Zareaguj jak najszybciej, nim przyniesie to poważne konsekwencje dla konstrukcji całego domu i jego mieszkańców. By w przyszłości uniknąć takiego problemu, postaraj się o staranne zabezpieczenie dachu. Podpowiadamy, jak je wykonać i na co zwrócić uwagę, uszczelniając pokrycie dachowe.Najczęstsze przyczyny przeciekania dachu
Powstawanie nieszczelności na powierzchni dachu może mieć różne przyczyny. Dlatego, jeżeli w domu pojawiła się wilgoć, trzeba uważnie przyjrzeć się pokryciu. Może ono przeciekać ze względu na:
Zabezpieczanie dachu przed przeciekaniem – jak zrobić to skutecznie?
Regularne przeglądy dachów są najlepszym sposobem na to, aby zapobiec przeciekaniu pokrycia. To właśnie wtedy można wykryć drobne usterki, które za niedługo mogą stać się przyczyną nieszczelności. Niezależnie od tego, jakie jest położenie dachu, przegląd wykonuj minimum raz w roku. Warto przeprowadzać go tuż przed zimą lub wiosną, aby sprawdzić jak wygląda stan pokrycia po sezonie zimowym. Przeciekanie dachu jest też dość często spowodowane wykorzystaniem podczas jego montażu nieodpowiedniej izolacji. Aby pokrycie dachowe było szczelne, zwróć uwagę na wybór membrany ze splecionych włókien polietylenowych i oraz odpowiedniego rodzaju folii, która jest:
Jak najtaniej uszczelnić dach?
Najtańsze rozwiązania zwykle nie są tymi najlepszymi. Za wyższą ceną blachodachówek i folii idzie zwykle ich zdecydowanie wyższa jakość. Jeżeli jednak naprawa uszkodzonego dachu blaszanego chwilowo nie wchodzi w grę, możesz pokryć nieszczelność np. przy użyciu gumy w płynie. Pamiętaj jednak, aby z czasem zadbać o wyeliminowanie przyczyny przeciekania dachu.
Jak tymczasowo zabezpieczyć dach?
Do tymczasowego zabezpieczenia dachu możesz wykorzystać np. taśmy dekarskie z klejem butylowym. Nakleja się je na szczelinę lub pęknięcia, po wcześniejszym starannym oczyszczeniu dachówek lub obróbek. Gdy dojdzie np. do uszkodzenia membrany dachowej używamy do tego tzw. taśm naprawczych – tylko w sytuacji, gdy pękniecię jest niewielkie. W innym przypadku wymieniamy membranę w przestrzeni krokwiowej. Jeśli dach zaczął przeciekać można użyć do jego uszczelnienia płynnych membran lub klejów poliuretanowych. Są one odporne na wodę i promienie UV, dlatego przez pewien czas mogą stanowić solidne zabezpieczenie pokrycia dachowego.
Jak naprawić przeciekający dach z blachy – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?
Bywa, że za nieszczelne dachy odpowiadają drobne uszkodzenia. W takim przypadku może okazać się, że wystarczy wyłącznie np. wymiana fragmentu dachówki, aby pozbyć się problemu przeciekania pokrycia dachowego. W większości przypadków konieczne będzie skorzystanie z usług fachowców. Jest to niezbędne, gdy uszkodzona zostanie membrana dachowa – w takiej sytuacji niezwłocznie wymaga ona wymiany. Jeżeli za nieszczelność odpowiada nieodpowiednio wykonana obróbka blacharska, to fachowiec – za pomocą specjalnych narzędzi – profesjonalnie powinien to poprawić. Może także zamontować uszczelki między obróbką a blaszanym pokryciem dachowym. Bez pomocy dekarza nie obejdziesz się również, jeśli dach zaczął przeciekać przy kominie. Przyczynami tego może być uszkodzony blaszany kołnierz lub źle wykonana i zamontowana listwa dylatacyjna. W takich sytuacjach fachowiec odpowiednio wykona nowe, trwałe uszczelnienie lub naprawi obróbkę blacharską. Nieszczelna obróbka komina to jeden z najczęściej spotykanych problemów. Element ten wymaga bowiem od wykonawcy dużego doświadczenia i odpowiednich umiejętności.
Regularne przeglądy dachów są ważne
Aby ustrzec się przed problemem przeciekającego pokrycia, zacieków na ścianach i wilgoci na suficie, należy wykonywać systematyczne przeglądy dachów. Niewielką, drobną usterkę jesteś w stanie naprawić samodzielnie. Pamiętaj jednak, że umiejętności i wiedza fachowców są nieocenione. Wnikliwa ocena stanu danego dachu, profesjonalny montaż i naprawa połaci dachowej lub obróbek blacharskich gwarantuje szybkie przywrócenie szczelności pokrycia.