Deskowanie dachu - kiedy warto? Najlepsze rozwiązania

Jednym ze sposobów na zwiększenie trwałości poszycia dachowego oraz wzmocnienie jego parametrów technicznych jest deskowanie dachu. Warto zastanowić się nad tym, na czym ono polega i kiedy warto je zastosować. Poznaj najlepsze rozwiązania i zdecyduj, czy deskowanie dachu w przypadku Twojej inwestycji będzie optymalnym wyborem.

Na czym polega deskowanie dachu?

Deskowanie dachu polega na ułożeniu pod dachówką, na całym dachu, warstwy solidnego materiału konstrukcyjnego w postaci drewnianych desek. W zależności od specyfiki budynku i potrzeb inwestora, można zdecydować się na pełne lub niepełne deskowanie dachu. Ciekawą alternatywą pozostaje również ażurowe deskowanie, które świetnie sprawdza się przy poszyciach z blachy (z wyjątkiem miedzi).

Deskowanie dachu - czy warto

Zabieg ten zalecany jest w określonych przypadkach. Wszystko uzależnione jest od konstrukcji dachu, budowy dachu, więźby dachowej, rodzaju pokrycia, termoizolacji. Warto zastosować go wówczas, gdy połacie mają niższy kąt nachylenia. Dzięki deskowaniu unikniesz ewentualnych zagłębień w konstrukcji. Miejsca te mogą prowadzić do gromadzenia się skroplin oraz wzrostu zawilgocenia, co przekłada się na obniżenie wytrzymałości dachu i zaburzenie jego prawidłowego działania. Ponadto stosowanie deskowania poleca się w przypadku blachodachówki, gdzie wykorzystuje się ciężką warstwę wstępnego pokrycia dachu w postaci papy. Wówczas deskowanie jest sposobem na to, aby wyeliminować wgłębienia. Bez tego będzie to praktycznie niemożliwe, a na deskach papa otrzyma całkowite podparcie. Pełne deskowanie dachu wpływa również na zwiększenie odporności dachu gryzoniami, czy też lepsze wygłuszenie budynku.

Deskowanie dachu - cena

Oczywiście wykonanie deskowania dachu wpływa na wzrost kosztów całej inwestycji. Warto zatem zastanowić się nad tym, ile kosztuje deskowanie dachu. Cena będzie różna w zależności od rodzaju i wielkości budynku, a także jego lokalizacji. Szacuje się, że obecnie to około 30 złotych za metr kwadratowy połaci. Do tego warto doliczyć cenę zakupu wysokiej jakości materiału. Dobre drewno to koszt około 650 złotych za metr sześcienny materiału. Biorąc pod uwagę całościowe koszty inwestycji, nie będzie to duże obciążenie dla budżetu.


Deskowanie dachu - zasady

Cały proces można podzielić na kilka czynności, które powinny być wykonywane w określonej sekwencji. Wówczas na dach należy nakładać kolejne warstwy według kolejności:


  • krokwie;
  • deski;
  • pokrycie płaskie;
  • łaty i kontrłaty;
  • materiał pokryciowy.


Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Ostateczna decyzja zawsze zależy od właściciela. Docelowo jednak zastosowanie deskowania dachu zawsze będzie lepsze, niż jego brak. W związku z tym warto rozważyć skontaktowanie się ze specjalistą; dekarzem w tym zakresie. Wykonanie tego własnymi siłami może być trudne i mało efektywne. Bardziej rozsądnym wyborem wydaje się zaufanie prawdziwym profesjonalistom. Deskowanie pełne, niepełne, czy ażurowe, które rozwiązanie jest lepsze, zależy przede wszystkim od specyfiki danego budynku. Każdy przypadek jest inny, dlatego rekomenduje się indywidualne podejście do tematu i wykorzystanie w całym procesie tylko wytrzymałych i sprawdzonych materiałów konstrukcyjnych. Dobrym wyborem mogą być jakościowe płyty OSB. Wymiary dopasujesz do własnych potrzeb.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (D.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl