Farby elewacyjne – czy mają zastosowanie w budownictwie pasywnym?

Każdemu właścicielowi powinno zależeć na estetycznym wyglądzie zewnętrznym posiadanej nieruchomości. Wpływa to nie tylko na komfort jej użytkowania, ale również podnosi wartość domu. Ma to znaczenie m.in. wtedy, gdy planujemy go sprzedać. Sposobem na estetyczne i optymalne kosztowo wykończenie elewacji zewnętrznej budynku jest skorzystanie z farby elewacyjnej. Produkty te znajdują zastosowania także w budownictwie pasywnym. 

Czym są farby elewacyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, farba elewacyjne to materiał wykończeniowy, który wykorzystywany jest na zewnętrznych ścianach domu. Farby tego typu przeznaczone są do dobrego krycia elewacji i charakteryzują się wysoką jakością i trwałością koloru. Dużym ich atutem jest odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, w tym m.in. podwyższonej wilgotności powietrza, opadów, wiatru czy też intensywnego promieniowania słonecznego. Dobra farba zachowa swoją pierwotną estetykę przez wiele lat, co przełoży się na lepszy wygląd domu i większe zadowolenie jego właścicieli. 

Czy znajdują zastosowanie w budownictwie pasywnym?

Oczywiście farby elewacyjne znajdują zastosowanie w budownictwie pasywnym. Nie wpływają negatywnie na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Tak naprawdę wpływają przede wszystkim na jego estetykę i zabezpieczenie murów. Wśród popularnych wśród inwestorów produktów znajdują się m.in.: farby elewacyjne silikonowe oraz farby elewacyjne akrylowo-silikonowe. To one są rekomendowane przez specjalistów. Jest to związane z tym, że są proste w aplikacji i pielęgnacji, wytrzymałe oraz posiadają dodatkowe właściwości antystatyczne. Dzięki temu brud nie przylega do nich tak szybko i łatwiej o zachowanie pożądanej estetyki domu na dłużej. Lepszym wyborem są pełnoprawne farby elewacyjne silikonowe, ponieważ to one mają lepsze parametry techniczne i są bardziej wydajne. Z drugiej strony ich zakup jest nieco droższy. Warto ponieść tę różnicę. 

Jak malować elewację domu pasywnego?

Nowoczesne domy pasywne są wydajne energetycznie i piękne. Właśnie dlatego farba elewacyjna powinna być idealnie dopasowana do projektu oraz otaczającej nieruchomość przestrzeni. Przy malowaniu elewacji warto skorzystać z agregatu do malowania natryskowego. Urządzenie to poprawi pokrycie powierzchni ścian zewnętrznych oraz zoptymalizuje zużycie farby. Ponadto rekomenduje się malowanie w okresie letnim we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. Czynność ta nie powinna być wykonywana w czasie deszczowej pogody lub intensywnych upałów. Tego typu warunki niekorzystnie wpływają na proces wysychania farby, co może wpłynąć na osłabienie jej struktury i zaburzenie estetyki wyglądu domu. Jeżeli posiadasz dom pasywny i chcesz odnowić jego elewację, to farby elewacyjne będą dobrym wyborem. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl