Fundamenty pod dom jednorodzinny – rodzaje i koszty

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów budynku, np. domu jednorodzinnego. Od nich zależy trwałość naszego domu i dlatego powinniśmy zadbać, aby zostały wykonane solidnie, nie oszczędzając na kosztach. Ponadto obecnie coraz większego znaczenia nabierają domy energooszczędne, w tym pasywne. Aby zredukować przyszłe koszty ogrzewania naszego domu warto wykonać takie fundamenty, które zapewnią odpowiednią izolacyjność cieplną.

Rodzaje fundamentów pod domy jednorodzinne

Obecnie mamy do wyboru kilka możliwości:

  • Ławy fundamentowe. To najprostszy i najpopularniejszy typ fundamentów, wykonywany najczęściej z betonu.
  • Płyta fundamentowa. Posiada prostą konstrukcję, wymaga mniej prac ziemnych oraz stanowi podłogę pierwszej kondygnacji. Jest stosowana w przypadku słabych gruntów. Ze względu na własności izolacyjne stała się standardem dla budynków energooszczędnych.
  • Fundament na palach. Wykonany z wbitych w grunt grubych pali, na których nich stawia się zbrojenie i zalewa. Wykonywany jest na słabym i ruchomym gruncie.
  • Fundament na studniach. Wykonywany na kopanych studniach, we wnętrzach których umieszcza się zbrojenie. Wykonywany na gruntach nośnych poniżej tzw. poziomu zero. 

Zasadniczo stosowane są 2 pierwsze rozwiązania.

Porównanie ław fundamentowych z płytami fundamentowymi

Fundamenty tradycyjne, wykonane z ław oraz ścian to rozwiązanie znane od lat i sprawdzone. Inwestorzy decydują się na nie, chcąc obniżyć koszty. Do wylania ław wystarczy tańszy beton niższej klasy, natomiast ściany wykonuje się najczęściej z bloczków betonowych. Można dostosować gęstość materiału do specyfiki budynku, dlatego ławy i ściany fundamentowe są przyjmowane w większości gotowych. Jednak wykonanie tych fundamentów trwa dłużej (dla powierzchni 100 m2 w ciągu 2-4 tygodni). Wymagają one prawidłowej hydroizolacji, odpowiednio dobranej do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej. Pod względem termicznym jest to gorsze rozwiązanie, ponieważ nie można w pełni zaizolować ław fundamentowych. Ponadto trzeba wybudować podłogi na gruncie.

Płyty fundamentowe powstają znacznie szybciej (płyta o powierzchni 100 m2 w ciągu 3-5 dni roboczych). Pozwalają na uzyskanie doskonałe odizolowanie termiczne budynku od gruntu. Nie wymagają głębokich wykopów ani długiego schnięcia. Płyta stanowi pełne podłoże pod przyszły budynek. Zbrojenie oraz betonowanie również wykonywane jest w pełnym zakresie, w przeciwieństwie do tradycyjnego fundamentu, gdzie wykonuje się ławy jedynie po obrysie budynku. Ciężar budynku rozkłada się na całą powierzchnię płyty fundamentowej, a nie jedynie na elementy brzegowe (ławy). Płyta fundamentowa może stanowić jednocześnie betonową podłogę parteru. To rozwiązanie bezpieczne przy wysokim poziomie wód gruntowych (znacznie powyżej poziomu posadowienia), jednocześnie umożliwiające wykonanie piwnicy w takiej sytuacji. Płytę można zastępczo wykonać w każdym projekcie. Jednak jest ona droższa od fundamentów tradycyjnych.

Etapy i koszty wykonania fundamentów

Prace powinno się rozpocząć od wykonania badań geotechnicznych terenu pod przyszły dom (koszt ok. 1000 zł). Nie są one obligatoryjne, ale dzięki nim możemy dokładnie determinujące typ fundamentów. Musimy jednak skorzystać z usług geodety, który wytyczy fundamenty i ściany zewnętrzne budynku (koszt ok. 600 zł). Same fundamenty powstają w kilku etapach: roboty ziemne, konstrukcja, izolacja termiczna i hydroizolacja oraz podłoga na gruncie (w przypadku ławy). Według niektórych ekspertów, koszty wykonania fundamentów stanowią prawie 20% ceny wybudowania domu. Koszty te zależą głównie od: wielkości budynku, rodzaju fundamentów (ławy, czy płyta; pale czy studnie są zdecydowanie droższe), kwestii podpiwniczenia (piwnica znacznie podnosi cenę), jakości użytych materiałów (jednak lepszy beton oraz zbrojenie to większe bezpieczeństwa), wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej oraz robocizny. Obecnie średnia cena wykonania ław fundamentowych z najczęściej stosowanego betonu C16/20 wynosi około 250-300 zł/m2, natomiast płyty fundamentowej około 400 zł/m2 (wg serwisu oferteo.pl). Przykładowo: koszt wykonania fundamentów o powierzchni 100 m2 wynosi 25 000-35 000 zł w przypadku ław oraz 40 000 zł w przypadku płyty.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (T.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl