Jak dobrać kocioł ?

Pierwszym krokiem przy wyborze kotła powinno być określenie rodzaju opału jaki chcemy spalać w kotle - należy stosować zalecany opał do zakupionego typu kotła. Przeliczmy uważnie koszty – może się bowiem okazać, że lepiej zainwestować w kocioł z automatycznym podawaniem paliwa ( eko-groszek, miał, pelety), tym bardziej jeśli możemy w nim spalać kilka rodzajów opału. Zyskujemy komfort użytkowania ( zasyp raz na kilka dni) i ekonomiczne spalanie dzięki precyzyjnemu regulowaniu żądanej temperatury. Dla zabezpieczenia się przed sytuacją braku energii warto wybrać kocioł z dodatkowym rusztem wodnym do spalania paliw zastępczych (np. drewno opałowe).


Zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło wymusiło zmianę sposobu wymiarowania źródeł ciepła. Podstawą doboru kotła powinien być bilans cieplny budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami. Błędem jest przewymiarowanie mocy kotła na paliwo stałe oraz dobór urządzenia w oparciu o pojemność komory paleniskowej w przeświadczeniu „wydłużenia” stałopalności. Należy kierować się wymaganą mocą urządzenia a nie powierzchnią grzewczą wymiennika. Przewymiarowanie zwłaszcza przy długotrwałym utrzymywaniu niskich temperatur wody w kotle skutkuje przyspieszeniem korozji urządzenia, szybkim zabrudzeniem komory spalania, przewodu kominowego, a w efekcie zmniejszeniem sprawności kotła. Nieprzewymiarowany kocioł a zatem mniejszy kubaturowo łatwiej zamontować w często małej kotłowni. Nie bez znaczenia będzie także niższa cena. Warto przemyśleć zakup kotła z podajnikiem, w którym łatwiej wyregulować ekonomiczne spalanie małej dawki paliwa. Przy zastosowaniu zaworu mieszającego dodatkowo poprawimy komfort cieplny w pomieszczeniach minimalizując kosztowne przegrzewanie pomieszczeń. Trendom w budownictwie odpowiadają również tendencje przy projektowaniu kotłów grzewczych. Aktualnym potrzebom rynku nastawionego na uniwersalność, dopasowanie do małych powierzchni budynków i kotłowni odpowiada kocioł SAS SLIM. Ten model uzyskał dodatkowy atut. Wyjście do komina (czopuch) wyprowadzone przez dekiel w górnej części kotła pozwala na łatwiejsze podłączenie do komina i ustawienie w kotłowni. Opcja z palnikiem SAS MULTI FLAME na pelety oprócz standardowej retorty do spalania eko-groszku to kolejna zaleta kotła. Uzyskujemy możliwość szybkiej zmiany paliwa przy zastosowaniu odpowiedniego palnika do wybranego rodzaju paliwa tak by zapewnić najbardziej optymalne i ekonomiczne ogrzanie naszego domu.


Utrzymywanie w czystości kotła to kolejny czynnik wpływający na sprawność kotła i zapewnienie długiej jego żywotności. Aby ułatwić to zadanie wprowadzono zmiany konstrukcyjne w budowie wewnętrznej części wymiennika kotła SAS MULTI. Dotychczas stosowana kaseta pionowa została zastąpiona wymiennikiem w postaci rury stalowej - zarówno w wersji z retortą jak i z palnikiem na pelety. Jeszcze łatwiejsze jest przeprowadzanie czyszczenia w kotle SAS SLIM przez górne drzwiczki przy użyciu narzędzi będących na wyposażeniu kotłów SAS.