Wbrew pozorom akcesoria dachowe wykorzystywane są nie tylko ze względów estetycznych. Oczywiście poprawiają wygląd tego elementu konstrukcyjnego, jednak ich główne funkcje to przede wszystkim: wzmocnienie konstrukcji, zabezpieczenie dachu przed czynnikami atmosferycznymi oraz zapewnienie mu większej wytrzymałości. Dzięki nim można prawidłowo wykończyć dach z zachowaniem najwyższych standardów rynkowych oraz zgodnie z przepisami Prawa budowlanego.
Szczegółowy dobór akcesoriów zależy od typu dachu oraz jego parametrów. Poniżej przedstawiliśmy kluczowe elementy wykończenia wraz z krótkim opisem ich funkcji.
To element, który wykorzystywany jest jako połączenie dwóch wklęsłych wobec siebie połaci dachu. Montuje się go na całej długości konstrukcji, czyli od kalenicy do okapu. Przy jego montażu należy zachować najwyższą ostrożność. Jakiekolwiek błędy mogą powodować spore problemy. Głównym zadaniem tego elementu jest odprowadzanie wody z opadów atmosferycznych i roztopów. Źle działający kosz dachowy może powodować nadmierną wilgoć i osłabiać konstrukcję.
Za dodatkowe zabezpieczenie kalenicy odpowiadają gąsiory dachowe. To wyprofilowane dachówki, których zadaniem jest zwiększenie ochrony konstrukcji przed szkodliwym działaniem opadów deszczu, śniegu i gradu. Z doświadczenia wiemy, że najlepszym wyborem jest zamówienie gąsiorów od producenta dachówek, które wykorzystywane są w poszyciu. Dzięki temu całość zachowa swój estetyczny wygląd.
Wiatrownice to deski czołowe, które przytwierdza się bezpośrednio do okapu. Ich zadaniem jest ochrona konstrukcji przed szkodliwym działaniem silnego wiatru. Zagrożenie to w Polsce jest bardzo realne, dlatego warto postawić na wysokiej jakości i dobrze zaimpregnowane drewno. Wiatrownice okazują się niezbędne przede wszystkim w przypadku domów, które stawiane są na otwartych przestrzeniach i z dala od takich przeszkód dla wiatru jak: inne zabudowanie lub las.
Na dachu montuje się również stopnie i ławy kominiarskie. Dzięki nim można bezpiecznie poruszać się po dachu oraz w komfortowy sposób sprawdzić komin, czy też naprawić ewentualne usterki poszycia. O montaż tych elementów warto zadbać już na etapie wykonywania poszycia dachowego. Inne wykorzystywane akcesoria dachowe to m.in.: ozdobne dachówki, szpice, chorągiewki, wiatrowskazy i inne dekoracje. Nie wpływają one jednak na zwiększenie zabezpieczeń poszycia i pełnią tylko rolę dekoracyjną, podnosząc estetykę nieruchomości.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl