Czym się kierować przy wyborze pokrycia dachowego
Podczas wyboru rodzaju pokrycia dachowego należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Walory estetyczne są oczywiście istotne, choćby dlatego, że warto dopasować odcień materiału do kolorów sąsiednich dachów. Powinien także stanowić konsekwencję architektury budynku. Nie można jednak na tym poprzestawać. Dachówki lub arkusze blachy, które zwieńczą konstrukcję domu, powinny cechować się przede wszystkim doskonałymi parametrami funkcjonalnymi. Chodzi głównie o trwałość powłoki. Materiał pokrycia dachowego, niezależnie od tego, czy jest kładziony na etapie budowy domu, czy prowadzisz remont starego dachu, powinien być wytrzymały. Musi być odporny na wpływ zjawisk atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.
To wszystko jest bardzo istotne, ponieważ przekłada się na praktyczne aspekty korzystania z budynku. Warto również zdawać sobie sprawę, że nie każda więźba dachowa jest przystosowana do położenia każdego materiału. Rodzaj pokrycia dachowego musi zatem zależeć od istniejących warunków, na przykład być dopasowany do delikatnej konstrukcji dachu.
Dachówka czy blachodachówka – porównujemy cechy pokryć dachowych
Wiele osób waha się pomiędzy dwoma bardzo popularnymi typami pokrycia dachowego, czyli tego z dachówki ceramicznej i z blachodachówki. Sprawdź, jak prezentuje się porównanie tych materiałów. Jeśli chodzi o trwałość pokrycia, to dachówki cementowe i ceramiczne wykazują żywotność nawet powyżej 100 lat. Trwałość blachodachówek jest natomiast szacowana na 50-70 lat. W przypadku dachówki ceramicznej można mówić o nasiąkaniu. Jednak wchłanianie wody odbywa się bez szkody dla solidności pokrycia. Arkusze blachodachówki są natomiast całkowicie niepodatne na ten proces, a przed korodowaniem chronią je warstwy zabezpieczające. Warto jednak mieć na uwadze, że dachówka betonowa lub ceramiczna są znacznie cięższe niż pokrycie dachowe wykonane z użyciem blachodachówki. W niektórych sytuacjach sprawdzi się ono zatem lepiej. Ponadto blacha nie zmienia swojego ciężaru, co stanowi jej przewagę nad dachówką ceramiczną.
Kąt nachylenia połaci dachowej a rodzaj pokrycia
Przyjmuje się, że dachówki ceramiczne i dachówki betonowe można układać na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 10°. Aby ułożyć je na dachu o spadzie połaci mniejszym niż 20°, trzeba najpierw zbudować na więźbie sztywne poszycie i zaizolować je membraną dachową. Arkusz blachodachówki można natomiast kłaść niezależnie od kształtu dachu i jego spadu. Dach pokryty blachą może mieć nachylenie nawet 90°. Układanie pokrycia z blachy jest zatem znacznie bardziej uniwersalne. W przypadku dachówek ceramicznych zakres ich zastosowań jest nieco bardziej ograniczony.
Jakie podłoże pod dachówki i blachodachówki
W przypadku dachówek ceramicznych podkład pod pokrycie dachu pełni funkcję elementu przenoszącego obciążenie na więźbę. Dużą sztywność zapewniają deski, a jeszcze większą duże arkusze płyt drewnopochodnych. Jego rolą jest także ochrona przed zawilgoceniem. W tym celu stosuje się przede wszystkim podkład w formie papy na deskowaniu. Stopień szczelności pokrycia jest uzależniony od kształtu dachu. Te bardziej strome ułatwiają odprowadzanie wody deszczowej. Podkład pod blachodachówkę z blachy profilowanej lub płaskiej powinien usztywniać pokrycie dachu. W tym celu stosuje się między innymi płyty OSB. Taka warstwa, która jest częścią składową dachu, umożliwia także ułożenie izolacji cieplnej i materiałów chroniących przed przedostawaniem się wilgoci. W tym celu stosuje się na przykład folię wstępnego krycia. Warto to zrobić w przypadku dowolnej konstrukcji dachowej. Dla obu typów materiałów remont dachu zawsze powinien uwzględniać zastosowanie membrany paroprzepuszczalnej. Jest to niezbędne dla prawidłowego wentylowania przestrzeni pod pokryciem przy zachowaniu dbałości o odpowiednią izolację cieplną.
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
To, który z materiałów sprawdzi się lepiej, zależy przede wszystkim od konkretnych potrzeb i uwarunkowań w danym obiekcie. Trwałość dachówek i blachodachówki jest porównywalna. Nowoczesne produkty są ponadto wzmacniane poprzez pokrycie ich warstwami zabezpieczającymi. Oba rodzaje są również dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, choć większy wybór mają pokrycia stalowe, dlatego można z łatwością dopasować je do swoich upodobań estetycznych. W przypadku modernizacji dachu warto zatem wziąć pod uwagę głównie jego parametry, takie jak nachylenie i wytrzymałość. Nie każdy z omawianych materiałów sprawdzi się bowiem w odniesieniu do dowolnej konstrukcji więźby dachowej.