Audyt energetyczny domu pasywnego i energooszczędnego


Budowana domu lub modernizacja domu jednorodzinnego i dostosowanie go do wymogów budownictwa pasywnego, lub energooszczędnego to wymagające zadanie.

Przed podjęciem prac remontowych należy przeprowadzić audyt energetyczny. W ten sposób określi się obszary wymagające interwencji, dzięki której zmniejszy się zużycie energii przez dany obiekt. Audyt przeprowadza się również przy budynkach pasywnych i energooszczędnych, aby otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej. Co to takiego?

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może dotyczyć zarówno istniejącego budynku, jak i planowanej inwestycji, czyli budowie domu. W przypadku eksploatowanego obiektu sprawdza się jego efektywność energetyczną. Na tej podstawie można ustalić priorytety w zakresie przeprowadzanych prac modernizacyjnych (np. niwelowanie strat ciepła, odzysk ciepła). Ich zadaniem jest obniżenie zapotrzebowania na energię w danym budynku, a także obniżenie kosztów jego eksploatacji. Wpływa to nie tylko na mniejsze rachunki za prąd, ale także na większą dbałość o środowisko naturalne.

Oczywiście audyt można przeprowadzić również w przypadku planowanej inwestycji. Wówczas robi się odpowiednie kalkulacje, aby sprawdzić, w jakim standardzie energetycznym powstanie obiekt. Na tym etapie można wprowadzać jeszcze niezbędne korekty do projektu, aby dostosować budynek do wymagań budownictwa pasywnego lub energooszczędnego. Każdorazowo audyt powinien być przeprowadzony przez doświadczonego eksperta, co wpłynie na prawidłowość otrzymanych wyników i efektywność prowadzonej inwestycji.

Czy warto posiadać certyfikat energetyczny budynku ?

Certyfikat energetyczny to inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej. W budynkach powstałych lub modernizowanych po 2009 roku posiadanie certyfikatu energetycznego jest obowiązkiem, o ile nie budujesz ich na użytek własny. W nim opisana jest jakość domu w obszarze zużycia energii. To część dokumentacji technicznej, której nie można zaniedbać. Jeżeli zamieszkasz w domu bez posiadanego certyfikatu, to mogą czekać Cię wysokie kary finansowe.

Certyfikat wystawiany jest na podstawie badań i audytu i uwzględnia się z nim zapotrzebowanie budynku na energię w obszarze: ogrzewania, podgrzewania wody, oświetlenia, wentylacji i działania podstawowych urządzeń elektronicznych. Warto postawić na audyt i certyfikat, ponieważ pokażą one, jakie jeszcze prace musisz wykonać, aby zoptymalizować koszty eksploatacyjne budynku. W przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego świadectwo charakterystyki energetycznej to podstawa, która pozwoli sklasyfikować dany budynek.

Dom pasywny a energooszczędny — różnice w poborze energii

Domy pasywne i energooszczędne mają podobne założenia. W obu standardach stawia się na zminimalizowanie poboru energii z zewnętrznych źródeł. Większe wymagania w tym zakresie dotyczą domów pasywnych. W przypadku domu pasywnego jego roczne zapotrzebowanie nie może przekroczyć 15 kWh/m2 na ogrzewanie oraz 120 kWh/m2 na użytkowanie urządzeń. W przypadku domów energooszczędnych zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania nie powinno przekraczać 70 kWh/m2. W związku z tym dużo łatwiej jest dostosować budynek do potrzeb budownictwa energooszczędnego niż pasywnego. Audyt wskazany jest w obu przypadkach.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.