Przygotuj okna do zimy w 5 krokach!

Przez nieszczelne okna z domu może uciekać nawet 25% ciepła, co przekłada się na wysokość rachunków.


Jesień trwa, warto więc pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu okien na okres zimowy. Podpowiadamy, jak to zrobić. Zima zbliża się wielkimi krokami w związku z czym nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu okien do chłodniejszej pory roku. Składa się na to wiele kroków, które pomogą w utrzymaniu nie tylko prawidłowego stanu okien, ale też właściwego klimatu we wnętrzu, który wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Dzięki temu unikniemy także nieprzyjemnych skutków – takich jak wilgoć, zaduch czy wysokie rachunki. Na jakie aspekty powinniśmy zatem szczególnie zwrócić uwagę przed nadejściem zimy? Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienną klasy premium, wskazuje na 5nbsp;najistotniejszych elementów skutecznego przygotowania okien do najchłodniejszej pory roku.

Krok pierwszy - dokładne mycie

Pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie okien. Najlepiej wybrać ciepły i pochmurny dzień. Mocne słońce sprawi, że woda będzie szybciej wysychać, a na oknach pozostaną smugi. Pamiętajmy, że okna to nie tylko szyby. Należy wyczyścić też wszystkie profile, również od środka. Do mycia najlepiej użyć odpowiednich detergentów i miękkiej szmatki, najlepiej z mikrofibry, która nie zniszczy czyszczonej powierzchni. 

Krok drugi – konserwacja

Kolejnym etapem jest sprawdzenie stanu technicznego okien. Konserwację wykonujemy zazwyczaj wiosną oraz jesienią. Warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku zestawy do pielęgnacji okien. 

Ważną czynnością jest również odpowiednia konserwacja okuć. Miejsca, gdzie należy wprowadzić smar oznaczone są na okuciach. Również uszczelki trzeba sprawdzić i zakonserwować specjalnym środkiem, który zabezpieczy przed starzeniem, zwiększy elastyczność i zapobiegnie przymarzaniu zimą – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.


Krok trzeci - regulacja

Szczególną uwagę należy zwrócić na ruchome elementy okna oraz okucia. Skrzydło powinno się swobodni otwierać. Jeśli coś trze, należy wyregulować zawisy. 

Co ważne, na jesień warto zwiększyć docisk między skrzydłem a ramą, uzyskując dzięki temu większą szczelność okna. Polega to na odpowiednim przestawieniu rolek dociskowych umieszczonych na okuciach w skrzydle - tłumaczy ekspert AWILUX.


Krok czwarty - prawidłowe użytkowanie

Oprócz konserwacji okien, ważne jest także ich prawidłowe użytkowanie. Tutaj należy zwrócić uwagę na ochronę stolarki przed odrywaniem lub

uszkadzaniem uszczelek, do czego dochodzi przy oblodzeniu i przymarznięciu skrzydła do ramy. 

Sprawdzając, czy okno nie przymarzło, pod żadnym pozorem nie otwierajmy go na siłę – przestrzega Rafał Buczek. - Nie polewajmy go również gorącą wodą, ponieważ może to spowodować pęknięcie szyby, a to już wiąże się z kosztowną naprawą przez wyspecjalizowaną ekipę.


Krok piąty - zimowe, rozsądne wietrzenie

Zimą rzadziej otwieramy okna z obawy przed wychłodzeniem wnętrz i wzrostem rachunków za ogrzewanie. Jak wyjaśnia ekspert firmy AWILUX, jest to błędne myślenie, ponieważ wietrzenie jest niezbędne do stworzenia zdrowego mikroklimatu. Powinniśmy pamiętać jednak o kilku złotych zasadach. Najważniejszą z nich jest wcześniejsze wyłączenie ogrzewania lub skręcenie kaloryferów. Wystarczy zrobić to 10 minut przed otwarciem okna. W zimowych miesiącach wystarczy kilka minut wietrzenia. Warto wtedy otwierać okna na oścież, by w jak najkrótszym czasie wpuścić jak najwięcej świeżego powietrza. 

Niestety często zdarza się domownikom popełniać błędy.

W budynkach z wentylacją grawitacyjną szczelne zamknięcie okien i drzwi oznacza praktycznie brak wentylacji, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym. Błędy popełniają również użytkownicy budynków z rekuperacją, czyli inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dom z rekuperacją wietrzy się sam, a poprzez otwieranie okien tracimy domowy mikroklimat i przyczyniamy się do wzrostu zapotrzebowania na energię – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX. - Należy zatem dokładnie poznać mechanizmy, które sterują naszym domem, by później nie zamieniać jego największych zalet w wady.