Montaż paneli na rąbek krok po kroku

Przede wszystkim należy sprawdzić, jaki jest zalecany przez producenta sposób montażu dla modelu blachy, którą będziemy zakładać.

Dodatkowo należy dokładnie zapoznać się z konstrukcją dachu, zwłaszcza pod kątem przygotowania materiałów niezbędnych do obróbki i montażu takich elementów jak: kalenice, kosze, kominy, okna, wywietrzniki itp. Wbrew pozorom montaż blachy na rąbek jest zadaniem pracochłonnym i wymagającym pewnej wiedzy. Dlatego poza zapoznaniem się z poniższą treścią warto skorzystać z porad fachowców zajmujących się w sposób profesjonalny montażem dachów blaszanych.

Przygotowanie materiałów i narzędzi do pokrycia dachu na rąbek

Do montażu dachu na rąbek potrzebne będą: arkusze panelu na rąbek, folie paroprzepuszczalne, łaty, kontrłaty, klocki dystansowe, nożyce do blachy, cęgi, wkrętarka, zestaw wkrętów do obróbek, zestaw wkrętów do montażu paneli i zaginarka dekarska.

Przygotowanie podłoża

Sposób przygotowania podłoża powinien być dobierany indywidualnie, do wymogów dachu. Pod uwagę należy brać między innymi takie czynniki jak: miejsce usytuowania inwestycji, kąt nachylenia dachu, materiał, z którego jest wykonywane pokrycie.

W przypadku zastosowania dobrej jakości blach stalowych o dużej grubości oraz prefabrykowanych paneli wysokiej jakości nie jest konieczne tworzenie sztywnego poszycia dachu, a montaż jest możliwy poprzez wykonanie na więźbie dachowej odpowiednio wypoziomowanej konstrukcji łat i kontrłat (bezpośrednio na paroprzepuszczalnych membranach dachowych). Przed montażem łat musimy jednak zadbać, aby płaszczyzna kontrłat była wypoziomowana. Jednocześnie wielu dekarzy uważa, że łaty nie są w stanie zapewnić odpowiedniej powierzchni styku z blachą i zaleca jej montaż na deskowaniu pełnym, także z zastosowaniem płyt OSB, szczególnie tam, gdzie pochylenie dachu jest niskie (rzędu kilku stopni). Często też stosowane jest deskowanie ażurowe (na tzw. buta, z około 10-centymetrową przerwą między deskami), które ułatwia poruszanie się po bardziej stromych połaciach i jednocześnie pozwala uniknąć uszkodzeń mechanicznych i ewentualnych deformacji pokrycia podczas montażu.

Zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią

Montaż dachu rozpoczynamy od rozłożenia membrany paroprzepuszczalnej. Ze względu na to, że pod powierzchnią blachy może dochodzić do gromadzenia się wilgoci, jej kondensacji i wykraplania, musimy zapewnić konstrukcji dachowej z deskowaniem pełnym ochronę przed wilgocią. W tym celu stosuje się wszelkiego rodzaju maty strukturalne lub włochate z flizeliną oraz ekrany z oplotem i bez oplotu, których zadaniem jest odseparowanie powstałych skroplin od podłoża i ułatwienie ich wysychania. Maty strukturalne stosowane są głównie do blach tytanowo-cynkowych. Od góry są wodoszczelne, a od dołu paroprzepuszczalne. Niwelują też nierówności podkładu, a także stabilizują i chronią blachę przed skancerowaniem. Mają również właściwości tłumienia hałasu, więc warto rozważyć ich zastosowanie na poddaszach użytkowych. Gdy mamy do czynienia z deskowaniem ażurowym lub łatami nie ma konieczności stosowania mat zabezpieczających przed wilgocią, a ochronę przed kancerowaniem blachy zapewniają uszczelki, taśmy gąbkowe, czy oplot. Warto natomiast ułożyć pod blachą specjalną matę wygłuszającą, która ograniczy hałas spowodowany opadami.

Montaż obróbki

Technika łączenia blachy na rąbek pozwala na wygięcie pożądanych fragmentów pokrycia za pomocą wyginarki, a następnie połączenie ich na połaci. Do obróbki niezbędna jest też para nożyc oraz cęgi i młotek plastikowy. Do montowania blachy na rąbek stojący do podłoża należy używać wkrętów o płaskim i szerokim łbie. Wkręty te nie powinny być dokręcone na sztywno do łaty tak, aby zapewnić blasze możliwość swobodnej pracy i wykonywanie ruchów termicznych. Do wykończenia okapu i wiatrownicy można użyć przygotowanych wcześniej paneli na rąbek, dzięki czemu będą one mogły pełnić funkcję listwy startowej i dodatkowo tworzyć estetyczne połączenie pasa podrynnowego z podbitką. Panele powinny być odpowiednio ukształtowane — należy wywinąć je na głębokość około 25 mm, a następnie zaciągnąć na dachu.

