rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Czy warunkiem koniecznym budowy budynku pasywnego jest wykonanie piwnic?

image

Utarło się, że piwnica pogarsza bilans energetyczny budynku, dlatego w budynkach pasywnych zwyczajowo unika się podpiwniczenia. Nie oznacza to, że występowanie piwnicy znacząco pogorszy bilans energetyczny, wszystko zależy od odizolowania piwnicy od reszty budynku.

 
Jeżeli planujemy podpiwniczenie budynku powinniśmy wziąć pod uwagę odizolowanie piwnicy od reszty budynku. Izolacja taka powinna mieć około 40 cm grubości. Izolację należy układać od wewnętrznej strony piwnicy stosując zasadę, która mówi, że układamy izolację od strony zimniejszej co zapobiega wykraplaniu się pary wodnej wewnątrz budynku i zapobiega występowaniu miejscowych zawilgoceń, pleśni i grzybów.

 
Należy też zwrócić uwagę na odpowiednie zaizolowanie drzwi w klatce schodowej. Do izolacji drzwi najlepiej stosować specjalne kołnierze, których zadaniem jest skuteczne odizolowanie części zimniejszej od ciepłej. Izolację od zewnątrz ścian piwnicy należy wykonać nienasiąkliwym styropianem grubości od 30 do 40 centymetrów.

 
Standardem budynków pasywnych jest zastosowanie izolacji w taki sposób, aby była ona ciągła na całej powierzchni, co zmniejsza występowanie mostków termicznych, które bardzo niekorzystnie wpływają na bilans energetyczny budynku.

 
Tak zabezpieczona podpiwniczona część budynku stanowi odrębną przestrzeń użytkową domu i nie wpływa na jego bilans cieplny, a nawet w mroźne dni pomaga w utrzymaniu ciepła we wnętrzu, stanowiąc bufor pod budynkiem. KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa