Co to jest blacha na rąbek?
Blacha na rąbek jest określana także mianem blachy płaskiej. Od klasycznej blachodachówki różni się ona zwłaszcza brakiem charakterystycznych tłoczeń. Panele dachowe nie przypominają swoim wyglądem dachówki. Tworzą płaską powierzchnią z pionowymi rąbkami. Panele dachowe powstają ze stali ocynkowanej lub aluminium. Materiały te są odporne na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci. Często blachę w rąbek wykonuje się z dwóch warstw, by zwiększyć jej wytrzymałość.
Na jakim dachu sprawdzi się blacha na rąbek stojący?
Blacha płaska na rąbek sprawdza się doskonale w przypadku konstrukcji o niedużym nachyleniu. Na takich dachach ułożenie dachówki lub gontu jest niezwykle trudne. Czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje więc użycie blachy płaskiej. W jej przypadku nachylenie dachu nie ma znaczenia – produkt można zamontować także na powierzchniach prawie całkowicie płaskich. Panele elewacyjne z blachy sprawdzą się doskonale zwłaszcza w przypadku konstrukcji o nachyleniu nie większym niż 8 stopni. Mocuje się je na nowoczesnych budynkach mieszkalnych, a także obiektach użyteczności publicznej. Blachy płaskie montuje się również na elewacji w celach dekoracyjnych. Blacha nie sprawdzi się natomiast w przypadku budynków narażonych na intensywne działanie pary wodnej. Pozwala na wykorzystanie w warunkach średniej wilgotności, wynikającej jedynie z opadów atmosferycznych. Z tego rodzaju pokrycia nie da się więc skorzystać w przypadku niektórych obiektów przemysłowych.
Co warto wiedzieć o montażu blachy na rąbek?
Montażem blachy na rąbek powinni zająć się specjaliści. Samodzielne mocowanie takich elementów może doprowadzić do nieestetycznego pofalowania paneli. Montaż blachy zazwyczaj przebiega w następującej kolejności.
Oczywiście dokładny przebieg montażu paneli różni się w zależności od typu używanej blachy na rąbek. Na rynku znaleźć można produkty, które nie wymagają dodatkowego zaginania metalowych elementów.
Blacha na rąbek stojący – wady i zalety
Pokrycie dachu w formie blachy cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Wśród nich można wyróżnić takie cechy jak:
Wadą paneli płaskich jest m.in. fakt, że wykazują się one słabą izolacyjnością akustyczną. Aby poprawić ten parametr, można zastosować specjalną włókninę. Cieńsze modele są znane również z dość dużej rozszerzalności termicznej, przez co w okresie letnim mogą prowadzić do falowania całego pokrycia. Warto więc wybierać grube blachy na rąbek stojący, wykonane z materiałów, które nie odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury.
Ile kosztuje dach z blachy na rąbek?
Panel dachowy jest jednym z najtańszych produktów wykorzystywanych do pokrywania dachów. Standardowa cena to około 30 zł za metr kwadratowy. Oczywiście na rynku pojawiają się także znacznie droższe panele płaskie. Mowa tu m.in. o modelach wykonanych z tytanu i cynku. Ten system pokrycia dachowego wiąże się z kosztem około 35 zł/m2. Nie można zapominać również o tym, że usługi montażu blachy na rąbek bywają kosztowne. Zazwyczaj cena wynosi około 150 zł za m2.
Panele na rąbek stojący w naszej ofercie
W naszym asortymencie znajdziesz różne rodzaje blach na rąbek dostępnych na polskim rynku. Odbiegają od siebie zwłaszcza wyglądem. Oferujemy produkty całkowicie płaskie, jak i z ozdobnymi, wypukłymi elementami. Ich montaż jest możliwy bez konieczności zaginania rąbka. W konstrukcji takich produktów zastosowano bowiem system click, dzięki któremu układanie paneli na dachu staje się niezwykle łatwe. Pokrycie dachowe musi być nie tylko szczelne, lecz także dostosowane do wyglądu danej nieruchomości. Panele z blachy w większości przypadków są dostępne w kolorze szarym. W naszym sklepie znajdziesz jednak również produkty w innych odcieniach. Niektóre z nich imitują usłojenie drewna, a inne są wyrobami jednolitymi. Wśród nich warto wyróżnić blachy na rąbek niebieskie czerwone, brązowe, kremowe, żółte, beżowe, zielone czy czarne.