czy trzeba zgłaszać wymianę eternitu? Nie, o ile wymienisz pokrycie dachowe bez ingerencji w więźbę. Takie działanie zostanie uznane za remont, którego nie trzeba zgłaszać do urzędu.
  • Czy można samemu wymienić dach z eternitu? Nie – samodzielne ściąganie azbestu z dachu jest bardzo niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Co więcej, zakazują tego przepisy, których złamanie wiąże się z wysoką karą finansową. Jeżeli więc chcesz ściągnąć eternit z dachu i zamontować nowe pokrycie, skorzystaj z usług specjalistów.
  • Czy można pozyskać dofinansowanie zmiany dachu z eternitu? Tak – dofinansowanie w 2023 roku może wynosić nawet 20 tys. złotych i przeznaczone jest rolnikom. Właściciele domów jednorodzinnych powinni skorzystać z lokalnych programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających ten materiał, które zapewniają bezpłatny odbiór, wywiezienie oraz utylizację szkodliwych pokryć dachowych.
  • Ile kosztuje wymiana dachu z azbestu? Wszystko zależy od rodzaju pokrycia, z jakiego skorzystasz, oraz wielkości dachu.
  • Do którego roku można mieć eternit na dachu? Wymiana eternitu powinna mieć miejsce do 31 grudnia 2032 r. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z wysokimi karami finansowymi.

Co zamiast eternitu? Najlepsze propozycje

Jeżeli chcesz wymienić dach pokryty eternitem, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić stan więźby. To od niego w dużej mierze zależy to, z jakiego pokrycia będziesz mógł skorzystać. Jeżeli więźba jest słaba i nadszarpnął ją ząb czasu, nadmierne obciążanie dachu mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Dlatego w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie eternitu blaszanymi pokryciami dachowymi – zwłaszcza blachodachówką lub blachą trapezową. Wynika to z faktu, że tego rodzaju rozwiązania:

  • posiadają niewielki ciężar (są lżejsze nawet od samego eternitu), dzięki czemu ich zastosowanie zazwyczaj nie wymaga wzmacniania lub wymiany więźby dachowej;
  • są niezwykle odporne na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne, spełniając swoje zadanie przez wiele lat;
  • są dostępne w wielu wariantach i prezentują się bardzo estetycznie, stanowiąc sposób na eleganckie wykończenie każdego budynku;
  • można zakupić je w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu koszt inwestycji będzie o wiele mniejszy niż w przypadku zastosowania innych pokryć dachowych.

Alternatywą dla klasycznych blachodachówek mogą być blachy gontopodobne, które swoim wyglądem nawiązują do klasycznych gontów drewnianych stosowanych np. w architekturze podhalańskiej, a także blachy na rąbek stojący, które dzięki specjalnym zamkom zatrzaskowym są bardzo proste i szybkie w montażu.

Pamiętaj! Jeżeli posiadasz azbest na dachu i chcesz wymienić swoje pokrycie na dachówki ceramiczne lub betonowe, prawdopodobnie będziesz musiał w pierwszej kolejności wzmocnić, a nawet wymienić więźbę dachową. Wiąże się to z bardzo dużymi kosztami, dlatego chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze, postaw na rozwiązania z blachy. W Blachotrapez znajdziesz te najlepsze, które nie mają sobie równych pod względem trwałości, estetyki oraz funkcjonalności.