Impregnaty to grupa różnego rodzaju środków chemicznych i naturalnych, których zadaniem jest stworzenie powłoki ochronnej na obrabianym materiale. Obecnie stosuje się je m.in. do: drewna, metalu, betonu, kamienia czy tkanin. Rodzaj impregnatu powinien być dobierany bezpośrednio do zastosowania danego materiału, a podczas aplikacji należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Impregnaty mogą znacznie różnić się składem oraz działaniem. Wybrane z nich wykorzystuje się m.in. do:
Dzięki temu dana konstrukcja lub element systemu dłużej zachowuje swoje pierwotne właściwości i gwarantuje bezpieczne użytkowania. W przypadku wielu metali ważna jest ich impregnacja przed wilgocią i szkodliwym wpływem procesu korozji.
Impregnaty stosuje się na szeroką skalę w wielu sektorach. Tak naprawdę korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i domowi majsterkowicze. Poniżej w kilku zdaniach opisano podstawowe sektory i obszary, gdzie warto stosować impregnaty.
Impregnaty stosuje się m.in. w budownictwie. Służą do ochrony elementów konstrukcyjnych budynku wykonanych z drewna. Ponadto środki te stosuje się również do metalowych konstrukcji, które zabezpiecza się przed rdzą, a także przy elewacjach i fasadach.
Instalacje hydrauliczne narażone są na dużą wilgoć. W związku z tym metal wykorzystany do ich budowy powinien posiadać wysoką odporność na korozję. Można zwiększyć ją poprzez stosowanie impregnatów i środków antykorozyjnych.
Najpopularniejszym zastosowanie impregnatów jest obróbka małej architektury ogrodowej i mebli ogrodowych. Tarasy, zadaszenia, domki na drzewie czy altany wymagają okresowej pielęgnacji. Pokrycie drewna impregnatem zabezpiecza je przed wysychaniem, działaniem wilgoci, promieniowania UV i szkodników. Dzięki temu materiał na dłużej zachowa swoją estetykę i barwę. Niezależnie od zastosowania impregnaty to kategoria środków chemicznych, które warto stosować. Dzięki nim można wydłużyć żywotność materiału, jednocześnie dbając o jego estetykę.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja [ŁG.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.