Które pokrycia dachowe są najlżejsze?

Bardzo dużo osób, które dopiero co budują dom, staje przed trudną kwestią, a mianowicie, jakie lekkie pokrycie dachowe wybrać i które z nich są najlepsze, istotną rolę przy wyborze odpowiedniego pokrycia odgrywa sam dach a konkretniej jego konstrukcja.

Jeśli dach ma konstrukcję skośną lub też płaską, będziemy mieli do wyboru wiele opcji zastosowania pokrycia, różnego rodzaju rozwiązania, wśród nich warto wymienić np. zwykłą dachówkę, blachodachówkę czy PCV, dostępny wybór jest bardzo duży, niestety niełatwo znaleźć pasujące dla nas rozwiązanie. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, jakie lekkie pokrycia dachowe będą najlepsze dla Ciebie.

Co powinieneś wiedzieć o pokryciach dachowych?

Pokrycia dachowe to wierzchnia warstwa dachu, jest to ważne m.in., że dość znacząco wpływa na sam design i wygląd budynku. Jednakże sam wygląd i kwestia estetyki to nie są jedyne aspekty, które musisz brać pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe. Rodzaje pokryć dachowych różnią się parametrami wytrzymałościowymi oraz sposobem montażu. Który typ pokrycia dachowego będzie więc najlepszym wyborem w Twoim przypadku? Blachodachówki są jednymi z najbardziej trwałych i ekonomicznych pokryć dachowych, ale często pomija się zalety lekkich dachów metalowych. Wielu właścicieli domów jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że metalowe dachy są jednym z najlżejszych materiałów dachowych, zwłaszcza że dachy metalowe wytrzymują dwa do trzech razy dłużej niż tradycyjne materiały dachowe.

Lekkie pokrycia dachowe, czyli jakie?

Lekkie pokrycia dachowe są nieodzownym elementem przy budowie dachu. W dzisiejszych czasach region, w którym mieszkasz nie ma decydującego wpływu na to jaką dachówkę wybrać, obecnie warto postawić na lekki oraz odporny na zmiany atmosferyczne dach, odporny na zmiany klimatu, najważniejsza jest tu ochrona domu, dzięki temu nie musisz bać się np. zbytnim obciążeniem śniegu, pod którym taki dach mógłby się załamać. W przypadku lekkich pokryć dachowych warto postawić na blachę płaską, z reguły wybierając pokrycie na dach doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie wytrzymałości oraz prostoty, płaskie pokrycia dachowe są bardzo nowoczesne i stylowe a także praktyczne.

Rodzaje lekkich pokryć dachowych

Każdy kto zastanawia się nad budowaniem nieruchomości np. domu powinien zacząć od sprawdzania projektów, przyglądając się możesz natknąć się na różne rodzaje pokrycia dachowego. Każdy z tych rodzajów pokryć dachowych różni się przede wszystkim wyglądem. Więc jakie są rodzaje lekkich pokryć dachowych? Wśród nich można wymienić:

  • Blachodachówki
  • Blachy trapezowe
  • Panele dachowe
  • Blachy dachowe aluminiowe
  • Dachówki z polipropylenu
  • Pokrycia dachowe bitumiczne - płyty faliste


Charakterystyka blach płaskich

Blachy płaskie są stosowane jako pokrycia, mają długoletnią tradycję, płaskie blachy, które są stosowane jako pokrycie dachowe jest tak naprawdę imitacją zwykłej dachówki. Sama blacha jest wykonana ze stalowych arkuszy które są powlekane."|"! Blachy płaskie możemy rozróżnić ze względu na materiały, z którego są wyprodukowane. Blachy płaskie świetnie nadają się do montowania na nowoczesne dachy.

 Jeśli już zdecydujemy się na konkretną blachę, która pokryje powłokę dachu warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Pokrycie na dach typu blacha profilowana jest powszechnie dostępna w sprzedaży jako moduły i arkusze cięte na wymiar. Takie trwałe pokrycia doskonale nadają się na stromy dach. Dużą rolę odgrywają tu materiały z jakich wykonana jest taka blachodachówka, która ma różne parametry grubości. Taką blachodachówkę można montować przede wszystkim na świetnie zaizolowanym, stabilnym i równym podłożu.

Ile kosztuje lekkie pokrycie dachowe?

W dzisiejszym czasie ciężko jest dokładnie oszacować, ile może kosztować lekkie pokrycie dachowe, ponieważ sam koszt materiałów oraz usługi jest uzależniony od dużej ilości czynników. Przyjrzyjmy się więc co może mieć największy wpływ na ostateczne koszty? Ostateczne koszty mogą się różnić w zależności np. od lokalizacji, czyli w którym regionie kraju znajduje się nieruchomość, istotną rolę odgrywa tu także sam rodzaj dachu, a także rosnące w ostatnich czasach koszty robocizny czy też materiałów które zostały użyte. Dlatego warto sobie uświadomić, że na ostateczny koszt lekkiego pokrycia dachowego wpływa nie tylko sama cena materiałów, ale także robocizny czy wykonania. Najczęstszą metodą rozliczania tego typu prac jest stawka za metr kwadratowy, przy czym należy sprawdzić, co dana stawka uwzględnia. Trzeba sprawdzić, czy zawiera w sobie koszt zakupu materiałów, koszt montażu, cenę za pokrycie dachowe, czy chociażby koszty robocizny. Jeśli bierzemy pod uwagę wszystkie te czynniki to zdecydowanie najmniejszym kosztem będzie montaż. Przy, czym najtańszy będzie montaż blachodachówki, natomiast najwięcej zapłacimy za pokrycie dachu blachą płaską. Według różnych szacunków średni koszt za wykonanie montażu pokrycia wynosi, ok. 50 zł za metr kwadratowy.

Które lekkie pokrycie dachowe jest najlepsze?

W tym konkretnym przypadku nie ma wielu ograniczeń. W obecnych czasach większość pokryć dachowych można bez problemu zamontować na prawie każdym dachu. Dużą rolę odgrywają tu przede wszystkim kwestie finansowe. Jest pewna zależność między tym jak bardzo rozbudowany jest dach a ostatecznym kosztem za pokrycie dachowe, w koszty wchodzą m.in. robocizna czy cena materiałów. Warto także wiedzieć, że gdy na jakimś konkretnym dachu jest dużo załamań, wartym rozważenia są pokrycia małoformatowe, do których można zaliczyć, np. zwykłe betonowe dachówki lub też blachodachówki jednomodułowe. Taki wybór wydaje się najrozsądniejszy, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale i wybór stylów czy kolorów. Są też pokrycia dachowe małoformatowe, które zapewniają zdecydowanie większą swobodę i tworzą mniej odpadów. Natomiast w przypadku domów z płaskim dachem świetnie poradzą sobie wielkoformatowe pokrycia, których koszt będzie zdecydowanie niższy.