rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dofinansowanie z Urzędów Pracy

image

Przy zakładaniu firmy jedną z najważniejszych rzeczy jest kapitał startowy. Nie zawsze jest tak, że założyciel, posiada odpowiednią ilość środków pieniężnych. Szczególnie jest to widoczne wśród ludzi młodych, świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych. Z pomocą takim osobom przychodzą Powiatowe Urzędy Pracy. Po spełnieniu szeregu wymagań, udzielają one jednorazowej dotacji wynoszącej 6-krotność średniej miesięcznej pensji, czyli ok. 20000 zł. Nie jest to suma zawrotna, lecz na podstawowe sprawy organizacyjne na pewno starczy.


Wymagania
Projekt ten, nie jest przeznaczony jednak dla wszystkich. Oto wymagania, jakie musi spełniać osoba starająca się o takie dofinansowanie:

 • trzeba mieć status osoby bezrobotnej,
 • najlepiej jeżeli taka osoba ma już wykształcenie ściśle związane z działalnością, jaką chciałaby prowadzić,
 • posiadanie jasno sprecyzowanego pomysłu na biznes,
 • nie mogą być one studentami studiów dziennych, dozwolone jest studiowanie wyłącznie zaocznie,
 • znalezienie dwóch poręczycieli z odpowiednimi dochodami,
 • założona firma musi funkcjonować minimum rok od oficjalnego otwarcia(jeżeli upadnie w czasie tego roku, trzeba oddać pieniądze wraz z odsetkami),
 • nie wolno prowadzić działalności gospodarczej w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
 • jeżeli osoba ubiegająca się o dofinansowanie, dostała w przeciągu ostatnich 5 lat środki pieniężne z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych, jest dyskwalifikowana,
 • jeżeli osoba ubiegająca się o dofinansowanie była karana przeciwko obrotu gospodarczemu w przeciągu ostatnich 2 lat, jest dyskwalifikowana.Dokumenty
Osoba zarejestrowana w urzędzie, jako bezrobotna powinna zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w celu otrzymania wszystkich wymaganych dokumentów. Można je również ściągnąć ze stron internetowych tych urzędów.

Kolejnym dokumentem, jaki należy sporządzić, jest biznesplan. Należ umieścić w nim wszelkie informacje związane z przyszłą działalnością. Trzeba pamiętać by zrobić go jak najbardziej szczegółowo oraz ukazać w nim wszystkie najważniejsze cechy związane z między innymi: charakterystyką właściciela, opisem firmy, miejscem jej prowadzenia, analizy rynku itd.

Aby ubiegać się o dofinansowanie, do Urzędu Pracy należy donieść potwierdzenie o własności lub najmu, upoważniające do korzystania z lokalu, w którym będzie prowadzona dana działalność.

Ostatnią grupą wymaganych dokumentów są deklaracje poręczycieli, o których była mowa wcześniej. Mają one na celu zabezpieczać ewentualny zwrot kwoty dotacji w przypadku niedotrzymania warunków umowy z Urzędem Pracy przez wnioskodawcę.


Jeżeli osiągnie się pozytywną decyzję z Urzędu Pracy, wtedy podpisuje się odpowiednią umowę, według której biorca dotacji jest zobowiązany do:

 • wydawania pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem,
 • zaprzestania działalności w przypadku, gdy owe pieniądze są nieprawidłowo wykorzystywane,
 • udokumentowania i rozliczenia z dotacji w terminie określonym w umowie.


Pieniądze takie mogą być wydane wyłącznie na inwestycje mające na celu rozwój firmy czyli środki trwałe, towar lub reklamę. Zabronione jest płacenie nimi za wszelkie składki ZUS, faktury, umowy itd.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


Opracowanie redakcja www.pasywny-budynek.pl, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [RK]
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Czy warto jechać na Erasmusa?

Wywiady

 • Kobiety w branży budowlanej

  Kobiety w branży, która może być postrzegana jako zmaskulinizowana, doskonale się odnajdują i dają sobie radę.
 • Twarze branży HVACR w Polsce

  W ramach cyklicznych prezentacji chcemy przedstawiać najważniejsze osoby z tego sektora biznesu w naszym kraju .
 • Przegląd rynku

  Zobacz jak oceniają miniony rok Najwięksi Producenci i Dystrybutorzy.
 • Wywiady

  Rozmowy o trendach w branży na poziomie globalnym, jak i na krajowym.

Forum