Silikon to materiał, który wykorzystywany jest m.in. do: klejenia, fugowania, spoinowania i uszczelniania różnych elementów. Ma postać klejącej masy, która powstaje na bazie substancji syntetycznych. Dostępne na rynku silikony różnią się parametrami technicznymi, potencjałem zastosowania oraz sposobem aplikacji. Należy dokładnie się z tym zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej. Dobrej jakości silikon budowlany powinien charakteryzować się:
Obecnie w sektorze budowalnym wykorzystuje się kilka podstawowych rodzajów silikonów. Należą do nich przede wszystkim:
Poniżej w kilku zdaniach opisano każdy z nich.
Ten rodzaj jest powszechnie wykorzystywany podczas prac budowlanych i wykończeniowych. Tego typu silikon stosuje się m.in. do:
Materiał ten charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju powierzchni.
Silikon uniwersalny to kolejny z wyborów profesjonalistów. Ten rodzaj wykorzystuje się przede wszystkim do:
Jak sama nazwa wskazuje, silikon ten wykorzystuje się przede wszystkim do uszczelnień luk pomiędzy szkłem a innymi materiałami (np. ramami okien i drzwi). Sprawdzi się także do:
Sanitarny silikon doskonale sprawdza się w przypadku pomieszczeń, gdzie występuje podwyższona wilgotność powietrza, w tym m.in. w sanitariatach, kuchniach, łazienkach i pralniach. Wykorzystuje się go spoinowania m.in.: spoinowania wanien, brodzików i kabin prysznicowych, kompaktów WC, zlewozmywaków, blatów kuchennych.
Choć docelowo silikon ten stosuje się do klejenia akwariów, to jednak z powodzeniem sprawdza się także przy uszczelnianiu innych szklanych konstrukcji. Doskonale współpracuje ze szkłem i innymi powierzchniami nieporowatymi.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl