Tylko nieliczne nieruchomości spełniają normy budownictwa pasywnego. Są one bardzo wyśrubowane i trudniejsze do osiągnięcia, niż przy domach energooszczędnych. Te drugie charakteryzują się rocznym zapotrzebowaniem na energię cieplną nie większym niż 40 kWh na m2. Normy budownictwa pasywnego wskazują na to, że maksymalne zapotrzebowanie na energię cieplną nie może przekraczać 15 kWh na m2. Ponadto ich maksymalne zużycie energii pierwotnej niezbędnej do zasilania urządzeń domowych nie może być wyższe niż 120 kWh na m2 w skali roku. Aby to osiągnąć, należy stosować najwyższej jakości materiały budowlane oraz dbać o bardzo dobrą izolację termiczną.
Budownictwo pasywne wymaga wykorzystywania najwyższej jakości materiałów budowlanych. Z jednej strony muszą być wytrzymałe eksploatacyjnie, a z drugiej muszą posiadać bardzo dobre właściwości i parametry techniczne. Dotyczy to przede wszystkim niskiego współczynnika przenikania ciepła, co przekłada się na mniejsze straty i mniejsze zużycie prądu i energii cieplnej. Przy budynku pasywnym ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń czy też ustawienie budynku względem stron świata. Rekomenduje się stosowanie dużych przeszkleń po południowej stronie. Dzięki temu optymalizuje się wykorzystanie energii słonecznej do doświetlania wnętrz oraz ich ogrzewania. Ponadto w budynkach pasywnych chętnie wykorzystuje się odnawialne źródła energii, w tym m.in. pompy ciepła i fotowoltaikę. Rozwiązania te doskonale wpisują się w ideę ekologicznego i zrównoważonego budownictwa.
Co jeszcze powinien wiedzieć student architektury? Warto mieć świadomość tego, ile kosztuje budowa domu pasywnego. Przyjmuje się, że inwestycja jest o około 20% wyższa, niż w przypadku budynków energooszczędnych i tradycyjnych. Różnica w kosztach wynika przede wszystkim z zastosowania lepszej jakości materiałów budowlanych, elementów stolarki okienno-drzwiowej, wentylacji z rekuperatorem i innych nowoczesnych rozwiązań. Lepszej jakości musi być też izolacja termiczna, która zagwarantuje oczekiwaną szczelność w domu pasywnym. Współcześni studenci powinni być na bieżąco z trendami budownictwa pasywnego, aby jeszcze lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Dotyczy to m.in. osób studiujących budownictwo i architekturę.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl