Jak prawidłowo zamontować rynny do garażu blaszanego?
Zasadniczo proces instalacji systemu orynnowania – niezależnie od tego, na jakim budynku planujemy zamontować rynny i rury spustowe – ma podobny przebieg, a garaż blaszany nie różni się znacząco pod tym względem od dachu domu jednorodzinnego, ogrodowej altany czy domku letniskowego. Orynnowanie, które odpowiada za odprowadzenie wody z dachu musi być więc przymocowanie solidnie i ułożone zgodnie z zasadami sztuki (odpowiedni spadek rynny, właściwy rozstaw haków, przekroje orynnowania dobrane z uwzględnieniem efektywnej powierzchni dachu). Tylko prawidłowo i starannie wykonany montaż sprawi, że system orynnowania będzie właściwie i efektywnie pełnił swoją najważniejszą funkcję, odprowadzając wodę deszczową poza budynek. Warto jednak pamiętać, że poza ogólnymi zasadami dotyczącymi samego procesu montażu, „blaszaki” to budynki o specyficznej konstrukcji. Jeszcze do niedawna w naszym kraju były synonimem prowizoryczności, jednak te, które wznoszone są dziś, ze swoimi poprzednikami mają niewiele wspólnego. Warto więc z namysłem dobierać do nich systemy rynnowe odprowadzania wody, uwzględniając zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Jak zamontować rynny do garażu blaszanego, aby dobrze połączyć te dwie kwestie?
Montaż rynien do garażu blaszanego – co należy wiedzieć?
Choć garaże mają relatywnie niewielką powierzchnię dachu, zwłaszcza w porównaniu z budynkami mieszkalnymi, to jednak niezwykle istotne jest, aby orynnowanie dobierać po dokonaniu dokładnych obliczeń. To pozwoli ustalić, jaka jest efektywna powierzchnia dachu (wymagająca odwodnienia) i – na podstawie tego parametru dopasować średnicę rynny dachowej i rur spustowych. Wybierając rynny i rury spustowe do garażu blaszanego, warto też przemyśleć, z jakiego materiału ma być wykonane orynnowanie. Inwestorzy najczęściej decydują się na systemy PVC, które są jednymi z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku, cenionymi jednocześnie z uwagi na trwałość i wysoką jakość. Trzeba jednak pamiętać, że orynnowanie plastikowe jest podatne na zmiany temperatury, co może powodować ich rozszerzanie i kurczenie się, a tym samym – utratę szczelności. Dzięki stosowaniu przez producentów specjalnych złączek z uszczelkami z gumy EPDM, problem ten zostaje skutecznie rozwiązany. Jeśli jednak blaszany garaż stoi w miejscu bardzo nasłonecznionym i w upalne dni mocno się nagrzewa, warto rozważyć, czy dobrą alternatywą nie byłyby rynny stalowe. Są one wprawdzie droższe, ale też bardziej odporne na zmiany temperatury.
Jakie narzędzia będą niezbędne?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na montaż rynien z PVC, czy stalowych, to nie będą potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Nowoczesne orynnowanie projektowane jest tak, aby instalacja przebiegała możliwie szybko i sprawnie, co ułatwiają systemowe rozwiązania i szeroka gama akcesoriów. Warto jednak przed przystąpieniem do montażu zaopatrzyć się w piłę, która posłuży do przycinania rynien, młotek dekarski, wkrętarkę i – jeśli instalujemy orynnowanie stalowe – nożyce do blachy. Potrzebna też będzie poziomica, miarka, ołówek, a także sznurek (lub żyłka), który przyda się do wyznaczania nachylenia rynny.
Jak zamontować rynny do garażu blaszaka? Instrukcja krok po kroku
Montaż rynien do garażu blaszanego powinien rozpocząć się od przeanalizowania, w jakim miejscu je zamocujemy. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, w myśl której rynna dachowa nie może w całości wystawać poza zakończenie pokrycia dachowego, bo woda – zamiast trafić do odpływu – będzie zalewać elewację. Jeśli z kolei odległość ta będzie zbyt mała, to istnieje ryzyko oberwania systemu pod wpływem obciążenia (np. zsuwającym się śniegiem). Poprawny montaż zakłada, że poza zakończenie pokrycia może wystawać tylko część rynny, nie mniejsza niż połowa jej szerokości. Jeśli wiemy już, w którym miejscu będą się znajdować rynny dachowe, można zacząć montować haki rynnowe, zachowując przy tym spadek rynny w kierunku rury spustowej. Powinien on wynosić min. 3 mm na metr bieżący, a jego wytyczenie ułatwi żyłka czy sznurek rozciągnięte między najdalej położonymi hakami. Kolejny etap prac to docinanie i łączenie ze sobą rynien (z uwzględnieniem minimalnego zakładu) przy zastosowaniu technik dopasowanych do wybranego materiału. Najłatwiej będzie połączyć rynny PVC, które producenci wyposażają w specjalne systemy łączenia na zatrzask. Instrukcja montażu, jaką producenci dołączają do swoich wyrobów będzie bardzo pomocna w wyborze odpowiedniego sposobu łączenia. Po ułożeniu rynien na hakach należy zainstalować rurę spustową. Zadanie to ułatwią elementy systemowe, dostępne w ofertach producentów orynnowania – czyli specjalne obejmy, za pomocą których rurę przykręca się do elewacji z wykorzystaniem wkrętów do blachy. Ostatni etap prac związany jest z zakończeniem rury spustowej. W przypadku garaży blaszanych, które mają zazwyczaj niewielką powierzchnię dachu, rozwiązaniem w zupełności wystarczającym jest odprowadzenie wody na teren posesji, z dala od budynku. W tym celu należy wykonać wylewkę. Alternatywnie można skierować deszczówkę do studni, kanalizacji deszczowej bądź do zbiornika podziemnego – wówczas konieczny będzie montaż tzw. buta, czyli osadnika z rewizją.
Podsumowanie
Czasy, w których szare i prowizoryczne konstrukcje garaży-blaszaków szpeciły krajobraz, już dawno minęły, a dostępne dziś na rynku rozwiązania projektowane są z naciskiem na estetykę, co ułatwia wkomponowanie ich w otaczającą przestrzeń. Jeśli decydujemy na zakup gotowego blaszaka od producenta, to często opcjonalnie można dokupić do niego orynnowanie – w takiej sytuacji nie musimy zastanawiać się nad tym, jak zamontować rynny do garażu blaszanego. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną budowę konstrukcji (lub planujemy wykonanie systemu odprowadzania wody na już istniejącym budynku), to warto przestrzegać kilku wymienionych wyżej zasad. Zagwarantuje to nie tylko skuteczne odwodnienie połaci i rozwiąże problem zawilgoceń, ale także przedłuży żywotność budynku.