Chociaż termopowłoki są dostępne już od dobrych kilku lat na polskim rynku, to jednak wiele osób podchodzi do nich z rezerwą. Aby przekonać nieprzekonanych prezentujemy wyniki badań naukowych, które pokazują właściwości farby termoizolacyjnej.
Ciepło rozłożone równomiernie
Pierwsze opisywane badanie było przeprowadzone przez grupę naukowców z Toronto. Problem, jaki chcieli rozwiązać dotyczył nierównego rozkładu ciepła w mieszkaniu czy innych pomieszczeniach. Oczywistym jest, że ciepłe powietrze unosi się i sprawia, że okolice sufitu są cieplejsze niż okolice podłogi. Kanadyjscy naukowcy, chcieli dowiedzieć się, czy można sprawić, aby temperatura była bardziej wyrównana. Aby to wykazać, zbudowali dwa identyczne budynki, a w nich umieścili wiele czujników. W jednym z nich ściany pomalowali zwykłą farbą, a w drugim farbą termoizolacyjną. Badanie trwało od zimy do lata, a pomiary zbierane były przez dwa lata. Jeżeli chodzi o wyniki z pomiarów zimowych, eksperyment ten wykazał, że w budynku, w którym zastosowano powłokę termoizolacyjną przy podłodze temperatura była wyższa niż w budynku pomalowanym standardową farbą. Co więcej, sprawdzono również komfort termiczny, czyli subiektywną ocenę przebywających w budynku osób. Wynik w tym wypadku również okazał się przychylny dla budynku, gdzie zastosowano farbę termiczną. Co więcej, wynik ten dotyczył badania przeprowadzonego zarówno latem jak i zimą. Rezultaty badania pokazują, że powłoka termoizolacyjna wyrównuje temperaturę pomieszczenia.
Nie tylko pomieszczenia
W Polsce również przeprowadzono badania nad farbą termoizolacyjną. Były one prowadzone pod nadzorem prof. Andrzeja Posmyka i były związane z BHP w miejscu pracy. W eksperymencie wzięło udział 10 osób badanych. Każda z nich mówiła o swoich odczuciach, kiedy dotykała stalowej kostki, przez którą przepływała woda o różnych temperaturach. Kostka ta była pomalowana farbą termoizolacyjną. Wyniki pokazały, że nawet kiedy temperatura wody wynosiła 90 stopni Celsjusza, osoby badane mogły trzymać rękę na kostce przez 30 minut, a jedynym skutkiem ubocznym było lekkie i krótkotrwałe szczypanie kciuka. Ten rezultat pokazał, że farba termoizolacyjna nadaje się nie tylko do malowania pomieszczeń, ale może również pomóc w BHP, szczególnie w zakładach, gdzie znajdują się instalacje, przez które przepływają gorące media np. woda.
Polska farba termoizolacyjna
Polską farbą termoizolacyjną o bardzo dobrych właściwościach jest GoTherm®. Poza wspomnianymi wyżej właściwościami służy również do pozbywania się grzyba i pleśni na ścianach, pomaga w eliminacji kondensacji. Więcej o właściwościach GoTherm® znajdziesz w innych artykułach.