Budowa domu krok po kroku

Budowa nowego domu to duża inwestycja. Wymaga zarówno nakładów finansowych, jak i czasowych.

Kluczem do sprawnego poprowadzenia całego procesu jest odpowiednie przygotowanie. Każdy poszczególny etap budowy powinien zostać rozpisany w harmonogramie prac i starannie zaplanowany. W tym tekście sprawdzimy w skrócie, jak krok po kroku wygląda budowa domu w Polsce.

Zakup działki, rozpocząć prace

Jeżeli jako inwestor nie posiadasz jeszcze działki, to pierwszym krokiem jest jej zakup. Należy dokładnie się do tego przygotować. Przede wszystkim pod uwagę bierze się status danego gruntu, a także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Niezwykle ważny jest również dostęp do mediów i niezbędnej infrastruktury. Budowanie długich połączeń może przełożyć się na znaczny wzrost planowanej inwestycji. Pod uwagę bierze się również: ustawienie działki względem stron świata, jakość gruntu, odległość od drogi dojazdowej, czy też ukształtowanie powierzchni.

Wybór projektu domu, czyli rozpocząć budowę

Gdy działka już jest, to należy przejść do wyboru projektu domu. Ten powinien być maksymalnie dopasowany do możliwości przestrzennych działki, a także do potrzeb inwestora. Obecnie coraz chętniej stawia się na domy energooszczędne, które są tańsze w codziennej eksploatacji oraz korzystniej wpływają na stan środowiska naturalnego. Można postawić na dedykowany projekt od architekta lub skorzystać z ogólnodostępnych rozwiązań.

Pozwolenie na budowę i inne dokumenty

Ważny etap budowy domu stanowi przygotowanie niezbędnych dokumentów. Wśród nich znajduje się projekt budowlany, a także uzyskanie pozwolenia na budowę. Jako inwestor musisz zatrudnić kierownika budowy, który skrupulatnie będzie wypełniał dziennik budowy. Ten dokument jest niezwykle ważny również w kontekście uzyskania niezbędnych odbiorów, a także pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu. Kierownik budowy delegowany jest przez wybranego wykonawcę inwestycji. Ten powinien być wybierany bardzo starannie. Od jego doświadczenia i jakości pracy zależy efektywność kosztowa inwestycji, czas jej realizacji, a także spokój inwestora.

Jak wygląda budowa domu?

Prace budowlane można w dużym skrócie podzielić na:

  • ogrodzenie działki, wyrównanie gruntu i wykonanie fundamentów;
  • wykonanie ścian zewnętrznych i całej konstrukcji budynku, łącznie z dachem;
  • montaż stolarki okiennej i drzwiowej;
  • wykonanie instalacji;
  • położenie suchych tynków;
  • prace montażowe i wykończeniowe.
    

Zakończenie budowy przy domu jednorodzinnym to ważny moment. Następnie można przejść do etapu uzyskiwania niezbędnych odbiorów technicznych oraz pozwoleń na użytkowanie obiektu. Wszystkie prace i kwestie formalne powinny być prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym. Dzięki temu odbiór i uzyskanie pozwolenia na mieszkanie w domu będą tylko formalnością.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl