Dofinansowanie z Urzędów Pracy
Przy zakładaniu firmy jedną z najważniejszych rzeczy jest kapitał startowy.
Nie zawsze jest tak, że założyciel posiada odpowiednią ilość środków pieniężnych. Szczególnie jest to widoczne wśród ludzi młodych, świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych. Z pomocą takim osobom przychodzą Powiatowe Urzędy Pracy. Po spełnieniu szeregu wymagań udzielają jednorazowej dotacji wynoszącej 6-krotność średniej miesięcznej pensji, czyli ok. 20000 zł. Nie jest to suma zawrotna, lecz na podstawowe sprawy organizacyjne na pewno starczy.
Wymagania
Projekt ten nie jest przeznaczony jednak dla wszystkich.
Oto wymagania, jakie musi spełniać osoba starająca się o takie dofinansowanie:
- trzeba mieć status osoby bezrobotnej,
- najlepiej jeżeli taka osoba ma już wykształcenie ściśle związane z działalnością, jaką chciałaby prowadzić,
- posiadanie jasno sprecyzowanego pomysłu na biznes,
- nie mogą być one studentami studiów dziennych, dozwolone jest studiowanie wyłącznie zaocznie,
- znalezienie dwóch poręczycieli z odpowiednimi dochodami,
- założona firma musi funkcjonować minimum rok od oficjalnego otwarcia (jeżeli upadnie w czasie tego roku, trzeba oddać pieniądze wraz z odsetkami),
- nie wolno prowadzić działalności gospodarczej w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
- jeżeli osoba ubiegająca się o dofinansowanie, dostała w przeciągu ostatnich 5 lat środki pieniężne z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych, jest dyskwalifikowana,
- jeżeli osoba ubiegająca się o dofinansowanie była karana przeciwko obrotowi gospodarczemu w przeciągu ostatnich 2 lat, jest dyskwalifikowana.
Dokumenty
Osoba zarejestrowana w urzędzie, jako bezrobotna powinna zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w celu otrzymania wszystkich wymaganych dokumentów. Można je również ściągnąć ze stron internetowych tych urzędów.
Kolejnym dokumentem, jaki należy sporządzić, jest biznesplan. Należ umieścić w nim wszelkie informacje związane z przyszłą działalnością. Trzeba pamiętać, by zrobić go jak najbardziej szczegółowo oraz ukazać w nim wszystkie najważniejsze cechy związane z między innymi:
- charakterystyką właściciela
- opisem firmy
- miejscem jej prowadzenia
- analizy rynku itd
By ubiegać się o dofinansowanie, do Urzędu Pracy należy donieść potwierdzenie o własności lub najmu, upoważniające do korzystania z lokalu, w którym będzie prowadzona dana działalność. Ostatnią grupą wymaganych dokumentów są deklaracje poręczycieli, o których była mowa wcześniej. Mają one na celu zabezpieczać ewentualny zwrot kwoty dotacji w przypadku niedotrzymania warunków umowy z Urzędem Pracy przez wnioskodawcę.
Jeżeli osiągnie się pozytywną decyzję z Urzędu Pracy, wtedy podpisuje się odpowiednią umowę, według której biorca dotacji jest zobowiązany do:
- wydawania pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem
- zaprzestania działalności w przypadku, gdy owe pieniądze są nieprawidłowo wykorzystywane
- udokumentowania i rozliczenia z dotacji w terminie określonym w umowie
Pieniądze takie mogą być wydane wyłącznie na inwestycje mające na celu rozwój firmy, czyli środki trwałe, towar lub reklamę. Zabronione jest płacenie nimi za wszelkie składki ZUS, faktury, umowy itd.
Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja: (S.W)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl