rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak wybrać drewno na konstrukcję dachu?

image

Rodzaj drewna na konstrukcję dachu ma znaczenie

Więźby dachowe buduje się przeważnie z wysuszonej tarcicy z drewna iglastego. Drewno z jakiego musi być wykonana więźba dachowa musi być odpowiedniej jakości, o której decydują trzy czynniki:

  • gatunek drewna – każdy z gatunków drzewa ma inną trwałość i wytrzymałość. Najtrwalszymi i najtwardszymi z drzew dostępnych na rynku są dąb, modrzew, cis i wiąz. Wytrzymują one bez impregnacji od 8 do 12 lat. Do budowy więźby dachowej stosuje się tańsze drewno, głównie sosnowe, świerkowe lub jodłowe.
  • wilgotność drewna – najlepiej, aby drewno na więźbę dachową miało wilgotność rzędu 15-18%. Najlepiej wybrać drewno suszone komorowo. Taki sposób suszenia drewna zapewnia stałą wilgotność w całym przekroju.
  • obróbka drewna – tarcica obrzynana ma chropowatą powierzchnię, czterostronnie strugana i fazowana jest gładka.

Konstrukcja dachu - jaki gatunek drewna?

Na konstrukcję dachu stosuje się najczęściej drewno sosnowe lub świerkowe. Drewno tych gatunków nadaje się najlepiej, ponieważ ma dużą wytrzymałość i sprężystość, a jednocześnie jest dość miękkie i łatwe w obróbce. Ma stosunkowo małą ilość sęków.
Drewno na konstrukcję dachu powinno być odpowiedniej klasy. Najczęściej jest to klasa C27 oznacza to, że wytrzymuje ono zginanie na poziomie 27 MPa.

Wybierając drewno warto kupić drewno już impregnowane, gdyż impregnacja w fabryce jest zazwyczaj lepsza niż w przypadku impregnacji ręcznej na budowie.

Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski
Project-System
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa