Jak malować farbą termoizolacyjną?

Czy malując powłoką termoizolacyjną, musimy się specjalnie przygotować?

  • Czym możemy ją nanosić?
  • Czy zawsze trzeba stosować grunt przed nakładaniem termopowłoki?



To niektóre pytania, które zadają klienci przed rozpoczęciem malowania tego typu farbą. My postanowiliśmy odpowiedzieć na nie w poniższym artykule.

Pierwsze kroki

Od czego warto zacząć malowanie farbą termoizolacyjną? Jak w przypadku każdego malowania — od przygotowania. Jeżeli chcemy ją nanieść we wnętrzu, oczywiście warto wynieść z pokoju meble lub ustawić je z dala od ściany i przykryć folią malarską.

Warto użyć też taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć elementy przed przypadkowym pomalowaniem farbą. Warto też przygotować odpowiednie narzędzia pracy. Farbę termoizolacyjną GoTherm, według producenta, można nakładać:

  • pędzlem, kiedy chcemy pomalować trudno dostępne miejsca,
  • wałkiem z krótkim włosiem, jeśli malujemy większe powierzchnie,
  • agregatem, kiedy mamy do pomalowania duży obszar lub złożony kształt.



Można użyć też szpachli, jednak wtedy należy kupić nie farbę, a masę termoizolacyjną. Wybierając tę metodę, należy nanosić powłokę w sposób staranny, tak aby później nie było konieczne nadmierne szlifowanie.

Czy gruntować?

Nie każda powierzchnia wymaga gruntowania przed malowaniem farbą termoizolacyjną. Nie trzeba tego robić na przykład, kiedy powierzchnia wygląda w miarę jednolicie i jest już pomalowana farbą (np. lateksową). Warto rozważyć zastosowanie gruntu np. na świeże tynki i gładzie gipsowe.

Pozwoli to z pewnością na zmniejszenie zużycie farby — ściana jej nie wchłonie. Więcej na ten temat można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule (FCOM: Gruntowanie przed malowaniem farbą termoizolacyjną)

Przygotowanie farby

Zanim przystąpimy do nakładania farby, koniecznie trzeba ją wymieszać. Można to zrobić z użyciem mieszadła wolnoobrotowego. Maksymalna prędkość tego narzędzia nie powinna przekraczać 200 obrotów na minutę. Jeżeli farba jest zbyt gęsta, można rozcieńczyć ją gruntem GoTherm. Jednak nie więcej niż 100 ml na 1 litr farby.

Jak nanosić farbę?

Najlepiej w sposób ciągły — unikniemy w ten sposób smugi i przebarwień. Warto zaznaczyć, że farbę termoizolacyjną należy nakładać warstwami aż do uzyskania pożądanej grubości. Aby osiągnąć warstwę o przekroju 1 mm wymagane będzie 2-3-krotne malowanie.

Każdą kolejną warstwę można nakładać, dopiero kiedy poprzednia wyschnie. Farba schnie maksymalnie 24 godziny w temperaturze 20°C. W czasie schnięcia farba może wydzielać charakterystyczny zapach. Jest to proces naturalny dla tego typu produktów. W tym miejscu warto podkreślić, że farby GoTherm® posiadają bardzo niewielką zawartość Lotnych Związków Organicznych – tylko 0,6 g/l. Są więc bezpieczne dla zdrowia.

Potrzebujesz farby termoizolacyjnej?

Malowanie farbą termoizolacyjną jest proste i nie różni się specjalnie od malowania zwykłą farbą do ścian. A jednocześnie, jak pokazały badania naukowe, farba ta ma szereg właściwości, które sprawiają, że komfort termiczny w mieszkaniu jest większy - zarówno latem jak i zimą.

Powłoki GoTherm® można kupić m. in. na stronie internetowej producenta.