Podsufitka dachowa – czym jest i jak ją zamontować?

Trwały, odporny na uszkodzenia i elegancki dach można uzyskać na wiele sposobów. Oprócz zastosowania wysokiej jakości blachodachówek i montażu niezbędnego orynnowania coraz więcej osób decyduje się również na podsufitkę dachową. Czym jest, jakie pełni funkcje i czy jej montaż jest skomplikowany? Sprawdźmy.


Co to jest podsufitka dachowa?

Podsufitka dachowa, nazywana również podbitką, to widoczny od spodu element wykończeniowy dachu, który montowany jest na surowe elementy wewnętrzne konstrukcji dachowej. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona więźby i krowi przed zawilgoceniem oraz nasłonecznieniem. Jest to również rozwiązanie, które zapobiega powstawaniu gniazd ptaków czy owadów i które doskonale izoluje miejsce styku dachu z murem, podnosząc izolacyjność budynku. Co więcej, podsufitka skutecznie osłania przed wiatrem, dzięki czemu chłodne podmuchy nie obniżają izolacyjności termicznej dachu. Podbitka dachowa to także sposób na uzyskanie estetycznego wykończenia wewnętrznej części dachu. Dzięki niej poprawisz wygląd budowli, a mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że z łatwością znajdziesz produkt idealnie dopasowany do konkretnego budynku. Oczywiście montaż podsufitki nie jest obowiązkiem, ale zaleca go większość producentów i wykonawców. Stanowi bowiem doskonałe zabezpieczenie dla okapu dachowego i pozwala uniknąć wielu problemów w przyszłości, takich jak nadmierne gromadzenie się wilgoci czy zagnieżdżanie się szerszeni bądź ptaków.


Podsufitka PVC, metalowa czy drewniana – którą wybrać?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje podbitek dachowych – PVC, drewniane oraz metalowe. Szczególnie polecane są te pierwsze, ponieważ tworzywo sztuczne, z którego są wykonywane, wykazuje bardzo dobrą odporność mechaniczną i chemiczną, a także niestraszna mu korozja. Co więcej, podbitka PVC jest lekka i prosta w montażu, dlatego z jej ułożenie nie sprawi większych kłopotów. Dostępna w wielu wariantach kolorystycznych może zostać idealnie dopasowana do dachu, elewacji lub stolarki okiennej bądź drzwiowej. Za najpopularniejsze uznaje się natomiast podbitki dachowe drewniane, które prezentują się bardzo okazale, są w pełni naturalne i wykazują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Są także uniwersalne, sprawdzając się w przypadku różnego rodzaju dachów i stylów architektonicznych budynków. Niestety, takie rozwiązania są droższe od plastikowych, a do tego podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na podbitki drewnopodobne wykonane z tworzywa sztucznego, które do złudzenia przypominają naturalny materiał oraz nie wymagają cyklicznej konserwacji, która może być, w zależności od wysokości budynku, dość kosztowna i pracochłonna. Trzecią opcją jest podbitka metalowa, która odznacza się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi i w efekcie pozostaje funkcjonalna oraz estetyczna przez wiele lat. Jest to rozwiązanie, które nie obciąża nadmiernie konstrukcji i które dostępne jest w bardzo wielu wariantach kolorystycznych oraz wzorach, co pozwala łatwo znaleźć produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Niestety, podsufitka metalowa jest trudniejsza w montażu od podbitki plastikowej.


Jaki jest koszt podbitki dachowej?

Cena podbitki dachowej jest uzależniona przede wszystkim od materiału, z jakiego została wykonana. Zdecydowanie najdroższe są rozwiązania tworzone z wysokogatunkowego drewna, a najtańsze są wyroby plastikowe. Inwestycja w nie jest dobrym pomysłem nie tylko w przypadku osób dysponujących ograniczonym budżetem, ale również tych, które cenią sobie trwałość i prostotę montażu. Ułożenie podbitki PVC można przeprowadzić samodzielnie (w przeciwieństwie do podsufitek metalowych czy drewnianych), co również ma duży wpływ na ostateczny koszt.


Montaż podbitki plastikowej – krok po kroku

Montaż podsufitki PVC, jak wspominaliśmy wcześniej, można wykonać samodzielnie. Oto krótki poradnik, który pozwoli przeprowadzić cały proces szybko i efektywnie.

  • Dokładnie zmierz przestrzeń między okapem a elewacją i zaplanuj otwory wentylacyjne, do czego niezbędne okażą się panele perforacyjne. Jeżeli w podbitce PVC planujesz zamontować oświetlenie, przed rozpoczęciem prac rozprowadź instalację elektryczną.
  • Zamontuj deskę czołową przy użyciu gwoździ nierdzewnych i wypoziomuj ją – dzięki temu zyskasz stabilną konstrukcję, do której będzie można przymocować łaty i listwy montażowe.
  • Zamontuj drewniane łaty montażowe, rozstawiając je co 40 cm, a następnie na całym obwodzie okapu zainstaluj listwy montażowe („J”), ponownie używając do tego gwoździ nierdzewnych. Pamiętaj o tym, by wbijać je prostopadle do łaty i pozostawić ok. 1 mm luzu.
  • Dotnij panele podsufitki PVC na odpowiedni wymiar, a następnie ułóż je prostopadle do okapu. Jest to bardzo proste, ponieważ wsuwa się je do zamocowanych wcześniej listew montażowych i łączy się ze sobą za pomocą zatrzasku w specjalnie wyprofilowanych zamkach.