rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Adams: Okna w wymiarze XL powinny być z PVC czy aluminium?

image

Wymiary okien mają w oczywisty sposób wpływ na ich ciężar. I to jest czynnik, który w głównej mierze decyduje o maksymalnych wymiarach, jakie może mieć okno. Ograniczenia są zatem nie tyle z powodu wielkość pakietów szybowych, co raczej wytrzymałość i sztywność profili okiennych oraz okuć.


oKNA W WYMIARZE

Profile aluminiowe są oceniane jako bardziej stabilne, zatem do okien wielkości XL są bardziej polecane. Warto pamiętać, że nowoczesne okna aluminiowe są równie ciepłe, co te z PVC. Stosuje się je nawet w domach pasywnych.
Przykładem ciepłego okna aluminiowego jest system Avantis 95 spółki AdamS z  przekładką termiczną w komorach profili oraz specjalnie zaprojektowanymi uszczelkami. Okno ma współczynnik Uw=0,80 W/m2K (z certyfikatem z Instytutu Domów Pasywnych). Nie ma więc powodu, by unikać okien aluminiowych, szczególnie budując dom z dużymi przeszkleniami.


 
Maksymalne wymiary okien
Jak to wygląda w praktyce? Jedno skrzydło okna z profilami z PVC, które będzie nieotwierane może mieć maksymalnie około 7 metrów kwadratowych, jednak już okno rozwierno-uchylne nie powinno być większe niż 1600 x 1700 mm. 
Z kolei maksymalne wymiary okien aluminiowych mogą być nieco większe. Nieotwierane może mieć około 10 metrów kwadratowych, przy czym długość jednego boku to maksymalnie 2600 mm. Otwierane zaś to maksymalnie 1000 x 2800 mm.
Warto jednak pamiętać, że w wypadku okien otwieranych działa zasada, że im większe okno, tym trudniej je obsługiwać. Zatem wymiary XL nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Przykładem okna, które zda egzamin w wersji XL jest model Star 90 z aluminiowymi profilami https://www.adams.com.pl/oferta/stolarka-aluminium/aliplast/star-aliplast

 
Projektując okna nieotwierane pamiętajmy z kolei, by zadbać o wygodny dostęp do nich z zewnętrznej strony. Jest to konieczne, by móc bezpiecznie je umyć. 
 
 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

AdamS

E-mail: adams@adams.com.pl

WWW: www.adams.com.pl

Tel: +48 89 741 32 48
Adres:
Leśna Droga 10A
11-700 Mrągowo

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug