rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


AS ENERGY: Nic nie zatrzyma branży odnawialnych źródeł energii (OZE), a szczególnie fotowoltaiki.

image

Fotowoltaika jednym z najlepszych źródeł OZE (odnawialnych źródeł energii).

 

Przez ostatnie lata rynek fotowoltaiki intensywnie się rozwijał, przynosząc średnio 5-6 krotne wzrosty, rok do roku. Według dyrektora jednej z dużych, ogólnopolskich hurtowni zaopatrujących sklepy i firmy instalatorskie, sprzedaż w pierwszym kwartale 2022 była jeszcze lepsza niż przed rokiem, a na rynku panował boom na instalacje fotowoltaiczne.
 

Nowelizacja sposobu rozliczeń prosumentów

Bardzo duży wpływ na tak skokowy wzrost zainteresowania domowymi, mikro instalacjami fotowoltaicznymi miały planowane zmiany w systemie rozliczeń za produkcję prądu przez prosumentów, czyli konsumentów, którzy produkują energią w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Krytyczną datą był 31 marca 2022. Prosumenci, którzy przyłączyli swoje instalacje do sieci przed tą datą, mogą liczyć na 15-letnie zapewnienie rozliczania produkcji i zużycia prądu na zasadach net-meteringu. Tych, którzy podłączyli się już po tej dacie, obowiązują nowe zasady rozliczeń, oparte na net-billingu. Czym zatem różnią się te dwa systemy?

 • Rozliczenia w systemie net-meteringu

W systemie net-meteringu produkcja energii rozliczana jest ilościowo. Za każdą wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci 1 jednostkę energii, prosument może pobrać od 0,7 do 0,8 jednostek na swoje potrzeby, za darmo. O tym, która wartość przelicznika ma zastosowanie decyduje wydajność instalacji:

- dla instalacji do 10 kWp obowiązuje przelicznik 0,8

- dla instalacji powyżej 10 kWp, przelicznik wynosi 0,7.

 • Rozliczenia w systemie net-billingu

System net-billingu opiera się na rozliczeniach finansowych. Oznacza to, że za wyprodukowaną i wprowadzoną do sieci energię, prosument otrzyma wynagrodzenie zgodne z ceną rynkową. Natomiast za pobrany przez niego prąd, zostanie mu naliczona opłata według stawek operatora, które obowiązują wszystkich innych odbiorców.
 

Rosnący popyt na fotowoltaikę

W drugim kwartale 2022 roku, w obliczu spodziewanych i znaczących wzrostów cen energii nawet mniej korzystny system rozliczeń nie był w stanie zatrzymać fali zainteresowania montażem mikro instalacji PV. Kolejną grupą, obok gospodarstw domowych, zainteresowaną produkcją energii na własne potrzeby, zaczęły stanowić przedsiębiorstwa, dla których fotowoltaika jest najlepszym sposobem zapewnienia obecnie bezpieczeństwa energetycznego. Instalacje PV są coraz częściej montowane na dachach magazynów, czy hal produkcyjnych. Standardem stają się również systemy off-grid, które pozwalają na magazynowanie energii nadmiarowo wytworzonej i uniezależniają firmy od sieciowych dostawców. Co więcej, ze względu na olbrzymie podwyżki cen prądu dla firm i instytucji takie rozwiązania stają się coraz bardziej opłacalne. Wzrosła również ilość przedsiębiorstw zainteresowanych produkcją prądu i budową wielkich farm wiatrowych i fotowoltaicznych.Pobudzony dodatkowym, silnym zainteresowaniem rynek zareagował przejściowymi problemami z dostępnością paneli, a rosnący popyt zawyżał jednocześnie ich ceny. Dlatego sporo osób postanowiło przeczekać pierwszy kwartał 2022 roku, licząc na spadek cen instalacji po wprowadzeniu nowego systemu rozliczeń.

Katarzyna Śliwińska - kierownik działu marketingu i reklamy AS Energy, zauważa, że końcówka 2021 roku i pierwszy kwartał roku 2022 mogły być z tego względu trudne dla mniejszych firm zajmujących się dystrybucją i montażem takich instalacji. Jedynie więksi dystrybutorzy, korzystający z wielu dostawców na całym świecie, nie mają i nie będą mieli problemów z zaopatrzeniem się w panele, falowniki, czy elementy konstrukcji montażowych.
 

Węgiel coraz mniej opłacalnym źródłem energii

Fotowoltaika jest też ciekawą alternatywę dla gospodarstw, które używają kotłów na węgiel. Tym bardziej że ceny tego surowca rosną w zastraszającym tempie, a dodatkowo staje się on coraz trudniej dostępny. Ceny węgla wzrosły od zeszłego roku nawet o 400%. Za ekogroszek, węgiel "orzech", czy "groszek" jeszcze w 2021 roku płaciliśmy 800-1000 zł za tonę. Aktualne ceny to 3000-4000 zł za tonę lub więcej, a ceny mogą jeszcze pójść w górę, bo istnieją poważne obawy, że węgla na tę zimę zabraknie. Do tego dochodzą wzrosty cen pozostałych paliw. Przy rocznych kosztach ogrzewania na poziomie kilkunastu tysięcy złotych dla wielu gospodarstw i firm jedyną opłacalną alternatywą jest inwestycja w montaż instalacji fotowoltaicznej.
 

Bezpieczeństwo energetyczne dzięki instalacjom OZE

Widoków na poprawę sytuacji nie widać — od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, ceny surowców energetycznych znacząco wzrosły, istnieją również problemy z ich dostępnością. Dlatego inwestycje w fotowoltaikę i magazyny energii powinny być wspierane przez Państwo. Zapewnią one bowiem rozproszone źródła energii, zasilane darmowym promieniowaniem słonecznym, a to w znaczący sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Trudno znaleźć więc inną, bardziej stałą i bezpieczną alternatywę produkcji tak potrzebnej nam energii elektrycznej.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

AS ENERGY

E-mail: biuro@asenergy.pl

WWW: www.asenergy.pl

Tel: +48 32 440 98 62
Adres:
Rymera 19
44-270 Rybnik

Produkty
dodaj+ «»

Katalog Firm

 • Revolt Energy

  Czołowy w Polsce producent pokryć dachowych staje się właścicielem rozwiązań…
 • AZEnergia

  Firma AZEnergia to lider w branży instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw…
  AZEnergia
 • Solarity Polska

  Solarity -jesteśmy wiodącym dystrybutorem i hurtownią systemów fotowol…
  Solarity Polska