Trzon blachy stalowej używanej do pokryć dachowych stanowi wysokogatunkowy stalowy rdzeń, który pokrywany jest z obu stron dodatkowymi warstwami. Najczęściej są to warstwy:
Wielu producentów stosuje ponadto dodatkowe powłoki od zewnątrz:
Ich zastosowanie ma zwiększyć odporność blachy na zarysowanie, ścieranie, uderzenia, korozję, wpływ zmiennych temperatur czy odbarwienia (pod wpływem promieni UV). Na blachy stalowe udzielana jest zwykle gwarancja około 10 - 15 lat, choć są producenci udzielający nawet 50-letniej gwarancji na wysokogatunkowe blachy stalowe z wieloma warstwami zabezpieczającymi. Powierzchnia blachy zwykle jest płaska i jednolita, ale w przypadku paneli na zatrzask dostępne są elementy z niskimi przetłoczeniami, których obecność dodatkowo wzmacnia arkusze i zapobiega falowaniu blachy.
Pokrycia z blachy aluminiowej są przede wszystkim bardzo lekkie — prawie dwa razy lżejsze od dachów wykonanych z blachy stalowej. Znajdują więc zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest spełnienie określonych kryteriów wytrzymałościowych fundamentów i konstrukcji budynku. Dobrze sprawdzają się również na dużych powierzchniach dachowych. Nie wymagają też konserwacji, ponieważ aluminium jest odporne na korozję, stabilne i bardzo trwałe — bez problemu znajdziemy ofertę na blachę aluminiową z 40 - 50-letnią gwarancją. Jej zaletą jest także duża plastyczność, dzięki której idealnie nadaje się do pokrywania więźb dachowych o skomplikowanych kształtach. Dzięki dodatkowym procesom lakierowania (na wybrany kolor, a także o określonym poziomie połysku), blacha aluminiowa może stanowić element idealnie wpasowany w kolorystykę elewacji i mieć decydujący wpływ na estetykę całego budynku.
W tym zestawieniu najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej, na które możemy otrzymać w standardzie 30 lat gwarancji. Podstawę stopu, z którego wykonuje się blachę stanowi cynk, a do niego dodawane są niewielkie ilości tytanu oraz śladowe ilości miedzi. Charakterystyczną cechą blach tytanowo-cynkowych jest zachodząca na ich powierzchni reakcja chemiczna cynku z tlenem i dwutlenkiem węgla skutkiem, której tworzy się mocno przylegająca, naturalna warstwa ochronna (pasywacyjna) - patyna. Proces jej tworzenia zachodzi w sposób ciągły, a to oznacza, że powierzchnia blachy samoczynnie się regeneruje, przez co nie są jej potrzebne żadne zabiegi zabezpieczające. Naturalnie proces patynowania nie przebiega równomiernie i może trwać od kilku tygodni do kilku lat, a na jego przebieg wpływ mają takie czynniki jak: położenie budynku, poziom jego ekspozycji na wilgoć, czy kąt nachylenia połaci dachowych.Na rynku dostępne są również blachy przemysłowo patynowane, w których przyśpieszony został naturalny proces patynowania, dzięki czemu powierzchnie zyskały barwę szaro-niebieską lub grafitowo-szarą (w zależności od poziomu zawartości miedzi w stopie). Niestety pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej są dość kosztowne i z tego powodu rzadko stosuje się je w budownictwie jednorodzinnym.
Chcesz wiedzieć więcej?
Opracowanie redakcja [A.K.].
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.