Jak zrobić ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynny?


Zima – choć ma swój urok – niesie wiele zagrożeń, zarówno dla człowieka, jak też jego mienia, w tym rynien. Szczególnie niebezpieczne okazują się powstające na nich sople, które spadając, mogą wyrządzić komuś krzywdę. Problemem jest także zalegający w rynnach śnieg, który może ograniczyć ich drożność. Na szczęście jest na to sposób – ogrzewanie rynien. Po co się je stosuje i jak w praktyce wygląda taka instalacja?



Po co tak naprawdę ogrzewać rynny na dachu?

Ogrzewanie rynny jest rozwiązaniem niezwykle przydatnym w sezonie zimowym – zarówno wtedy, gdy temperatury spadają wyraźnie poniżej zera, jak też w trakcie roztopów. Dzięki odpowiednio poprowadzonym przewodom możliwe jest bowiem uniknięcie takich problemów, jak:

  • gromadzenie się w rynnach dużych ilości śniegu, które mogą znacznie obniżyć ich drożność i tym samym zmniejszyć efektywność systemu rynnowego;
  • powstawanie wewnątrz rur lodu, który często całkowicie je zapycha i tym samym uniemożliwia prawidłowe działanie systemu rynnowego;
  • tworzenie się sopli na krawędziach rynien, które w czasie roztopów mogą spadać i wyrządzać różnego rodzaju szkody.


Mówiąc krótko, ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynny to z jednej strony sposób na efektywne działanie systemu odprowadzania wody zimą, a z drugiej rozwiązanie, które pozwoli Ci na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji. Stosując je, masz pewność, że nawet w przypadku roztopów i dużej ilości wody spływającej z dachu Twoje rynny będą drożne i spełnią swoje zadanie.


Jak wygląda instalacja ogrzewania rynien?

System ogrzewania dachu i rynienskłada się z kilku elementów, ale tym najważniejszym są kable grzejne, które zasila się energią elektryczną. Aby spełniały swoje zadanie, należy ułożyć je na dnie rynien oraz wewnątrz rur spustowych – służą do tego uchwyty, które pozwalają zamontować przewody we właściwej pozycji. Kable do ogrzewania rynny dachowej dostępne są w dwóch wariantach – stałooporowe posiadają moc taką samą na całej długości, a samoregulujące mocniej grzeją w chłodniejszych miejscach rynny, zaś słabiej w tych nasłonecznionych. Możesz kontrolować je ręcznie bądź w sposób automatyczny, stosując sterownik do ogrzewania rynien. Polecamy tę drugą opcję, ponieważ pozwoli ona łatwo dostosować działanie systemu do konkretnej sytuacji oraz indywidualnych potrzeb.

Kilka wskazówek:

  • jeżeli chcesz zapobiec krzyżowaniu lub stykaniu się przewodu grzejnego, układaj go podwójnie;
  • wybieraj wyłącznie te kable grzejne na dach lub do rynien, które przeznaczone są do otwartych instalacji zewnętrznych, dzięki czemu będą odporne na działanie czynników zewnętrznych;
  • kabel grzejny warto zamocować także w odległości około 50 cm od krawędzi dachu, dzięki czemu zapobiegnie on gromadzeniu się tam śniegu oraz sopli lodu;
  • nigdy nie skracaj przewodów – muszą być ułożone w całości.


Ogrzewanie rynny – schemat


  • Aby ogrzewanie rynien było efektywne, należy odpowiednio je ułożyć. Jeżeli chcesz zrobić to prawidłowo: przewód w rynnie zamontuj równolegle w obu kierunkach, stosując przeznaczone do tego uchwyty montażowe;
  •  przewód w rurze spustowej zamocuj do uchwytów stalowej linki, która jest istotnym elementem nośnym instalacji.


A jak powinien wyglądać montaż kabla grzejnego na dachu? Należy układać go w strefie brzegowej, najlepiej w postaci pętli, która przebiega naprzemiennie w górę i w dół. Warto zachować odległość około 50-100 cm od krawędzi i umocować przewód przy użyciu specjalnego zestawu montażowego.Uwaga! Jeżeli chcesz, aby ogrzewanie działało prawidłowo, nie instaluj kabli w poprzek powierzchni dachu.


Ogrzewanie elektryczne rynien

Przewody elektryczne, służące do tworzenia systemów ogrzewania rynien, powinny generować odpowiednio dużą moc, dzięki której instancja będzie działała sprawnie nawet podczas najbardziej mroźnych zim. Aby ją obliczyć, należy wziąć pod uwagę:

  • strefę klimatyczną;
  • umiejscowienie budynku względem stron świata;
  • konstrukcję dachu oraz rynien i rur spustowych.


Istotny jest również materiał, z jakiego wykonane są poszczególne elementy sytemu rynnowego. Przykładowo dla 100 mm rynien plastikowych niezbędna okaże się moc rzędu 30-50 W/mb, a w przypadku tych stalowych będzie to 40-60 W/mb. Pamiętaj! Zarówno o montaż, jak i wybór odpowiedniej mocy systemu ogrzewania rynny zadbają specjaliści z naszej firmy. Dzięki temu zyskasz funkcjonalne rozwiązanie na lata i unikniesz ryzyka jego nieprawidłowego umocowania.


Elementy montażowe ogrzewania rynien

Jak wspomnieliśmy wcześniej, do mocowania kabli grzewczych wykorzystywane są specjalne uchwyty montażowe, które dostępne są w wielu wariantach i które można bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb. W rynnach o przekroju okrągłym można do tego celu wykorzystać również taśmę montażową, którą mocuje się do ich obrzeży. Podobna sytuacja ma miejsce w rurach spustowych, jednak tutaj należy pamiętać o zastosowaniu konstrukcji nośnej w postaci linki lub łańcucha (musi być odporny na korozję). Dzięki temu zachowany zostanie odpowiedni dystans między dwoma odcinkami przewodu.


Ile kosztuje ogrzewanie rynien?

Chcesz zainwestować w ogrzewanie rynny? Cena takiej instalacji uzależniona jest przede wszystkim od długości oraz mocy kabla grzewczego – zwykle to koszt rzędu kilkuset złotych. Do tego należy doliczyć zakup uchwytów montażowych oraz usługę stworzenia systemu przez doświadczonych specjalistów. Chcesz wiedzieć ile zapłacisz za ogrzewanie rynien? Koszt wyliczą nasi specjaliści – w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby. Dlatego zachęcamy do kontaktu oraz inwestowania w najlepsze instalacje, które pozwolą Ci skutecznie ogrzewać rynny oraz rury spustowe w dowolnym budynku.