rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Czy strop nad nie ogrzewaną piwnicą powinien być dodatkowo zaizolowany lub grubszy?

image

Brak izolacji w nie ogrzewanym pomieszczeniu zwiększa straty ciepła z wnętrza ogrzewanego o około 20%. Gdy utrzymuje się w nim temperatura na zadowalającym poziomie, wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja termiczna ułożona pod stropem, od strony pomieszczenia zimniejszego, pozwala uniknąć wykroplenia się pary wodnej w stropie. 
 
Dobrze ocieplony strop nad piwnicą sprawi, że wnętrza parteru będą cieplejsze, a piwnica pozostanie miejscem chłodnym, które wciąż może służyć jako skład opału lub spiżarnia.

Materiał izolacji termicznej można ułożyć na dwa sposoby:

Od dołu. To najlepsze rozwiązanie w polskich warunkach klimatycznych, o ile pozwala na nie wysokość piwnicy. Strop jest ocieplony od zewnątrz, czyli od strony zimniejszej. Sposób ten pozwala również łatwo wyeliminować mostki cieplne, czyli miejsca, przez które ciepło ucieka z domu najszybciej. Dość ważne jest też to, że prace ociepleniowe są łatwe do wykonania i prowadzone jedynie w piwnicy.

Jeśli ściany piwnic nie są ocieplone, po zaizolowaniu stropu między parterem a piwnicą, trzeba jeszcze ocieplić wieniec od strony wewnętrznej i przedłużyć izolację termiczną ścian parteru co najmniej 50 cm poniżej stropu nad piwnicą.

Najlepiej byłoby ocieplić ściany piwnic w całości od zewnątrz. Jest to jednak bardzo kosztowne i wymaga niebezpiecznego dla budynku odkopywania ścian podziemnych. Z tego powodu takie prace remontowe muszą odbywać się pod nadzorem konstruktora.

Od góry. Piwnicę można również odizolować od reszty domu, układając warstwę ocieplenia na stropie. To dużo bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, niż ocieplenie od spodu. Wymaga bowiem wyłączenia na czas remontu wszystkich pomieszczeń parteru z użytkowania.

Minusem tego rozwiązania jest również zmniejszenie wysokości pomieszczeń mieszkalnych o grubość ocieplenia, nowej wylewki i warstw wykończeniowych. Dlatego rozwiązanie to warto wziąć pod uwagę tylko wtedy, gdy planowany jest generalny remont całego domu.

 


 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa

Dom gotowy na jesień! Rusza sezonowa promocja OknoPlus