rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


5 praktycznych pytań o… wymiary ogrodzenia

image

 

 • JAK WYSOKIE ZGODNIE Z PRAWEM MOŻE BYĆ OGRODZENIE?

Prawo budowlane w Polsce zezwala na budowę ogrodzenia do wysokości 220 cm.
 
 • JAKIEJ WYSOKOŚCI OGRODZENIE BĘDZIE OPTYMALNE?

Na mniejszych działkach, gdzie ogrodzenie budowane jest blisko domu, dobrym rozwiązaniem będzie wysokość 150-155 cm. Jest to wysokość, do której dopasowane są wymiary metalowej siatki czy też standardowych paneli ogrodzeniowych. W tej sytuacji dużo taniej i łatwiej jest dobrać wypełnienia montowane pomiędzy słupkami z bloczków betonowych. Jeśli mamy dużą działkę, zalecamy, aby ogrodzenie było wyższe (160-170 cm), a słupki bardziej rozbudowane. Wtedy ogrodzenie jest bardziej okazałe i dopasowane do charakteru posesji. W przypadku działki, która sąsiaduje z terenami o dużej uciążliwości, warto pomyśleć o pełnym wysokim murze, który całkowicie odizoluje nas od hałasu i pyłu pochodzących z zewnątrz.
 •  DLACZEGO FRAGMENTY OGRODZENIA WARTO ZAPLANOWAĆ Z PEŁNEGO MURU ?

Wykonując projekt ogrodzenia należy podzielić front ogrodzenia na symetryczne fragmenty, licząc od głównej bramy, w lewo i w prawo. Przy takim podziale często trudno jest zachować tzw. „wymiar standardowy”, gdyż nie zawsze wymiar posesji pozwala na zaprojektowanie słupków w symetrycznych odstępach. Jakie jest wyjście z takiej sytuacji? Można zakończyć ogrodzenie pełnym murem, na którym zgubi się tę różnicę. Innym rozwiązaniem jest wykonanie przęseł na wymiar – dostosowując się do zaplanowanych odległości między słupkami. Projektując ogrodzenie warto zaplanować miejsce na śmietnik, na skrzynkę gazową, skrzynkę elektryczną. To jest również miejsce, gdzie możemy zniwelować odległości, aby uzyskać symetryczność.
 
 • JAKIEJ SZEROKOŚCI FURTKA BĘDZIE OPTYMALNA?

Przyjęte jest, że swobodne przejście przez furtkę czy drzwi powinno mieć 90 cm. Uwzględniając budowę konstrukcyjną ogrodzenia, konieczność zamontowania zawiasów, mocowania zamka i elektrozaczepów – wymiar otworu na bramkę powinien mieć ok. 100 cm. Wysokość furtki dopasowuje się do wysokości ogrodzenia – jej górna granica powinna przebiegać na tej samej wysokości, co górna linia siatki, paneli metalowych lub drewnianych w przęsłach. Furtka powinna mieć taką samą wysokość jak brama wjazdowa.
 
 • JAKIEJ SZEROKOŚCI BRAMA BĘDZIE OPTYMALNA?

Duży wpływ na projekt bramy wjazdowej ma odległość wjazdu na posesję od linii drogi, odległość ogrodzenia od budynku, kształt działki. Wjazd należy zaplanować tak, aby mieć swobodę manewrowania autem. Przeciętna szerokość bramy wjazdowej to 4-6 m. Szerokość ta zależy także od tego, czy wybieramy bramę przesuwną, czy skrzydłową (jedno- lub dwuskrzydłową). Montaż każdej z nich wymaga innych warunków i innego planu ogrodzenia. Bramy wjazdowe przesuwne przesuwają się wzdłuż ogrodzenia, a więc sprawdzają się na działkach z krótkim podjazdem. Montaż takiej bramy jest możliwy tylko wtedy, gdy po jednej stronie wjazdu odcinek ogrodzenia jest takiej długości, aby po otwarciu bramy zmieściło się tam całej jej skrzydło. W przypadku, gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, można wybrać bramę rozsuwaną, w której dwa mniejsze skrzydła rozsuwają się na przeciwległe boki. Brama skrzydłowa sprawdzi się jako brama wjazdowa na pochyłym terenie, czyli wszędzie tam, gdzie za bramą jest wzniesienie terenu i nie można wykonać takiej, która byłaby otwierana na zewnątrz. Przy ruchliwej ulicy wygodnie jest cofnąć furtkę i bramę w głąb działki. Wtedy powstanie naturalne miejsce na zatrzymanie się domowników lub gości, zanim wejście zostanieKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Joniec

E-mail: joniec@joniec.pl

WWW: www.joniec.pl

Tel: +48 18 332 53 90
Adres:
Tymbark 109
34-650 Tymbark

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Polecamy
dodaj+ «»