Definicja dodatku do betonu znajduje się w normie PN-EN 206+A2:2021-08. Zgodnie z nią jest to drobnoziarnisty nieorganiczny składnik stosowany w celu poprawy lub uzyskania właściwości specjalnych betonu. Standardem jest dodawanie dodatków do betonu w ilości, która nie przekracza 5% całkowitej masy cementu.
Polska Norma wskazuje na dwa podstawowe rodzaje dodatków do betonu. Dzieli się je na typ I oraz typ II:
Oczywiście możliwe jest stosowanie dodatków, które nie są sklasyfikowane w tej normie. Jednocześnie producenci betonu nie mają obligatoryjnego obowiązku stosowania dodatków w oferowanych przez siebie masach i produktach.
Dodatki do betonu stosuje się z różnych powodów. Dobiera się je w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Chcąc przyspieszyć prace budowlane i wykończeniowe, stosuje się szybkowiążące dodatki. Dodawanie dodatków takich jak plastyfikatory sprawia, że oszczędza się zużycie wody w procesie produkcji. W zależności od mieszanki, oszczędność może wynosić nawet 30-35%, co przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcyjnych i zwiększona dbałość o środowisko naturalne. Jeżeli chcesz opóźnić wiązanie betonu, to niezbędne jest zastosowanie dodatków hamujących dostęp wody do cząsteczek cementu. Najczęściej mają postać płynów i potrafią spowolnić proces krystalizacji nawet o 24 godziny. Pigmenty dodaje się po to, aby beton nabrał pożądanej barwy i estetyki. Mają duże znaczenie dekoracyjne. W celu modyfikacji mieszanki betonowej lub stwardnialego betonu, stosuje się m.in.: włókna polimerowe, włókna stalowe, popiół lotny i plastyfikatory. Dzięki nim można zmienić właściwości użytkowe materiału i dostosować je do jego przeznaczenia. Dodatki do betonu powinny być dobierane bardzo odpowiedzialne. Dzięki nim można poprawić strukturę materiału oraz jego estetykę i właściwości użytkowe. Za proces tworzenia tego typu mieszanek powinien odpowiadać specjalista. Sprawdzone dodatki do betonu można kupić w renomowanych sklepach budowlanych i hurtowniach.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl