Jak prawidłowo zamontować rynny do płyty warstwowej?
Płyty warstwowe składają się z rdzenia z termoizolacją (wykonaną na przykład z wełny mineralnej, styropianu czy poliizocyjanuratu – PIR), który zamknięty jest w dwóch okładzinach blaszanych. Płyty same w sobie nie są materiałem konstrukcyjnym, ale osłonowym, natomiast rolę konstrukcyjną w takich układach pełni szkielet dachu, na którym są zamocowane. Jak każda połać dachowa, również ta, która wykonana jest z płyt warstwowych, wymaga wykonania odwodnienia, które sprawi, że po opadach deszczu czy na skutek topnienia śniegu, woda nie będzie spływać po elewacji. Jak prawidłowo zamontować rynny do płyty warstwowej, aby cały system odprowadzania wody dobrze i skutecznie pełnił swoją rolę?
Montaż rynien do płyty warstwowej – co warto wiedzieć?
Dobrze dobrane rynny i rury spustowe gwarantują, że ściany, elewacje, stropy, okapy będą odpowiednio zabezpieczone przed destrukcyjnym działaniem wody. Istotą funkcjonowania orynnowania jest przecież odbiór wody z połaci i odprowadzenie jej z dala od budynku. Niezależnie więc od tego, czy dobieramy orynnowanie do dachu pokrytego blachodachówką, blachą trapezową czy płytą warstwową, warto poświęcić tej kwestii dużo uwagi, a prace wykonywać dokładnie i starannie. Warto pamiętać też, że do dachów z płyty warstwowej rynny dobiera się podobnie jak do każdej innej połaci. Na początku trzeba obliczyć, jaka jest efektywna powierzchnia dachu, czyli taka, która wymaga odwodnienia. Parametr ten jest tym większy, im większy jest kąt nachylenia połaci. Pomocne są tu kalkulatory internetowe, choć EPD można też wyliczyć za pomocą specjalnego wzoru. Dobór orynnowania znacznie ułatwiają też producenci, którzy na swoich stronach internetowych, a także w instrukcjach montażu zamieszczają precyzyjne informacje i porady, jak z uwzględnieniem efektywnej powierzchni dachu dopasowywać rozmiary i ilość rynien, a także ile haków, obejm, kolanek i innych elementów będzie potrzebnych. Oczywiście warto zawsze zasięgnąć porady ekspertów – pracowników firmy, od której kupujemy dane rozwiązania, a także od kierownika budowy, który odpowiada za całą realizację.
Niezbędne narzędzia
Aby wykonać montaż rynien do płyty warstwowej, niezbędne są oczywiście narzędzia i akcesoria, które nie tylko ułatwią prace, ale także zagwarantują ich prawidłowe wykonanie. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wiertarkę elektryczną (min. 3000 obrotów na minutę) i wiertło kręte przedłużone (min. średnica ok. 5 mm i długość 65 mm), które będą potrzebne podczas nacinania rdzenia płyty. Niezbędne będą też szczelne nity, nitownica, wkręty do blachy i wkrętarka oraz piła do docinania rynien.
Jak zamontować rynny do płyty warstwowej? Instrukcja krok po kroku
Do odwodnienia dachu z płyt warstwowych można wykorzystać zarówno rynny z PVC, jak i stalowe, przy czym pierwsze z wymienionych rozwiązań jest wybierane przez inwestorów częściej z uwagi na korzystny stosunek ceny do jakości. Niezależnie od tego, na jaki typ orynnowania postawi inwestor, pierwszym etapem prac, który rozpoczyna montaż rynien do płyty warstwowej, jest zakończenie płyty w okapie okapnikiem dachowym. W tym celu należy naciąć rdzeń płyty pod jej górną okładziną za pomocą pilarki lub szlifierki. W tak przygotowane nacięcie wciska się obróbkę montażową i mocuje ją do dolnej okładziny płyty. Dopiero po wykonaniu tych prac, obróbka montażowa jest przygotowana właściwie do tego, by zamocować haki rynnowe. Zasada ich rozmieszczania jest podobna, jak w przypadku montażu orynnowania na każdym rodzaju budynku, to znaczy – trzeba zachować odpowiedni spadek rynny w kierunku rury spustowej, co pozwoli na efektywne odprowadzanie wody. Następnie okapnik rynnowy wciska się pod górną okładzinę płyty i nituje lub przykręca blachowkrętami. Kolejny krok to aplikacja masy uszczelniającej wzdłuż listwy. Na tak przygotowanej konstrukcji można ułożyć rynny, które najpierw trzeba jednak wymierzyć i dociąć tak, aby uwzględnić konieczny minimalny zakład (dotyczy to rynien PVC, które mogą się rozszerzać i kurczyć pod wpływem zmian temperatury). Należy przy tym zwrócić uwagę, aby miejsca połączeń, które najczęściej wykonuje się na zatrzaski, nie wypadły na hakach. Po ułożeniu rynien można już zainstalować na garby w okapie okapnik dachowy i przymocować go z wykorzystaniem nitów lub wkrętów do blachy. Gdy rynny są zamontowane, można przystąpić do instalacji rur spustowych, które montuje się w specjalnych obejmach, przykręcanych do elewacji odpowiednio dobranym hakiem. W przypadku dachów, które wykończone są płytami warstwowymi, często ten sam materiał znajduje się też na elewacji (dotyczy to przede wszystkim budynków przemysłowych – hal produkcyjnych, fabryk, magazynów). Z pomocą przychodzą producenci systemów orynnowania, którzy oferują specjalne stalowe mocowania obejmy rury, zaprojektowane właśnie do płyty warstwowej.
Podsumowanie
Płyty warstwowe, które jeszcze do niedawna były niemal całkowicie „zarezerwowane” dla budownictwa przemysłowego, coraz częściej wkraczają też w inne obszary. Jest więc naturalne, że coraz więcej inwestorów zastanawia się, jak zamontować rynny do płyty warstwowej. I choć zadanie to nie jest trudne, to jednak warto pamiętać, że najlepiej sprostają mu fachowcy, którzy nie tylko odpowiednio dobiorą rozmiary i ilość orynnowania, ale także zamontują je w sposób gwarantujący skuteczne odprowadzanie wody deszczowej.