Czy warto jechać na Erasmusa?

Większość publicznych uczelni wyższych w Polsce, ma nawiązaną współpracę z uczelniami zagranicznymi w ramach unijnego programu pod nazwą Erasmus+.

Dzięki takiej współpracy studenci mogą uczestniczyć w wymianie między tymi uczelniami. Ci, którzy biorą udział w takiej kooperacji, uczęszczają tam na normalne zajęcia, na takim samym kierunku studiów. Wielu może się zastanawiać czy warto jechać, co z kosztami oraz po co to wszystko? Chcielibyśmy przedstawić ogólny pogląd zachęcający do wyjazdu za granicę na taką wymianę.

Informacje ogólne o programie

Program ten trwa od trzech do dwunastu miesięcy. Wyjeżdżając na Erasmusa, trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Unia Europejska, każdemu takiemu studentowi podczas wyjazdu, udziela comiesięcznego stypendium. Ilość takich środków jest zależna od tego, do jakiego kraju chciałaby dana osoba jechać i mieszczą się one w przedziale 300-500 euro. Głównymi celami takiego programu jest zdobycie szeregu cennych doświadczeń, a także niesamowite wspomnienia z życia studenckiego.

Nauka

Najważniejszym punktem wymian studenckich jest nauka. Rodzaj takiego wyjazdu, daje idealną możliwość do podszkolenia języka. W przyszłości potencjalni pracodawcy na pewno wezmą pod uwagę to, że taki absolwent potrafi rozmawiać w obcym języku. Relacje z obcokrajowcami dają studentom cenne doświadczenie, którego nie da się zdobyć na zwykłych zajęciach czy kursach w swojej ojczyźnie. Nie trzeba się również martwić o czysto dydaktyczną część studiów. Program studiów na zagranicznej uczelni jest równie bogaty, co na naszych polskich studiach, a więc nie ma problemu, że student wróci do kraju i będzie miał zaległości.

Nowa kultura i nowi ludzie

Wyjazd na wymianę jest to zderzenie się z czymś zupełnie innym, czego przeciętny „Kowalski” nie doświadczył nigdy wcześniej. Od każdej z kultur można czegoś się nauczyć. Pozwalają one na zdystansowanie się od życia codziennego i poszerzenie swoich horyzontów. Nowo poznani ludzie, często okazują się przyjaciółmi na długie lata, a możliwość odwiedzania ich w przyszłości to świetna perspektywa na udane wakacje.

Zabawa

Nie da się ukryć, że jednym z podstawowych czynników takich wyjazdów jest zabawa. To ona charakteryzuje wszystkich studentów na świecie. Studentów z zagranicy, a także ich kulturę, najłatwiej właśnie poznać podczas nocnego życia. Zazwyczaj jest tak, że już pierwsze zetknięcie się z zupełnie obcymi ludźmi, kończy się w jednym z lokalnych klubów.

Samodzielność

Zmiana otoczenia powoduje zmianę spojrzenia na sprawy codzienne. Nie ma już możliwości pojechania do rodziców po słoiki z jedzeniem. Tutaj trzeba radzić sobie samemu, co powoduje, iż jest to idealna szkoła życia.

Podsumowując, Erasmus to nie tylko nauka ale także inne cenne doświadczenia. Taki wyjazd to niesamowicie ciekawa pozycja w każdym CV. Pokazuje pracodawcom, że tacy studenci, potrafią się odnaleźć w zupełnie nowym środowisku, znają świetnie język obcy oraz umieją współpracować w wielokulturowej grupie pracowników. Najlepiej samemu spróbować, nie wahać się, póki jest na to czas.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja: (S.W)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl