Niezależnie więc od tego, jakiego rodzaju pokrycia użyłeś, powinieneś zadbać o jego stan. Kluczem do sukcesu będzie konserwacja dachu – sprawdź, czym jest; jakie prace wchodzą w jej skład i jak często należy ją przeprowadzać.
Na czym polega konserwacja dachu?
Konserwacja dachu oznacza jego regularny przegląd i przeprowadzenie kilku niezbędnych działań, które mają na celu bieżące usuwanie zanieczyszczeń, usterek czy zalegającego na połaci śniegu. Nie jest ona skomplikowana i ma ogromne znaczenie. Dzięki niej możesz uniknąć większych remontów, a co za tym idzie sporych kosztów. Na stan dachu wpływ ma wiele czynników. Deszcz, śnieg, grad, a nawet spadające z drzew gałęzie czy szyszki mogą doprowadzić do powstawania drobnych usterek, które należy jak najszybciej wyeliminować. Po to, by cieszyć się trwałym, estetycznym dachem o doskonałych parametrach.
Jakie prace wchodzą w skład konserwacji dachu blaszanego?
Konserwacja dachu z blachy to nieskomplikowany proces, jednak wymaga kilku działań, które pozwolą przywrócić estetykę i cieszyć się wysoką jakością pokrycia. Składają się na nią eliminowanie różnego rodzaju usterek, czyszczenie oraz odśnieżanie.
Naprawa dachu z blachy
Dachy blaszane, choć niezwykle wytrzymałe i funkcjonalne, mogą ulegać drobnym usterkom. Jeżeli nie wyeliminujesz ich wystarczająco szybko i skutecznie, mogą przekształcić się w większe uszkodzenia i prowadzić do konieczności wymiany blachodachówki. Dlatego podczas przeglądu dachu zwracaj uwagę przede wszystkim na różnego rodzaju pęknięcia, zadrapania czy przebarwienia. Im szybciej usuniesz tego rodzaju usterki, tym lepiej. Jak usuwać drobne zadrapania powłoki i odpryski albo przebarwienia? W większości przypadków wystarczy specjalna farba. Pamiętaj, by przed jej użyciem dokładnie oczyścić fragment pokrycia. Naprawę większych uszkodzeń najlepiej zlecić specjalistom.
Zabezpieczanie dachu blaszanego
Aby zmniejszyć ryzyko powstawania usterek i zabezpieczyć blaszane pokrycie przed czynnikami atmosferycznymi, warto po przeprowadzonych naprawach użyć odpowiedniego impregnatu. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju środki do konserwacji blachy dachowej, które chronią również przed mchem, glonami i porostami, a także ułatwiają utrzymanie powierzchni w czystości. Co więcej, wysokiej jakości preparat do konserwacji dachu wzmocni strukturę dachówki, będzie stanowić skuteczną barierę przed UV oraz pozwoli zachować pierwotny kolor pokrycia.
Czyszczenie dachu z blachy
Jeżeli zadbasz o regularną konserwację dachu z blachy, unikniesz usterek, a Twoim zadaniem będzie jedynie czyszczenie połaci z różnego rodzaju zabrudzeń czy spadających z drzew liści. Wystarczy użyć do tego miękkiej szczotki oraz wody pod ciśnieniem albo odpowiedniego detergentu do powierzchni powlekanych. Unikaj agresywnych środków chemicznych i nie stosuj ostrych narzędzi, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia dachu. Pamiętaj! Mycie dachu blaszanego należy przeprowadzać od kalenicy w dół i na boki – dzięki temu woda nie będzie wnikała pod pokrycie.
Odśnieżanie dachu
W skład konserwacji pokryć blaszanych wchodzi także odśnieżanie. Czynność ta jest niezbędna, zwłaszcza gdy opady są bardzo duże, a na Twojej połaci zgromadziło się dużo śniegu, który może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dlatego nie wolno bagatelizować tego problemu. Na szczęście samo odśnieżanie dachu nie jest skomplikowane. Wystarczy użyć specjalnej łopaty lub zgarniacza do śniegu, bądź zbijaka do lodu. Pamiętaj tylko o zachowaniu wszelkich środków ostrożności – stosując linę albo uprząż, ograniczysz ryzyko wypadku do minimum.
Konserwacja dachu z blachy – jak często ją przeprowadzać?
Konserwacja dachu powinna być przeprowadzana regularnie – minimum raz w roku. My jednak zalecamy częstsze przeglądy np. jesienią, kiedy to przygotujesz dach do sezonu zimowego, a także wiosną, dzięki czemu szybko usuniesz ewentualne usterki, jakie powstały na połaci po zimie. Pamiętaj, że im częściej będziesz przeprowadzać czynności konserwacyjne, tym łatwiej będzie Ci uniknąć uszkodzenia pokrycia i cieszyć się pięknym oraz funkcjonalnym dachem na przestrzeni wielu lat.
Konserwacja dachu – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?
Proste prace konserwacyjne, jak czyszczenie, malowanie czy odśnieżanie, możesz przeprowadzać samodzielnie. Jeżeli jednak nie posiadasz odpowiedniego sprzętu albo obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Wsparcie dekarza będzie również niezbędne w przypadku większych usterek, których nie pokryje farba.
Ile kosztuje specjalistyczna konserwacja dachów?
Wszystko zależy od rodzaju prac, jakie należy wykonać, a także powierzchni połaci. Jeżeli niezbędne okaże się nie tylko mycie, ale również wyeliminowanie różnego rodzaju usterek, przygotuj się na wydatek rzędu kilkuset złotych.