rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


CREATON Polska przedstawia systemy ochrony przeciwśnieżnej

image

Zimy w Polsce bywają trudne i ciężkie, a niespodziewana wiosna topi zalegające i spadające z dachów masy śniegu.  Lód, który spada z budynku również jest niebezpieczny. Firma CREATON Polska przedstawia system ochrony przeciwśniegowej, który uchroni nas przed tymi zagrożeniami.

 

Jakie zadania ma pełnić ochrona przeciwśnieżna? Przede wszystkim chroni budynki przed szkodliwym działaniem pogody – wodą deszczową i śniegiem. O ile woda spływa swobodnie z dachu, to lód i śnieg gromadzi się na jego powierzchni zamarzając. W czasie zimy bryła taka narasta. Gdy przychodzi wiosna, zaczyna topnieć i może spaść przechodniowi na głowę lub uszkodzić znajdujące się wokół domu sprzęty i rośliny.

 

Zapora, która uchroni nas przed niebezpieczeństwem

W Polsce prawo nie nakazuje montażu ochrony przeciwśnieżnej. Jednakże prawo budowlane wyraźnie mówi, że to na właścicielu obiektu spoczywa obowiązek zapewnienia jego bezpiecznego użytkowania, np.: poprzez usunięcie sopli czy śniegu.

 

Dzięki ochronie przeciwśnieżnej ocalimy nie tylko przechodniów przed spadającymi zaspami śniegu, ale także własne narzędzia, rośliny, uchronimy rynnę przed odkształceniem i uratujemy inne elementy dachu.

 

Dlatego Wojciech Karapyta, Doradca Handlowo-Techniczny firmy CREATON Polska, producenta nowatorskich pokryć dachowych i innowacyjnych materiałów elewacyjnych, wyjaśnia, że najlepiej zastosować ochronę przeciwśnieżną w postaci:

 • drabinek śniegowych – tzw. „płotki”. Mocuje się je na zbiornikach,które gwarantują ich stabilne przytwierdzenie do dachu. Mocuje się w rzędy lub montuje jeden na drugim. Zależy to od konstrukcji pokrycia dachowego;

 • haków – na nich mocuje się drewniane bale;

 • rur śniegowych – średnica 40 mm i długość 3 m ze wspornikiem.
   

Drabinka aluminiowa śniegowa. Fot. CREATON Polska Rura śniegowa ze wspornikami na dachówkach. Fot. CREATION Polska  
Aluminiowa drabinka śniegowa. Fot. CREATON Polska Rura sniegowa ze wspornikami na dachówkach aluminiowych. Fot. CREATON Polska  


W jakich miejscach powinna być zainstalowana ochrona przeciwśnieżna?

 • Bezpośrednio nad każdym wejściem do domu;

 • Nad ciągami komunikacyjnymi wokół domu;

 • Nad wjazdem do garażu;

 • Nad przestrzenią parkingową;

 • Nad wrażliwymi roślinami i pozostawionymi pod budynkiem narzędziami.

 

Ochrona przeciwśnieżna – co warto jeszcze wiedzieć?

Zastanawiając się nad wyborem ochrony przeciwśnieżnej, zwróć uwagę na następujące elementy:

 • sprawdź, czy wchodzące w jego skład wyroby współgrają z pokryciem dachowym;

 • uwzględnij rejon, w którym mieszkasz. Dla przykładu: jeśli mieszkasz w górach, gdzie opady śniegu są obfite, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie rur śniegowych, albo haków z balami. Powstrzymają one duże bryły śniegu;

 • w przypadku budynków wyposażonych w starsza więźbę dachową konieczne jest indywidualne zaprojektowanie i wykonanie obliczeń obciążeń;

 • Dobrze, byś uwzględnił zabezpieczenia już na etapie projektowania nowego dachu. W istniejących budynkach skontaktuj się najlepiej z fachowcem.

 

Rozwiązania przeciwśniegowe. Fot. CREATON Polska
Ochrona przeciwśniegowa. Fot. CREATON Polska

 

Nie zdajemy sobie sprawy, jak groźny może być spadająca bryła śniegu, dopóki nie doświadczymy tego na własnej skórze. Takie zagrożenie najczęściej występuję podczas wiosennych roztopów, gdy słońce nieśmiało budzi się po zimowym odrętwieniu. Dlatego ochronę przeciwśnieżną warto zaplanować na wiosnę, kiedy będziemy wymieniać stary dach, albo będziemy kłaść nowe pokrycie dachowe na naszym nowym domu.Opracowanie, redakcja: M.T.
Na podstawie materiałów firmy: CREATON Polska
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

CREATON Polska

E-mail: biuro@creaton.pl

WWW: www.creaton.pl

Tel: +48 32 624 95 00
Fax: +48 32 624 95 99
Adres:
Wspólna 6
32-300 Olkusz