Przygotowane panele zaczepiamy za listwę startową i przykręcamy w najwyższych punktach, tak aby kolejne obróbki zakryły wkręty montażowe. Po zamontowaniu paneli montujemy obróbki pod warstwę wstępnego krycia. Warstwa wstępnego krycia powinna przylegać do obróbki, a więc membranę wiatrową przyklejamy do niej za pomocą taśmy dwustronnej. Ponieważ zalecanym sposobem montażu orynnowania jest umocowanie rynien na hakach nakrokwiowych, dlatego pierwszą i drugą łatę montujemy możliwie najniżej na obróbce, i w nich zagłębiamy i mocujemy haki, a do pierwszej łaty dodatkowo mocujemy zszywkami siatkę okapu. Kolejne łaty montujemy co 25 cm. Następnie montujemy orynnowanie — zawsze ze spadkiem w kierunku sztucera. Prawidłowo zamontowany pas dorynnowy powinien posiadać zaczep umożliwiający montowanie paneli dachowych na zaciąg.

Montaż okien

Jeżeli w dachu przewidziane są okna, przystępujemy do ich montażu, wycinając odpowiednie otwory w istniejącym pokryciu, a także sprawdzamy i dobijamy wszystkie wystające gwoździe i śruby z łat. Wokół okna wykonujemy szczelne foliowanie i wstawiamy rynienkę odprowadzającą ewentualne skropliny. Do montażu okna możemy wykorzystać gotowe obróbki przystosowane do połączenia z panelem dachowym lub wykonać je samodzielnie. Przy montażu paneli pod oknem musimy wyciąć nadmiar zbędnych blach, tak aby móc położyć zamki pod obróbkę czołową okna. Na położone ramki montujemy dodatkową listwę startową, a obróbkę czołową wykonujemy z kantami nachodzącymi na framugę okna i bokami wygiętymi tak, aby można je było połączyć z panelami bocznymi. Tylną obróbkę w połączeniu z bocznymi możemy wykonywać na tak zwaną wsuwkę lub za pomocą gotowych szablonów kominowych. Za oknem dachowym montujemy listwę startową po całej szerokości ciętych paneli wokół okna i za nią zaczepiamy kolejne arkusze.

Krycie dachu

Na krańcach wiatrownic montujemy dodatkowe łaty o wysokości zamka panela dachowego, które służą do montowania paneli wiatrówkowych. Montaż paneli rozpoczynamy z pół centymetrową szczeliną na pracę termiczną blachy. Przed położeniem paneli montujemy haftry, a same panele montujemy za pomocą wkrętów z płaskim łbem, nie dokręcając ich na sztywno do łaty. Jeżeli dach tego wymaga, przygotowujemy kosze. Kosze powinny być wygięte z gotowymi kieszeniami do montażu paneli, dzięki czemu możliwa będzie zarówno praca termiczna paneli na połaci, jak i zapewniona wysoka szczelność ich połączenia. Kosz montujemy za pomocą hafter, tak by jego zakończenie znajdowało się w okapie. Zakończenie powinno kończyć się sfazowaną krawędzią. Wszystkie kolejne arkusze domierzamy do kosza i montujemy na zaciąg, zostawiając szczelinę w kieszeni kosza do pracy termicznej panela. Ten sposób montażu paneli dachowych na rąbek zapobiega falowaniu blachy na dachu. Następnie montujemy obróbki wiatrówkowe. Do montażu kalenicy możemy wykorzystać otworową listwę podgąsiorową, dzięki której zapewniona będzie prawidłowa wentylacja połaci dachowej. Listwę przykręcamy na górze paneli w taki sposób, by nie przykręcić jej do konstrukcji znajdującej się pod panelem, bo zablokuje to swobodny ruch paneli pod wpływem temperatury. Do listwy podgąsiorowej przykręcamy gąsior, a gdy istnieje potrzeba jego przedłużenia, spodnią część delikatnie podcinamy, aby miejsce połączenia było estetyczne. Nie należy natomiast łączyć gąsiorów wkrętami na zakładach, bo moze to spowodować falowanie na powierzchni obróbek. Po zamontowaniu wszystkich elementów dachowych zaprawkujemy ewentualnie powstałe rysy.


Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj poradnik

Opracowanie redakcja [A.K.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.