rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Beton- najpopularniejszy materiał budowlany

image

Beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Tradycyjny składa się z cementu, kruszywa i wody. W zależności od właściwości i proporcji beton ma różną wytrzymałość i konsystencje.

Klasa betonu  
Klasa betonu oznacza gwarantowaną wytrzymałość betonu na ściskanie. W budownictwie energooszczędnym najczęściej stosuje się betony klasy C12/15 i C20/25. Pierwszy (C12/15) stosuje się jako chudy beton, czyli podkład pod beton właściwy w ławach, stopach i płytach fundamentowych. Beton C20/25 jest betonem stosowanym w konstrukcji słupów, podciągów, stropów i schodów.

 
Rodzaje betonu
Na Polskim rynku istnieje wiele rodzajów betonu, zarówno pod względem wytrzymałościowym – klasy betonów sięgają do C100/115; jak i pod względem własności – beton posadzkowy, asfaltowy, wodoszczelny, wibrobeton (zawierający oprócz kruszyw naturalnych zawiera włókna stalowe, szklane, polimerowe, bazaltowe, stosowane jako betony do wykonywania np. posadzek przemysłowych).
Ciekawym rodzajem betonu jest beton architektoniczny, który prócz własności konstrukcyjnych posiada interesująca fakturę, która nadaje estetyczny wygląd budowlą.

 
Domieszki do betonu
Istnieje wiele domieszek do betonów, które powodują zmianę właściwości betonu.
Najczęściej stosowane domieszki (ilość domieszki nie przekracza 5% masy cementu w betonie):

  • redukujące ilość wody (plastyfikatory, superplastyfikatory);
  • napowietrzające;
  • przyspieszające twardnienie;
  • zwiększenie wodoodporności;
  • opóźniające wiązanie;
  • przyspieszające wiązanie;
  • kompleksowe – łączące minimum dwie cechy innych domieszek.

 Stosuje się również domieszki przeciwmrozowe, które pozwalają na betonowanie w ujemnych temperaturach (nawet poniżej -10 st. C)
 
 
Badania nad betonem prowadzą do powstawania coraz to wytrzymalszych betonów oraz betonów o rozległych właściwościach. Kto z nas pomyślałby aby dodać do cementu rozdrobniony papier i z takiej masy budować budynki?
 

Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski
Project-System
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa