Różnice pomiędzy akrylami i silikonami

Podczas prac wykończeniowych często sięgamy po akryl lub silikon. Choć oba produkty kategoryzowane są w podobnej grupie, to jednak warto poznać różnice pomiędzy nimi. Niuanse wpływają na to, że w określonych sytuacjach lepszym wyborem są akryle, a w innych lepiej postawić na silikony. Sprawdź podstawowe różnice pomiędzy tymi masami.

Czym są akryle i silikony?

Docelowo i akryl i silikon to masy o dużej elastyczności i szerokim potencjale zastosowania. Wykorzystuje się je m.in. przy uszczelnianiu, sklejaniu i spoinowaniu różnego rodzaju powierzchni i materiałów. W domowych warunkach do nakładania tych mas powinien posłużyć pistolet, do którego wkłada się opakowanie produktu. Przed aplikacją warto odpowiednio przygotować miejsce pracy, a także zapoznać się ze specyfiką nakładania akrylu i silikonu. Należy robić to bardzo umiejętnie, aby uniknąć ewentualnych szkód i kosztów z tym związanych. 

Kiedy znajdują zastosowanie?

Odpowiadając na pytanie o to, czy akryl, czy silikon będzie lepszym wyborem, należy wcześniej zdefiniować swoje potrzeby. To one determinują to, jaką masę elastyczną warto wybrać. Standardowo produkty te wykorzystuje się przy szerokim zakresie codziennych prac remontowych i naprawczych. To m.in.: uszczelnianie brodzika, wypełnianie luk, spoinowanie w okolicach muszli klozetowej, czy też zabezpieczenie łączeń pomiędzy blatem kuchni i ścianą. Odpowiednie zastosowanie akrylu lub silikonu wpływa na większy komfort domowników i zwiększoną estetykę aranżacji. 

Gdzie najlepiej stosować akryl?

Akryl to masa, która doskonale sprawdza się przy materiałach budowlanych. Z powodzeniem może być wykorzystywanych na betonie, cegle, drewnie, tynkach itp. Jest neutralny chemicznie, dzięki czemu nie powoduje korozji metalu. Po wyschnięciu akryl tworzy elastyczną i wytrzymałą spoinę. Można pozostawić ją w danym kolorze lub pomalować. Ze względu na specyfikę tej masy, nie należy stosować jej w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach, gdzie będzie narażona na zwiększoną i długotrwałą wilgoć. 

Gdzie najlepiej stosować silikon?

W pomieszczeniach wilgotnych rekomenduje się silikon. Jest on również odporny na działanie niskich temperatur, dlatego może okazać się lepszym wyborem na zewnątrz budynku. Masa ta przeznaczona jest do powierzchni o niskiej chropowatości, czyli optymalnie gładkich. Najlepiej sprawdza się to w przypadku plastiku, szkła i ceramiki. To standardowy produkt przy wykończeniu łazienki, uszczelnianiu brodzika, czy też wanny. Ponadto silikon wykazuje większe właściwości klejące, dlatego może być stosowany również pod tym kątem. Jeżeli zastanawiasz się czym uszczelniać szczeliny w łazience, to silikon będzie zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ jest odporny na wilgoć. Wcześniej zabezpiecz krawędzie szczeliny taśmą malarską. 

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl